A címben szereplő kifejezést értsük szó szerint: sportolóink a kaposvári országos bajnokságon nem valamilyen stiklijüket úszták meg, hanem több mint húsz szintidőt a nyári szingapúri világbajnokságra.
Hogy milyen volt a bajnokság?
A szövetségi kapitány, Sós Csaba két észrevételét emelném ki: az egyik, hogy a klasszisok nem kerülték egymást, másrészt, hogy van néhány olyan versenyszám, amelyben nehezebb lesz bekerülni a magyar csapatba, mint az Európa-bajnokságon érmet szerezni…
Valóban, a klasszisok nem „vattázták” magukat, 1500 méteren a nyílt vízen olimpiai bronzérmes Betlehem Dávid a világ idei legjobb idejével a párizsi bajnok Rasovszky Kristófot előzte meg, a rövid pályás világbajnok Sárkány Zalán harmadiknak csapott a célba. Nem mellékesen Rasovszky 400 gyorson országos csúccsal parádézott, ráadásul egy 2009-ben cápadresszben úszott szakállas rekordot döntött meg.
Pillangón sem kerülték el egymást a menők: százon Kós Hubert legyőzte a szám párizsi olimpiai bajnokát, Milák Kristófot, de a Tokióban a hosszabb távon is aranyérmes Milák a kétszázból nem engedett. Ám a Los Angelesben már olimpiai számmá előlépő 50 pillangón hiába indultak mindketten, Szabó Szebasztián nyert. Persze ő sem akárki: 2021-ben éppen a budapesti Európa-bajnokságon csapott elsőként a célba a legrövidebb a távon.
A hölgyeknél 1500 méteren a szám 2024-es Európa-bajnoka, Jackl Vivien betlizett, de másik számát, a 400 vegyest majd’ három másodperccel a vb-szintidőn belül nyerte meg. A sportág 16 éves hazai tehetsége már a Bp. Honvéd úszójaként győzött, a korábban Tatabányán készülő olimpikon Shane Tusup irányításával a fővárosban tréningezik. A hölgyek közül illik – mit illik, kötelező – kiemelni a marosvásárhelyi Fángli Henriettát, aki 2023 óta Győrben úszik, nem is akárhogyan: a Houstonban egyetemi hallgató 50 és 100 mellen is megúszta a vb-szintidőt.
Végül, de nem utolsósorban: a 200 háton olimpiai bajnok Kós Hubert az amerikai egyetemi bajnokság után Kaposváron is rajtkőre állt – megtehette volna, hogy távol marad –, egyéniben és váltóban szerzett kilenc aranyérmével a legeredményesebb lett.
Mit mondjunk? Példamutató – mint ahogyan a több mint húsz vb-szintidő is.
A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!