Djokovics ellenállt Mathieu bombáinak, simán nyert

2013.01.14. 08:56
Djokovicsnak meggyűlt a baja Mathieu szerváival, de végül szettveszteség nélkül győzte le a franciát (Fotó: Action Images)
Az Australian Open férfi egyesében a felső negyed két legelőkelőbben rangsorolt játékosa, Novak Djokovics és Tomás Berdych is vesztett szett nélkül jutott a Grand Slam-torna 2. fordulójába. A nőknél a második kiemelt Marija Sarapova minden gémet megnyert az Olga Pucskova elleni nyitányon, de Venus Williams is csak egyben maradt alul, így egy-egy győzelemre kerültek az egymás elleni szupermeccstől.

Novak Djokovics arcáról eltűnt a mosoly… Azért nem kell nagyon aggódni a szerbért, csak arról van szó, hogy az Australian Opent megelőző szombati gyereknapon kibohóckodta magát, és most már csak a játékra koncentrál. A Paul-Henri Mathieu elleni meccsen szükség is volt a fegyelemre. A 31. születésnapját két napja ünneplő francia ugyanis remekül szervált, és láthatóan feltett szándéka volt, hogy megszakítsa 2006 óta tartó rossz sorozatát, vagyis, hogy végre szettet nyerjen Djokovics ellen. Bár ez nem sikerült, azért megszorongatta a szerbet, aki 6:2, 6:4, 7:5-tel jutott eggyel közelebb a triplázáshoz, legközelebb az amerikai Ryan Harrison lesz az ellenfele.

„Jó, hogy újra itt vagyok, szeretek visszajönni a legsikeresebb Grand Slam-pályámra. Az elmúlt szezon nagyon hosszú volt, tele kihívásokkal pályán belül és kívül, kellett két hónap, hogy összeszedjem magam. A Hopman-kupa tökéletes felvezetés volt az Australian Openre, hiszen éles meccseket játszottunk, de közben a közönség szórakoztatására is lehetett figyelni. Mathieu ellen nem volt könnyű, jó ideig kerestem a játéka ritmusát, ráadásul nagyon ragaszkodott a szervájához. Szerintem színvonalas meccset játszottunk” – mondta Djokovics az egyhuzamban kilencedik, szettveszteség nélkül megnyert első fordulós Grand Slam-mérkőzése után.

Közben a Michael Russell-lel kisebb brékcsatába bonyolódó Tomás Berdych is túljutott a nyitó körön. Bár a tavalyi Davis-kupa-győztes cseh válogatott oszlopa kétszer is elvesztette az adogatását, végül 6:3, 7:5, 6:3-mal továbbjutott. Ahogy a David Goffint végül ötszettes, három és fél órás csatában legyűrő 2009-es elődöntős Fernando Verdasco is.

A szezonnyitó brisbane-i ATP-torna fináléjában Andy Murrayt megszorongató Grigor Dimitrov 106 percnyi játék után búcsúzott el az Australian Opentől. Az évek óta az új Roger Federerként emlegetett bolgár játékos érthetetlenül begörcsölt első melbourne-i meccsén, ötször elbukta az adogatását, és váratlanul hamar kiesett. Azért várhatóan Melbourne-ben marad még a következő másfél hétre, ugyanis új kedvese, Marija Sarapova nála jóval messzebbre juthat.

A 10. kiemelt Nicolás Almagro is majdnem pórul járt, de végül a negyedik szettben elszalasztott két meccslabda ellenére megnyerte a közönséget az őrületig spannoló amerikai Steve Johnson elleni maratonit.

Továbbra sem vesztett még játékot 2013-ban Marija Sarapova. A tavalyi Australian Openen döntős orosz a Rod Laver Aréna első meccsét játszotta honfitársa, Olga Pucskova ellen, és ötvenöt perc alatt kiütötte jobb sorsra érdemes kollégáját.

A világranglistán második Sarapovának ezek szerint jót tett, hogy a brisbane-i WTA-torna helyett elkapott egyet-egyet a Melbourne-ben „kószáló” ausztrál férfi junior játékosok közül, és velük vívott felkészülési meccseket.

„Az egyikük sokkal jobb volt nálam, és emiatt majd’ megőrültem. Szerintem nyolc szettlabdája volt, de végül fordítani tudtam. Nem mondom el, ki az, túl kínos lenne neki. Szerintem nem aludt jól a meccsünk után” – újságolta a torna előtt Sarapova.

Jól értesült ausztrál kommentelők viszont megosztották a néppel, hogy a 16 éves Thanasi Kokkinakis volt az áldozat, de arról nem tudunk, mennyire viselte meg a „nemek csatája”.

Pucskova viszont biztosan nehezen lép majd túl azon, hogy a 2013-as Australian Opentől nyert játék nélkül búcsúzott.

„Örülök, hogy jól ilyen jó játékkal nyitottam az évet. Tudtam, hogy lesz néhány hibám az első meccsemen, de próbáltam nem foglalkozni a helyzettel. Természetesen az ember minél többször akar játszani egy Grand Slam-torna előtt, de nem tudtam időben megérkezni Ausztráliába, ezért ki kellett hagynom a brisbane-i versenyt, és inkább egyből idejöttem a Rod Laver Arénába. Azért jó, hogy ma már nézők is voltak” – jegyezte meg Sarapova a mérkőzést követően.

Az orosznak vélhetően már a szerdai második meccsen nehezebb dolga lesz, de a legjobb 32 között már biztosan. Ott ugyanis a 25. kiemelt Venus Williamsszel kerülhet szembe, aki hasonlóan impozáns teljesítménnyel kezdte pályafutása 13. Australian Openjét. Percre pontosan egy óra alatt, 6:1, 6:0-ra győzte le a kazah Galina Voszkobojevát.

Az Australian Openre két tornagyőzelemmel, veretlenül megérkező Agnieszka Radwanska is nehezen melegedett be, a szabadkártyás ausztrál Bojana Bobusic ellen az is benne volt a pakliban, hogy 2013-ban először szettet veszít. A 4. kiemelt lengyel hölgy azonban előbb visszavette 4:4-nél elveszített adogatását, majd még hozzátett egyhuzamban nyolc játékot, és már tovább is jutott.

„Nehéz volt felvenni a ritmust, örülök, hogy meg tudtam fordítani az első szettet. Végig nyugodt voltam, csak a szél zavart kicsit. Eddig szuper az évem, jól játszom, még szettet sem veszítettem, remélem, a következő két hétben is így teniszezem majd” – mondta Radwanska a mérkőzést követően.

A Rod Laver Arénában Samantha Stosur is csak az első szettben szenvedett a tajvani Csang Kaj-csen ellen, de miután hozta a rövidítést, már nem lehetett kérdéses a továbbjutása.

Janko Tipszarevics búcsúztatta Lleyton Hewittot: a szerb játékos két szorosabb és egy sima szettben nyert a hazaiak kedvence ellen 7:6, 7:5, 6:3-ra. Hewitt a szokásoknak megfelelően rendkívül elszántan játszott, ám Tipszarevics első szervái jobban működtek és magabiztosabb is volt az adogatójátékainál, két játszma után pedig már érezni lehetett, hogy az ausztrál teniszében nincs benn a fordítás lehetősége.

Hewitt számára egyébként ezzel folytatódott az elmúlt hat év sormintája, azaz a 4. fordulós kiesést első fordulós követi Melbourne-ben. Tipszarevics legjobb eredménye az év első Gram Slamjén a harmadik forduló: 2008-ban és 2012-ben jutott eddig a szemüveges szerb.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (30 000 000 ausztrál dollár, kemény pálya)