Vasárnap est Ohridban véget ért egy sikercsapat története. Három világversenyen két ezüst- és egy bronzérem a mérleg, ez korábban egyetlen magyar korosztályos válogatottnak sem sikerült.
Mörtel Renátát beválasztották a világbajnokság válogatottjába (fotó: Farkas József)
Mörtel Renátát beválasztották a világbajnokság válogatottjába (fotó: Farkas József)
Kovács László június 30-án vette át a kitűnő csapatot egykori tanítványától, Kovács Pétertől, aki a Pick-Szeged férficsapatának edzője lett. "Minden világversenyen a siker egyik záloga a megfelelő fizikai állapot – kezdte a világbajnokság értékelését Kovács László. – Így főként az erősítés jegyében telt az öthetes felkészülés jelentős része. Építve a korábbi taktikai repertoárra, néhány új elemmel próbáltuk a meglévőket kiegészíteni. A fizikai felkészítés maradéktalanul sikerült, a taktikai felkészültségi szint azonban némi kívánnivalót hagyott maga után. Összességében annyit mondhatok, megfelelő állapotban érkezett a csapat a macedóniai megméretésre. A sorsolás ismeretében már korábban megállapíthattuk, nem lesz könnyű dolgunk, mivel erős, kiegyensúlyozott csoportba és még erősebb ágra kerültünk.” Nehéz volt a kezdés, hiszen az első meccsen Lengyelország jelentős előnyre tett szert a mieinkkel szemben, igaz, remek hajrával sikerült megszerezni az oly fontos két pontot. "A tavasszal még legyőztek minket a lengyelek, itt viszont sikerült visszavágnunk, nyolcgólos hátrányból fordítottunk – folytatta a rutinos mesteredző. – A németeket korábban sohasem győztük le, ellenük magabiztos játékkal, igaz, apró megingásokkal, javuló teljesítménnyel arattunk sikert. Algéria még csak tanulja a játékot, az ellenük aratott nagykülönbségű győzelem nem vakított el senkit sem, tudván, a következő csoportmérkőzés Románia ellen sorsdöntő lesz a végső helyezést illetően. Szikrázóan kemény csatában, de győztünk. A középdöntőben Dánia ellen a kitűnő második félidei teljesítményünknek köszönhetően nagy lépést tettünk a négy közé jutás felé, s a Dél-Korea elleni siker már a négy közé jutást jelentette. Ezért az oroszok ellen már pihentethettük kulcsjátékosainkat.
Szóról szóra
Petróczi Viktória csapatkapitány: – Nagyon készültünk arra, hogy visszavágjunk a tavalyi Eb-döntôben elszenvedett egygólos vereségért, sajnos nem sikerült, de ez az ezüstérem is nagyon kedves számunkra. Az egész torna alatt igazi csapatként szerepeltünk. A többiek nevében is szeretném megköszönni azoknak a szakembereknek a munkáját, akik három éven keresztül segítettek bennünket. Mörtel Renáta: – Bár kicsit bosszant, hogy ismét csak ezüstérmet tudtunk szerezni, azért boldog is vagyok, hiszen ez csodálatos eredmény. Természetesen örülök, hogy beválasztottak a világbajnokság válogatottjába, bár én nem vagyok maradéktalanul elégedett a teljesítményemmel. Bulath Anita: – A két éve Gyôrben nyert ezüstérmet szívesen aranyra váltottam volna, de öröm számomra, ez a második hely is. Köszönet azoknak, akik végig mellettünk álltak, és szurkoltak értünk. Herr Orsolya: – Mindenképpen nagyon jó, hogy meg tudtuk ismételni a tavalyi eredményt, bár nagyon szerettük volna legyôzni az oroszokat. Úgy érzem, emelt fôvel fejezhetjük be utánpótlás-pályafutásunkat. Szabó Valéria: – Nagy akarattal léptünk pályára a döntôben, de ez is kevésnek bizonyult. Az ezüstéremnek is örülnünk kell, mert a csapat játékában voltak hullámzó periódusok. Nagyon sokat dolgoztunk azért, hogy a világ egyik legjobb csapata lehessünk.
A horvátok elleni elődöntőben kiemelkedően a legjobb teljesítményüket nyújtották a lányok. Így a döntőben öt nap alatt másodszor Oroszország következett, ám ezúttal ki-ki mecscsen. Riválisunk a világbajnokságon minden vetélytársát magabiztosan, nagy különbséggel győzte le. A lányok hatalmas küzdelemre késztették az oroszokat, harminc percig méltó partnerei voltak a világbajnoknak, nincs miért szégyenkezni, hiszen nagyon értékes ez az ezüstérem.” A szakember egyénileg is értékelte tanítványait. "Maradéktalanul három játékossal voltam elégedett, ők minden mérkőzésen megközelítőleg tudásuk legjavát adták – mondta Kovács László. – Bulath Anita a csapat legjobb embere volt, Herr Orsolya védési hatékonysága mindössze egy százalékkal maradt le a torna legjobb kapusának választott német Wolte- ringétől, és Szabó Valéria is kitűnően oldotta meg a számára szokatlan támadási és az egyébként tőle elvárt védekezési feladatokat. Több játékosnak voltak sikeres és kevésbé eredményes időszakai. A néhány mérkőzésen kiemelkedő Mörtel Renátát nagy örömünkre a szakemberek beválasztották a torna válogatottjába. A két év múlva is még juniorválogatottként szereplő három fiatal, Juhász Gabriella, Bódi Bernadett és Kamper Olivia nem okoztak csalódást, a jövőben kulcsemberek lehetnek. A többi csapattag teljesítménye nem maradt el jelentősen a kiemeltekétől, nélkülük nem érhettük volna el ezt a nagyszerű eredményt. Nagy szerep jutott segítőimnek, elsősorban Feketéné Kovács Éva edzőnek, Vanyus Attila csapatvezetőnek, Tóth Ferenc technikai vezetőnek, Schrenk Péter gyúrónak és az egészségügyi feladatokat ellátó Prohászka Jánosnak. A jó szereplés alapja a válogatott játékosokat adó klubokban folyó munka, amely nélkül nem lenne ilyen sikeres a magyar kézilabda. S természetesen nem szeretnék megfeledkezni elődömről, Kovács Péterről sem, akitől kitűnő csapatot kaptam.”
14. női junior-világbajnokság, döntő, Macedónia
Emlékeztető Oroszország–Magyarország 26–24 (15–13) Ohrid, 3000 néző. V: Ramisevszki, Nikolovszki (macedónok) OROSZORSZÁG: Szedojkina – Csaplina 3, POSZTNOVA 5, Rvacseva 4, Mocsalina 2, Poljenova 3, TUREJ 8 (1) Cs: Buktyenko, Levina, Koroljeva, Uszkova 1. Edző: Levon Akopjan MAGYARORSZÁG: Petróczi – Kári Horváth, Mörtel 3, BULATH 12, Szabó V. 1, Szűcs 5, Juhász. Cs: Herr (kapus), Kamper, Jenőfi 3, Bódi,Vincze. Edző: Kovács László, Feketéné Kovács Éva Az eredmény alakulása. 6. p.: 2–5. 17. p.: 8–8. 24. p.: 13–11. 48. p.: 24–16 Kiállítások: 2, ill. 6 perc Hétméteresek: 2/1, ill. –