AUSTRALIAN OPEN, Melbourne (kemény pálya, 80 000 000 ausztrál dollár összdíjazás) – Tv: Eurosport, Eurosport2
FÉRFI EGYES, 2. FORDULÓ
Fucsovics Márton–Stan Wawrinka (svájci, 17.) 7:5, 6:1, 4:6, 2:6, 7:6 (11–9)
Talán nem túlzás állítani, hogy az idei Australian Open eddigi legdrámaibb mérkőzését vívta egymással a világranglistán 55. helyen álló Fucsovics Márton és a verseny 17. kiemeltje, a 2014-es bajnok svájci Stan Wawrinka.
A meccset egészen lehengerlően kezdte a magyar teniszező, hamar elvette ellenfele adogatását, és már 3:1-re is vezetett, ám Wawrinka visszavette az adogatását és 5:4-re már nála volt az előny. Nagyjából itt azonban véget is ért az első szett a svájcinak, merthogy Fucsovics a következő három játékot egyaránt megnyerve csaknem egy óra alatt tette zsebre a szettet.
A svájci kiválóságnak a második játszma „némi” késéssel kezdődött, Fucsovics hamar dupla brékelőnybe került, és már 4:0-ra vezetett, mire Wawrinka valami életjelet mutatott, így 35 perc játék után a magyar éljátékos ezt a játszmát is elvitte.
Utána viszont jött a fordulat: Wawrinka ugyanis hamar brékelte Fucsovicsot és meg is őrizte a különbséget, 6:4-re nyerve szépített. A negyedik felvonásban pedig visszaadta a második szettben elszenvedett csúnya verést, ő is elhúzott 4:0-ra, s 6:2-vel lett az övé a játszma, így jöhetett a döntő szett.
Fucsovicsnál volt az első nagy lehetőség a győzelemre, hiszen 4:3-nál brékelt, ám ezt követően hiába szerválhatott a győzelemért, még meccslabdáig sem jutott, Wawrinka visszavette az adogatását, és a folytatásban mindketten hozták a saját adogatásaikat, így jöhetett a rövidítés, amely az Australian Openen minimum 10 pontig tart – addig eljutva legalább kettő pont különbséggel kell nyerni.
Úgy tűnt, ebben a svájci lesz a jobb, hiszen Fucsovics első három adogatását egyaránt elvette Wawrinka, s már 6–1-re is vezetett. A folytatásban valamelyest faragott a hátrányából Fucsovics, s 9–6-nál három meccslabdához is jutott Wawrinka, de ezeket Fucsovics egyaránt hárította. Végül, 3 óra 59 perc játékot követően 9–9-nél elvette ellenfele adogatását, majd szerválhatott a győzelemért, s 11–9-re megnyerte a rövidítést, így drámai csatában legyőzte Wawrinkát.
„Meghalok, nagyon fáradt vagyok, két ötszettes meccset játszottam, hihetetlen támogatást kaptam a drukkerektől, köszönöm – mondta Fucsovics az Eurosporrtnak. – Nehéz visszaemlékezni a meccs elejére. Tudtam, hogy felzárkózik Stan, mert mentálisan nagyon erős játékos. Az ötödikben próbáltam a lábammal aktívabb lenni, és mentálisan erős maradni. Ez a kedvenc tornám, kétszer is eljutottam a negyedik körig. Most nem is tudom, hogy ki a következő ellenfelem, csak szeretném kiélvezni a napsütést és a pillanatot.”
Az MTI-nek adott nyilatkozatában Fucsovics elsőként arról beszélt, hogy a kedvezőtlen fordulatok ellenére egy pillanatra sem engedte el a meccset.
„Megszoktam már, hogy a pályán nem mindig az történik, ami számomra a legideálisabb. Próbáltam koncentrált maradni, és sanszos hogy ezért nyertem. Így közvetlenül a meccs után még nem tudok mélyebb elemzésbe belemenni, talán pár nap múlva okosabb leszek” – fejtette ki, majd rátért a következő erőpróbára.
„Raonics nem jó ellenfél. Ha elkapja a szervát, nehéz vele boldogulni. Ha mindketten alulról szerválnánk, simán elverném, de ilyen szabályok szerint az eredménnyel meg kell várnunk a meccs végét” – tette hozzá tréfásan.
Fucsovics Márton pályafutása során ötödik alkalommal találkozott Wawrinkával és másodszor győzte le, bejutva ezzel harmadszor is a harmadik körben az Australian Openen. A legjobb 16 közé jutásért a francia Corentin Moutet-t négy szettben legyőző, 14. helyen kiemelt kanadai Milos Raonic vár rá.
NŐI EGYES, 2. FORDULÓ
Babos Tímea–Anasztaszija Potapova (orosz) 2:6, 4:6
Jó hangulatban várhatta az Australian Open második fordulóját Babos Tímea, hiszen ebben az idényben hat mérkőzése közül ötöt megnyert, a legutóbbi, a belga Ysaline Bonaventure elleni volt az első sikere Grand Slam-tornán egyesben a 2019-es US Open óta.
Éppen a kedvező előjelek miatt jelentett kellemetlen meglepetést, hogy a világranglista 114. helyezettje sok hibával, görcsösen kezdett a 13 hellyel előrébb jegyzett orosz Anasztaszija Potapovával szemben, aki 19 esztendősen is kétségkívül kemény ellenfél, az első fordulóban mindössze három játékot engedélyezett a verseny 24. kiemeltjének, az amerikai Alison Riske-nek.
„Nagyon sajnálom ezt a vereséget. Nincs mit szépíteni, ezt nagyon-nagyon elszúrtam– jelentette ki Babos.– Küzdöttem, akartam, de a nagy akarásnak nyögés lett a vége. Annyira vágytam erre a győzelemre, hogy rettentően mereven játszottam, lassú volt a lábam. Szomorú vagyok, mert még így is lett volna esélyem a második szettben, de nem teljesítettem elég jól. A lábmunka, ami az előző meccseken nagyon jó volt, most a görcsösség miatt borzasztó volt – lassan mozogtam.” |
Babos az első adogatójátékát nyert labdamenet nélkül veszítette el, és fogadóként sem tudott szépíteni, így 10 perc sem kellett ahhoz, hogy 3:0-s hátrányban üljön le pihenni. A kis szünetet követően az adogatásaira jobban vigyázott a magyar teniszező, ám sokat rontott – a szett közepén már 12 ki nem kényszerített hibánál járt –, ami nem fért bele az agresszívan és pontosan játszó orosszal szemben. Potapovának 30 perc sem kellett, 6:2-re megnyerte az első játszmát, cseppet sem látszott rajta az izgalom, hogy karrierje során először juthat Grand Slam-tornán a legjobb 32 közé, és következő ellenfele a legendás amerikai Serena Williams lehet.
A második játékrészben egészen más hangulatban ültek le először: az orosz egy kettős hiba miatt bréklabdával ajándékozta meg Babost, aki fogadóként egy remek fonákkal értékesítette a lehetőséget, így előnyből várhatta a folytatást. Az MTK sportolója 3:1-nél is fogadóelőnyhöz jutott egy kettős hibának hála, ám ezzel az eséllyel nem élt, pedig gyakorlatilag eldönthette volna a játszma sorsát – Potapovát láthatóan elbizonytalanította, felbosszantotta néhány gyengébb ütése, és már nem volt olyan ellenállhatatlan, mint az első szettben.
Bár Babos is sokat rontott, különösen fonákkal, kettős hibát is ütött, a fontos szituációkban 4:3-ig számíthatott az első szerváira – akkor azonban Potapova egyenlíteni tudott, emiatt érthetően felbátorodott, stabilabbá vált a teljesítménye, és egy 27 ütéses pontot is megnyert. Néhány perc alatt fordult meg az összecsapás: Babos közel járt ahhoz, hogy a szettért fogadhasson, ehelyett a meccsben maradásért kellett adogatnia. Egy túl hosszú ütés mérkőzéslabdához juttatta Potapovát, és bár ezt még Babos egy jó szervával hárította, a másodikat, amit az orosz egy remek fonák nyerővel harcolt ki, már nem tudta, 77 perc alatt 6:2, 6:4 lett a vége – kár érte, nyerhető összecsapás volt, a második szett alapján mindenképpen.