Milák Kristóf 200 pillangón, Senánszky Petra 50 gyorson Európa-bajnok és győzött a 4x200-as mix gyorsváltó is!

2024.06.22. 18:20
Kezdésnek két arany: Milák Kristóf és Senánszky Petra is Európa-bajnok!
A belgrádi úszó Eb esti programjában hat döntőben is láthatunk magyar versenyzőket. Milák Kristóf 200 pillangón nyert, Senánszky Petra 50 gyorson bizonyult legyőzhetetlennek. Végül a nap zárásaként győzött a 4x200-as mix gyorsváltó is!

FÉRFI 200 PILLANGÓ, DÖNTŐ

Milák Kristóf már 50 méternél első helyen fordult, és persze 100-nál is. A lengyel riválisokkal szemben egy testhossz előnye volt. Az utolsó 50 méteren Krzysztof Chmielewski megközelítette, de végül Milák 35 századot megőrzött az előnyéből (1:54.43), és ezzel egymás után negyedszer is Európa-bajnok lett 200 pillangón. A Honvéd klasszisa a második aranyát szerezte meg a szerb fővárosban. A római Hét Domb viadalt az olasz Giacomo Carini jobb idővel (1:54.34) nyerte, mint Milák Kristóf az Eb-t.

Márton Richárd a negyedik helyen ért célba 1:56.07-tel.

„Érezhetően nagyon meleg volt, dörgött az ég, futam előtt öt perccel villámlott, kicsit kezdett mindenki örülni, akkor elmarad a versenyszám – a Margitszigeten 2010-ben volt ilyenre példa. Érzésre úgy tűnt, jobb lesz, érem nincs, javulás sem, kicsit kiábrándító, de senkinek sem javult az ideje. Vagy az időjárás miatt, vagy mert mostanra mindenki elfáradt” – értékelt Márton a Nemzeti Sportnak.

A döntőt ide kattintva tudja megnézni!

NŐI 50 GYORS, DÖNTŐ

Senánszky Petra az ötös pályán ugrott a vízbe, és gyönyörő úszással, villámgyorsan elérte a tulsó falat, méghozzá elsőként! Ideje 24.56, három századdal bizonyult gyorsabbnak a másodiknál. Senánszky ezzel egy századdal megdöntötte a Mare Nostrum-versenysorozat monacói állomásán felállított országos csúcsát!

„Megyünk tovább, az olimpia a fontos, szerintem e körül kell úsznom ott ahhoz, hogy egyáltalán a középdöntőbe jussak – értékelt lapunknak Senánszky. – Jó gyakorlás volt ez, örülök, hogy összejött. Nehéz időszakon vagyok túl, szeretném azt már elhantolni. Tudtam, hogy meg lehet nyerni, a nevezési idő alapján ezt lehetett mondani, de ez ötven méter, bármi megtörténhet – motivált az is, hogy megyünk edzőtáborba, de a török tengerparton kapok két nap pihenőt.”

INTERMEZZO 1

Három döntő után 20 percre félbeszakadt a szombat esti program, mert villámlással, dörgéssel járó hatalmas vihar tört ki a nyílt uszoda felett.

Hosszú Katinka 4:49.47-tel a hetedik lett 400 vegyesen a római Hét Domb viadalon. Az olimpiai A-szint 4:38.53.
Hosszú hetedik Rómában

NŐI 200 VEGYES, DÖNTŐ

Sebestyén Dalma a hetes pályáról rajtolhatott a döntőben. Fél távnál a nyolcadik helyen haladt, mellen maradt ebben a pozícióban, de az utolsó hosszon egy helyet javított, így a hetedik helyen végzett 2:13.84-gyel.

FÉRFI 50 GYORS, KÖZÉPDÖNTŐ

Szabó Szebasztián 22.03-at úszott, amellyel a futamában a negyedik lett, összesítésben az ötödik legjobb idővel jutott be a vasárnapi döntőbe.

„Az eső miatt várni kellett a rajtra, de ezzel nincs gond, másnak is kellett – értékelt Szabó. – Javítottam a fukuokai világbajnoksághoz képest, jó ideje ez a legjobb időm, bár azt terveztem, bemegyek huszonkét másodperc alá, ehhez négy század hiányzott. Nem baj, legyek huszonkettőn belül a döntőben.”

INTERMEZZO 2

A versenyzők már felálltak a rajtkőre a férfi 1500 döntőjéhez (Gálicz László, Sárkány Zalán), ám a rendezők szóltak, hogy jöjjenek le onnan, mert megint jön a vihar. Túl hosszú lenne a szám, ezért nem kockáztatnak az elindításával.

19:42: folytatódik a program, de nem a férfi 1500 döntőjével, hanem a női 200 pillangó középdöntőjével. Az időjárás miatt a férfi 1500 gyors döntőjét vasárnap délutánra halasztották.

NŐI 200 PILLANGÓ, KÖZÉPDÖNTŐ

Kapás Boglárka az első, Jakabos Zsuzsanna a második helyen végzett a futamában, ezzel mindketten bejutottak a vasárnapi döntőbe. Kapás a második (2:09.35), Jakabos (2:09.42) a harmadik idővel finalista.

Kapás Boglárka így értékelt: „Mindig szeretem az olyan versenyeket, amikor valami rendkívüli történt, na nem mintha olyan sokat úsztam volna esőben… Ezúttal nyugodtan üldögéltünk a call roomban, mondván, még jön a férfi ezerötszáz gyors, aztán mégsem: engem három ember „lökdösött” be a medence felé, hogy mi jövünk. Remélem, a döntőben 2:09-en belül úszom.”

FÉRFI 200 VEGYES, KÖZÉPDÖNTŐ

Török Dominik az első futamban úszhatott, és megnyerte! Bár az olimpiai szintidőtől elmaradt, az egyéni csúcsához képest mindössze négy századdal volt lassabb – 1:59.07-et úszott.

Kós Hubert a második futamban szerepelt, és gond nélkül bejött a második helyre 1:58.12-vel, ezzel szintén folytathatja vasárnap.

Kós a második, Török a negyedik idővel jutott a döntőbe.

„Bemelegítettem, de nem úgy, ahogy szerettem volna, hiszen nem tudtam, mikor úszunk – mondta Kós. – Villámlott is közben, nem is értem, hogy mehet a verseny, úgyhogy én most annak örülök, hogy élve megúsztam…”

„Ilyen időben jó ez az eredmény, mindenkinek ugyanolyanok voltak a körülmények, már csak azt kérem, hogy az eddigi forróság és a mai eső közötti időjárás legyen vasárnap. Jöhet a regenerálódás, aztán a döntőben nekimegyek az A-szintnek” – értékelt Török.

NŐI 100 HÁT, DÖNTŐ

Komoróczy Lora a nyolcas, Molnár Dóra az egyes pályán úszhatott. Nem volt esélyük az éremre, a Komoróczy a hatodik (1.01.26), Molnár a nyolcadik (1:01.46) helyen csapott célba.

FÉRFI 100 HÁT, KÖZÉPDÖNTŐ

A második futamban Jászó Ádám nem rajtolt jól, de utána egészen jól úszott, majd a negyedik helyen csapott a célba. Összességében a hetedik idővel (54.25.) jutott a fináléba.

4X200 MIX GYORSVÁLTÓ, DÖNTŐ

Mindössze tíz váltó nevezett ebbe a számba, ám csak öten indultak el az előfutamokban, így ez az öt váltó, a mieinkkel együtt bejutott a döntőbe.

Így jó esély volt az újabb éremre, amit meg is szerzett a négyesünk, méghozzá a legfényesebbet! Márton Richárd a harmadik, Holló Balázs a második helyen váltott. Ábrahám Minna pedig az első hossz végén már az élre állt, és innentől a magyar váltó nem adta át a vezetést. Pádár Nikolett simán megtartotta az első helyet, és 7:30.11-gyel ért célba, megszerezve a harmadik magyar aranyérmet ezen a napon!