Ballal ír, jobbal teniszezik – Robin Haase élvezi a salakpályát

GYŐRI FERENCGYŐRI FERENC
Vágólapra másolva!
2019.04.23. 13:42
null
Haase kétkezes, ám jobbal egyszerűen képtelen eltalálni a dartstáblát… (Fotó: Koncz György)
A hollandok legjobb játékosa, Robin Haase semmit sem csinált rosszul, mégis kikapott Rafael Nadaltól kilenc évvel ezelőtt Wimbledonban, és bár régebben leginkább a salakot szerette, egy ideje átpártolt a kemény borításra.

 

 

– Ugyan elveszítette a párosok döntőjét Monte-Carlóban Wesley Koolhof oldalán, bizonyára elégedett a teljesítményükkel.
– Remek hetet zártunk – felelte Robin Haase, az egyesben világranglista-64., párosban 34. 32 éves holland teniszező, aki a Peugeot színeiben versenyez a budapesti ATP-tornán. – Előző szombaton még nem tudtam, felférek-e a főtáblára, aztán felfértem, de az első kiemelt párossal kerültünk szembe. Kis szerencsével sikerült nyernünk, majd a továbbiakban jól játszottunk. Sajnos a döntőben volt némi pechünk, meccslabdánál adogathattunk, ám végül kikaptunk. Nagyon közel kerültünk a trófeához, ami szép lett volna, mert korábban nem győztem ezres versenyen.

– Mennyire fontos önnek hétről hétre párosozni?
– Szeretem, élvezem, a tenisz alapvetően egyéni sportág, emiatt szórakoztató néha csapatban is játszani. Ráadásul segíti a játékomat, elsősorban a szervák, a fogadások és a röpték tekintetében. Nem mellékesen pluszpénzt is kereshetek vele, de nem ez a fő oka annak, hogy párosozom, hanem a fentiek összessége. Az egyes élvez elsőbbséget, például Genfben nem párosozom majd, de általában pályára lépek duóban is.

– Hosszú évek óta tagja egyesben a top száz mezőnyének. Mi a nehezebb: betörni a legjobbak közé vagy megmaradni a közöttük?
– Most azért nehéz a helyzet, mert egyrészt a harmincöt-harminckilenc év közti teniszezők még mindig kiválóak, aztán a középmezőnyben sok huszonöt és harminc közötti játékos található, ráadásul rengeteg sikeréhes fiatal is feljövőben van, tehát jelenleg nagyon erős a mezőny a sportágban. Az előző két évben még a legjobb ötven tagja voltam, most is ott vagyok a százban, ami jó, de nem bánnám, ha ismét feljebb léphetnék.

– Kétezertízben emlékezetes, ötszettes mérkőzést vívott Rafael Nadallal Wimbledonban. Szép emlékként őrzi azt a találkozót?
– Természetesen, az egyik legjobb meccsem volt karrierem során! Rengeteg mérkőzést játszom, amelyek után amiatt bosszankodom, hogy elszúrtam, mert meg kellett volna nyernem. Nos, a Nadal elleni meccsről nem tudnék olyat felidézni, amit rosszul csináltam volna, noha kikaptam. A végén kezet ráztam vele, és mondtam neki, hogy túl jó volt. Pályafutásom alatt ilyen tízszer, ha előfordult, de hát akkor ő állt a világranglista élén, ráadásul meg is nyerte a tornát.

– Mit tart karrierje legnagyobb sikerének?
– Nehéz meghatározni. Vannak olyan időszakok, amikor úgy gondolod, a trófeák elhódítása a legfontosabb, de számomra az eddigi legnagyobb teljesítmény az volt, hogy két éve elődöntőt játszhattam egy ezres viadalon.

– Mi a célja a salakos szezonban? Ez a kedvenc borítása?
– Ez attól is függ, milyen típusú a salak. A holland, német, belga és talán a magyar borítás különbözik a franciától, a spanyoltól és az olasztól. Mindig élvezem rajta a játékot, bár a térdemet ez a borítás terheli meg a leginkább, és emiatt átpártoltam a kemény pályára, noha öt évvel ezelőtt még a salakot mondtam volna a kedvencemnek.

– Két évvel ezelőtt járt már nálunk. Milyen tapasztalatokkal gazdagodott akkor?
– A versenyen adódtak nehézségek, de nem a szervezéssel voltak problémáim, hanem a viharos időjárással. Erről persze nem a rendezők tehetnek, Monte-Carlóban is akadt olyan napunk, amikor nagyon nehéz volt játszani. Viszont körbejártam Budapestet, nagyon szép, történelmi város csodálatos épületekkel, örülök, hogy visszatérhettem ide.

– Thomas Fabbianóval kezd egyesben, nem a legkönnyebb ellenfél…
– Így van, nagyon veszélyes játékos, akinek az előző éve nem sikerült jól, de most jobb formában van. Túl sokat nem tudok róla, ismerem a stílusát, ám korábban csak edzettem vele kétszer-háromszor, legutóbb Marrákesben, ahol egyetlen játékot nyertem meg a tízből. Igyekszem felkészülni, és remélem, jobban megy majd, mint azon az edzésen.

– Bal kézzel ír, de jobb kézzel fogja a teniszütőt. Miért alakult így?
– Több játékosnál is megfigyelhető ez, csak Nadalnál például fordítva. Kétkezes vagyok, de a balt preferálom, ám amikor három-négy évesen elkezdtem teniszezni, nem tudtam, miként kell szerválni, ezért ellestem másoktól, akik a családi és baráti körben mind jobbkezesek voltak. És mit csinál egy kisgyerek? Lemásolja őket. Kosárlabdázni és bowlingozni például mind a két kezemmel tudok, de jobbal egyszerűen képtelen vagyok eltalálni a dartstáblát.

Legfrissebb hírek

Marozsán Fábián: Egyesben sokat hibáztam, párosban jól játszottunk

Tenisz
48 perce

Djokovics visszavágott Evansnek; Swiatek szetthátrányból fordított Wimbledonban; Sinner is továbbjutott

Tenisz
13 órája

Marozsán tíz meccslabdát hárított, de Munar jutott tovább Wimbledonban

Tenisz
16 órája

Babos Tímea és Luisa Stefani győzelemmel kezdett Wimbledonban

Tenisz
17 órája

Gálfi Dalma: Megmutattam, hogy semmi sem lehetetlen!

Tenisz
22 órája

Gálfi Dalma két szettben búcsúztatta a világranglista 20. helyezettjét Wimbledonban

Tenisz
2025.07.02. 21:15

„Nehéz nap volt” – Marozsán Fábián a wimbledoni nyertes nyitánya után

Tenisz
2025.07.01. 17:24

Megdőlt a rekord! Videón a Wimbledon történetének leggyorsabb adogatása

Tenisz
2025.07.01. 13:58
Ezek is érdekelhetik