KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
A világranglistán 33. ausztrál teniszező – aki egyesben eddig 5 ATP-tornagyőzelmet aratott – balhéi miatt került többször a nemzetközi sajtó kereszttűzébe: 2015-ben mérkőzés közben inzultálta Stan Wawrinkát; többször is összetörte ütőjét a pályán obszcén kifejezések sorolása közben; Wimbledonban kifütyülte a közönség, mert úgy látták, nem küzd eléggé – ezt később ő is beismerte, de hozzátette, „azért próbálkoztam”.
Hétfő este viszont nem mindennapi szervája miatt került a figyelem középpontjába. Pattogtatta a labdát a Miami Openen a Dusan Lajovics ellen játszott mérkőzésen, majd hirtelen alulról átemelte a labdát a háló fölött – a szerb játékos nem tudta lereagálni, a labda többet is pattant, mire hozzá elért.
Az adogatás teljesen szabályos, de többen megkérdőjelezik sportszerűségét.
Rafa Nadal korábban úgy fogalmazott, amikor Acapulcóban ellene is előhúzta a kalapból ezt Kyrgios, hogy „szembe megy a tenisz szellemiségével”. „Csodálatos tehetség, akinek Grand Slam-tornákért kellene küzdenie a legnagyobb játékosokkal. Oka van annak, hogy ott tart, ahol. Nem tiszteli az ellenfeleket és a közönséget sem” – mondta az ESPN-nek a spanyol klasszis.
„A tenisz arról szól, hogy megtéveszd az ellenfeledet olyan eszközökkel, mint a labda sebességének és magasságának változtatása, a csavarás vagy a röptézés. Ehhez hozzátartozik a szerválás is. Kyrgios zseni. Meglepő, hogy más játékosok nem próbálkoznak ezzel” – így Judy Murray, akivel egyetértett a belga Kirsten Flipkens is.
Nem Nick Kyrgios az első természetesen, aki az alulról indított szervát használja. Michael Chang sokkolta a világot és az akkori ranglistaelső Ivan Lendlt az 1989-es Roland Garros negyedik fordulójában, amikor így adogatott. Az akkor 17 éves amerikai teniszező meg is nyerte a salakos Grand Slam-tornát, Lendl ellen játszotta karrierje legemlékezetesebb mérkőzését. Ezt az adogatásfajtát vette elő Martina Hingis is az 1999-es Roland Garros-döntőben Steffi Graf ellen – a svájci játékos viszont elbukta azt a finálét. |
Nick Kyrgios is megszólalt természetesen, és visszavágott többek között Nadal kritikájára.
„Ez a játék lényege, nem? Mindenki ászt akar ütni… – idézi a Guardian a 23 éves teniszezőt. – Rafa nem tudja, min mentem keresztül. Nem tud rólam semmit, nem érdekel, mit mond. Én így teniszezem, ő máshogy, mindenkinek megvan a saját játéka. Ő nagyon lassan cselekszik két labdamenet között, holott ha jól tudom, a szabálykönyv szerint az adogató sebessége a mérvadó.”
A tenisz szabályai sokat változtak az elmúlt években: az olyan dolgok, mint a taktikai mosdószünetek és orvosi időkérések többé nem engedélyezettek, valamint bevezették a szervaidőt (25 másodperc), és valljuk be, ezek rosszabbak voltak magára a sportágra nézve, mint Kyrgios egyedi adogatása.
„Az emberek azt mondják, tiszteletlen vagyok, de ha egy másik játékos szerválna így, azt mondanák, milyen briliáns. Amikor megcsináltam, olyan volt, mintha összedőlt volna a ház. Annyi kritikát kaptam, hogy inkább nem is ütök újra így. Na jó, csak viccelek, biztosan fogok még így adogatni, egész nap ez járt a fejemben” – tette hozzá Nick Kyrgios a Daily Mailnek nyilatkozva.
Kyrgios napjaink teniszvilágának egyik legmegosztóbb figurája: rosszabb pillanataiban tényleg úgy tűnik, semmilyen erőfeszítést nem tesz egy-egy labdamenetben, majd trágár szavakkal kommentálva vezeti le dühét, vizesflakont dobál vagy éppen ripityára töri ütőit. Máskor viszont kiszámíthatatlan, zseniális ütéseket és szervákat mutat be, amivel ámulatba ejti a közönséget. Gyerekként kosárlabdázó szeretett volna lenni, ezért gyakran a Harlem Globetrottersszel vonnak párhuzamot vele kapcsolatban – a tenisz labdaművésze.
Nick Kyrgios áldás vagy átok a sportágnak? A vitát eldönteni nem szeretnénk, de annyi biztos, hogy eme szervái miatt nem lehet hibáztatni.