Az első szettben még nagyjából a papírformának megfelelően zajlottak az események, bár tegyük hozzá: Roger Federer így is vért izzadva hozta a játszmát Ernests Gulbis ellen 7–6-ra, rövidítés után.
Hogy a lett nem azért kelt fel reggel, hogy másodhegedűst játsszon, azt gyorsan mutatta a második játszmában: 40:0-ről fordított és vette el rögtön a svájci szerváját. Federer rögtön visszavette az adogatójátékot, majd 3:3 után megint megugrott – de hiába került 5:3-as előnybe, a jól játszó Gulbis riválisa hibáit (is) kihasználva 5:5-re visszajött. A játszma megint rövidítésbe torkollott, de most Gulbis ünnepelhetett, miután 7–3-ra, simán behúzta a végjátékot – 7:6, 6:7 Federer szempontjából.
A harmadik játszmában nem volt sok izgalom, de nem Federer lépett rá a gázra, hanem Gulbis, aki 6:2-re behúzta a szettet, egyjátszmányira kerülve a meglepetéstől. Federer 2004 óta mindig bejutott legalább a negyeddöntőbe a Garroson, ám most megcsapta a kiesés szele.
A svájcinak persze volt még lehetősége javítani, de ehhez előbb a játékát kellett felpörgetnie. Federer 2:2 után elvette Gulbis adogatását, aki egy esetben egy vitatott labdánál még a vezetőbírót is lehívta, majd a rá nézve negatív ítéletet követően füstölgött egy kicsit. A feljavuló Federer kíméletlenül lecsapott a megingó Gulbis felkínálta lehetőségekre, így meglépett ellenfelétől, és hiába hozta rá később a szívbajt többször is a lett (akinek még 5:4-es Federer-vezetésnél is volt bréklabdája), 6:4-re megnyerte a játszmát. Viszont a szett végén szünetet kérő Gulbis fenyegetően jó megoldásokkal állt már ekkor elő...
Jött a döntő felvonás, és Gulbis „kilőtt a rajtgépből", megnyerve az első két játékot. Gyilkos erejű szervái szolgáltatták a háttérdübörgést a harmadik megnyert játékhoz, Federer egyre közelebb került a kieséshez. A svájci ezt követően hozta a szerváit, ám képtelen volt brékelni, Gulbis pedig 5:2-nél a győzelem közvetlen közelébe került. Federer simán nyerte a szerváját, de 5:3-nál a lett a mérkőzésért adogatott. 30:0-nél egy hosszú ütést követően Federer elég sötéten nézett, és a jövőkép is elég sötét volt, hiszen Gulbis már csak két pontra járt a sikertől. 30:15-re ász jött, meg két meccslabda: Federer fonákkal rontott az elsőnél, labdája szélesre szállt – Ernests Gulbis 6:7, 7:6, 6:2, 4:6, 6:3-ra győzött, és bejutott a negyeddöntőbe!
„Pályafutásom valószínűleg legnagyobb győzelme ez. Bocsánatot kérek a közönségtől, tisztában vagyok vele, mennyire rajonganak Rogerért. Remélem, magam mellé tudtam állítani néhány szurkolót, és azt is, hogy Tomás Berdych ellen még többen mellém állnak” – hangzott Gulbis villámértékelése. Tegyük hozzá: amellett, hogy a közönség valóban rajong Federerért, Gulbis nem tett meg feltétlenül mindent a szurkolói szimpátia elnyeréséért.
Folytassuk Andy Murrayvel, akinek a szombati sötétedés után vasárnapra áttolt meccsét kellett befejeznie Philipp Kohlschreiber ellen. A németnek volt bréklabdája is, de elhibázta, a szombaton saját bevallása szerint is már teljesen kikészült Murray pedig a 22. játékban elvette riválisa adogatását és behúzta a mérkőzést. Ellenfele a nyolcaddöntőben Fernando Verdasco lesz, aki nagyon könnyedén söpörte le három játszmában Richard Gasquet-t. Murray 9–1-re vezet az örökmérleget tekintve a spanyol ellen, ám salakon még nem találkoztak.
Tomás Berdych már a nyolc között jár, köszönhetően a három 6:4-es szettben aratott győzelmének – John Isner tehát lemondhatott arról, hogy Andre Agassi óta első amerikaiként bejusson a negyeddöntőbe a Roland Garroson. A salakpályás tenisz legnagyobb presztízsű eseményén 2003 óta nem tudott nyolc közé kerülni egyesült államokbeli játékos férfi egyesben.
Novak Djokovics nem sokat izzadt, mindössze másfél órát töltött a pályán Jo-Wilfried Tsonga ellen – csupán hat játékot nyert a francia. Djokovics sorozatban huszadik Grand Slam-tornáján jut el a negyeddöntőig, amelyben az ugyancsak hamar végző – Marcel Granollerst három 6:3-as játszmában elintéző – Milos Raonic lesz az ellenfele.
A hölgyeknél Eugenie Bouchard már kilences győzelmi szériánál tart, miután két sima szettben legyőzte Angelique Kerbert. A Roland Garrost megelőző nürnbergi tornát megnyerő 20 éves kanadai lány az idei Australian Openen elődöntőt játszott, ahhoz, hogy az év második Grand Slam-tornáján is sikerüljön neki ez a bravúr, a következő mérkőzésén Carla Suárez-Navarrót kell legyőznie. A spanyol játékos az Agnieszka Radwanskát búcsúztató Ajla Tomljanovicot verte meg a nyolcaddöntőben.
Este Marija Sarapova szorult helyzetbe került, hiszen a második szettben két játékra volt a vereségtől, ám végül 3:6, 6:4, 6:0-ra legyőzte Samantha Stosurt. Az orosz játékos a következő fordulóban a spanyolok üdvöskéjével, Garbine Muguruzával találkozik. A 2. körben Serena Williamsen túllépő ibériai kiválóság Pauline Parmentier-t verte meg, így női egyesben már nincs versenyben hazai teniszező.
ROLAND GARROS, PÁRIZS (25 018 000 euró, salak)
FÉRFI EGYES, NYOLCADDÖNTŐ
Djokovics (szerb, 2.)–Tsonga (francia, 13.) 6:1, 6:4, 6:1
Gulbis (lett, 18.)–Federer (svájci, 4.) 6:7, 7:6, 6:2, 4:6, 6:3
Berdych (cseh, 6.)–Isner (amerikai, 10.) 6:4, 6:4, 6:4
Raonic (kanadai, 8.)–Granollers (spanyol) 6:3, 6:3, 6:3
3. FORDULÓ
Verdasco (spanyol, 24.)–Gasquet (francia, 12.) 6:3, 6:2, 6:3
Murray (brit, 7.)–Kohlschreiber (német, 28.) 3:6, 6:3, 6:3, 4:6, 12:10
NŐI EGYES, NYOLCADDÖNTŐ
Muguruza (spanyol)–Parmentier (francia) 6:4, 6:2
Sarapova (orosz, 7.)–Stosur (ausztrál, 19.) 3:6, 6:4, 6:0
Suárez-Navarro (spanyol, 14.)–Tomljanovic (horvát) 6:3, 6:3
Bouchard (kanadai, 18.)–Kerber (német, 8.) 6:1, 6:2