IDÉN MÁR NEM INDUL a Roland Garroson a viadal korábbi 14-szeres győztese, a spanyol Rafael Nadal, egy korszak tehát lezárult, ettől még egyáltalán nem biztos, hogy új győztest avatunk Párizsban a férfiaknál.
A tavalyi legjobb, a spanyol Carlos Alcaraz ugyanis idén is a legjobb eséllyel indul a salakos Grand Slamen, győzött két ezresen, Monte-Carlóban és Rómában, míg Madridot sérülés miatt kihagyta. A római fináléban lehengerlő teljesítménnyel rukkolt ki a doppingvétsége miatti eltiltásából visszatérő Janik Sinner ellen, aki megnyerte az év első GS-tornáját Melbourne-ben. Bár Alcaraz a tőle az elmúlt másfél-két évben megszokottnál stabilabban játszik (salakon idén csak a dán Holger Rune verte meg), mindig ott lebeg a feje felett a váratlan kiesés egy nála jóval gyengébb képességű teniszező ellen (Rune nem tartozik közéjük), de emellett szemmel látható, hogy amit a pályán tud, azzal csak Sinner képes versenyezni.
Az olasz gyakorlatilag ott folytatta, ahol januárban abbahagyta, mintha a korábbinál izmosabb is lenne, a teniszén nem hagyott nyomot a kihagyás, ugyanakkor az éles meccsek hiánya okozhat neki problémát a következő hetekben. A római negyeddöntőben mindenesetre kiütéssel nyert a Garros 2022-es és 2023-as döntőse ellen, a norvég Casper Ruud (Madrid idei győztese) csupán egy gémet tudott nyerni ellene.
Nagyszerű lenne a sportág szempontjából, ha a történelem során először összejönne egy Alcaraz–Sinner Grand Slam-döntő, erre most bőven van remény, tavaly a francia fővárosban az elődöntőben találkoztak, a fináléban a német Alexander Zverevet győzte le Alcaraz. Persze a spanyolnak ehhez a nagy meneteléshez talán Marozsán Fábiánt is meg kell vernie a második körben, amibe két éve Rómában beletört a bicskája…
Nehéz meghatározni, mennyi sansza van odaérni a végelszámolásra Novak Djokovicsnak. A szerb legenda 24-szeres GS-győztes, ha megszerezné a 25.-et, mindkét nemet figyelembe véve ő állna a világ tetején. Ebben az évben azonban már látszott, hogy a sorozatterhelés nem esik neki jól, a motiváltsága sem volt mindig egyenletes, és az első két salakos ezresen már az első mérkőzését elbukta. Genfben aztán bőven érte sikerélmény, többek közt Fucsovics Márton legyőzésével megnyerte a 250-es tornát, és megszerezte karrierje 100. ATP-trófeáját.
A fentebb említett Ruud mellett érdemes számba venni még a madridi döntőben éppen a norvég által felülmúlt brit Jack Drapert, akit mindenképp erős kihívónak kell tekinteni a salakos viadalokon is. Természetesen Zverevnek szintén lehet sansza, ahogy az egyre stabilabb Lorenzo Musetti is szerezhet néhány szép percet az olasz rajongóknak.
A nőknél érdekes a helyzet, mert a lengyel salakkirálynő, Iga Swiatek formán kívül van. Visszacsúszott a világranglista ötödik helyére, a madridi elődöntőt leszámítva nem tudott jelentősebb eredményt felmutatni a salakszezonban. Megnyílt a lehetőség a világelső Arina Szabalenka és Coco Gauff előtt, hogy egyenletesen jó produkciójukat fenntartva megszerezzék karrierjük első diadalát a Roland Garroson – 2022-ben, 2023-ban és tavaly is Swiatek nyert a vörös borításon.
Marozsán Fábián: „Nagyjából tudjuk, mire számíthatunk Nardi ellen” |
– ![]() Milyen az idő Párizsban, mennyit tudott készülni? – Ellenfelét, Luca Nardit eddigi egyetlen találkozójukon simán, hat nulla, hat kettőre legyőzte tavaly szeptemberben Hangcsouban, kemény pályán. Mennyit számít ez nyolc hónappal később, salakon? – Mennyire elégedett az idei salakszezonjával, összességében jobb, mint a tavalyi? – Annál mindenképpen! Tavaly nem voltam túl jó és sikeres sem ezen a felületen, idén jobbak a tapasztalataim, jóval kedvezőbben alakul. |
NS-SZAKÉRTŐ: KÖVES Gábor, a magyar Davis-kupa- válogatott korábbi kapitánya, az Eurosport szakkommentátora |
![]() UGYAN NINCS ELŐRE MEGÍRVA, hogy Jannik Sinner és Carlos Alcaraz játssza a döntőt – nem mindegy, ki mennyi időt tölt a pályán és milyen körülmények között játssza a meccseit –, de mondhatni, erre van a legnagyobb esély. A spanyolnak a salak a leginkább kedvező borítás az olasz világelsővel szemben, ezen a legtöbb mérkőzést megnyerné ellene, de például fedett kemény pályán valószínűleg ez fordítva lenne. A Roland Garros pályái kicsit gyorsabbak, mert itt nem olyan mély a salak, ami több esélyt adhat Sinnernek, de tengerszinten és salakpályán Alcarazt tartanám favoritnak – azt is nézve, hogy az előző négy egymás elleni találkozójukat a spanyol nyerte meg. A legjobb négyig eljuthat Alexander Zverev – ha jobban összeszedi magát –, Holger Rune, Casper Ruud, de nem lepne meg, ha Andrej Rubljov vagy éppen a madridi mestertornán döntőig jutó Jack Draper is ott lenne legalább a nyolc között. Novak Djokovicsról se feledkezzünk meg, bár benne nincs túl sok kilométer az idén – az az érzésem, emiatt fizikailag nem bír minden mérkőzést úgy, mint az Australian Openen, ahol csak a sérülése miatt veszítette el az elődöntőt. Óriási tapasztalata ellenére a Roland Garros keményebb dió lesz. A magyarok helyzete abból a szempontból kedvező, hogy nem kaptak kiemeltet az első fordulóban, viszont nagyon jó formában lévő ellenfelek jöhetnek a másodikban. |