Elsőként Mary Pierce jutott be a női egyes fináléjába, miután legyőzte a tavalyi döntős Jelena Gyementyijevát. Holott nem úgy indult, hogy a franciák kedvence örül majd a végén, hiszen orosz riválisa ellenállhatatlan játékkal megnyerte az első szettet - hanem Queen Mary meggyúratta magát az elbukott játszma után, onnantól kezdve pedig ő diktálta az iramot. Méghozzá olyat, hogy talán senki sem tudta volna tartani vele a lépést.
Mary Pierce-nek ez lesz a második Grand Slam-döntôje az idén – a párizsit elveszítette
Mary Pierce-nek ez lesz a második Grand Slam-döntôje az idén – a párizsit elveszítette
Mielőtt Pierce-t méltatnánk, szóljunk Gyementyijeváról, a sportág csodabogaráról. Tényleg az. Hogy nincs adogatása, azt azért túlzás volna állítani (tud ő bőven 170 km/óra feletti sebességgel ütni), mindenesetre ez a gyenge pontja, talán az egyetlen. Gyermeteg szervája miatt nála tulajdonképpen mindig a második ütéssel kezdődik a labdamenet, sokszor úgy, hogy egyből védekező állásba kell vonulnia; mégis úrrá lesz a helyzeten, elsősorban félelmetes tenyereseinek, no meg tökéletes adottságainak, gyorsaságának köszönhetően. Az biztos, hogy az egész sportág jobban járna, ha klasszisához méltóan tudna adogatni.
Pierce persze aligha bánja, hogy a szépséges Jelena gyakorlatilag az összes ellenfelével, így vele szemben is hendikeppel indul, elvégre nála, mármint Pierce-nél agresszívabb teniszezőt nem sokat találni a mezőnyben. Ettől függetlenül mintha az öltözőben maradt volna a francia, két kettős hibát ütve elveszítette a legelső gémet, majd 3:5-nél ismét jött egy kettős, Gyementyijeva meg kényelmesen behúzta a szettet.
Úgy tűnt, célba ér, bár ahhoz legalább annyi kellett volna, hogy szinten tartja a játékát. Jelentjük, nem tudta, arról már nem is beszélve, hogy Pierce hirtelen magára talált - hogy ebben mennyit számított az, hogy 3:6 után jól meggyúratta a hátát, nem tudni, maradjunk annyiban, hogy rendkívül dörzsölt, rutinos teniszező…
Egyébként meg játszik, mint talán még soha. Harmincévesen. A legutóbbi 24 mérkőzéséből immár 22-t nyert meg, a pénteki US Open-elődöntőt úgy, hogy a végén már-már azt hitte az ember, nem tud hibázni. Pedig egyre több és több erőt vitt az ütéseibe, nem keveset kockáztatva ezáltal, de egyszerűen minden bejött neki, hiába tett meg mindent a győzelem vagy legalábbis Pierce elbizonytalanítása érdekében Gyementyijeva.
"Boldog és egészséges" - ezt Nick Bollettieri mondta egykori tanítványáról, márpedig ha valaki, akkor ő pontosan tudja, mi miért történik ebben a sportágban. És tényleg: Mary Pierce 30 évesen élete nagy formájában van, érzi, mindent megtehet a pályán, amit csak nem szégyel, és lám, jönnek a sikerek, pályafutása során először bejutott az US Open döntőjébe. És bár a felső ágról Marija Sarapova vagy Kim Clijsters érkezett utána a döntőbe (ez a mérkőzés lapzártánk után ért véget), az elmúlt napok eseményei után botorság volna egyetérteni a papírformával. Justine Henin-Hardenne, Amélie Mauresmo és Jelena Gyementyijeva skalpja már ott van a kétszeres Grand Slam-bajnok Pierce övén. Miért ne szerezhetne egy újabbat? Az US Open trófeája mellé.
AMERIKAI NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, US OPEN, FLUSHING MEADOWS (17 742 000 DOLLÁR, KEMÉNY PÁLYA)
KEREKES SZÉKES TENISZ ITF2 SERIES, NEMZETKÖZI TORNA, JESOLO. Főtábla. Egyes. Negyeddöntő: Brychta (cseh, 3.)-Farkas László (magyar, 8.) 6:3, 3:6, 6:4. Páros. Nyolcaddöntő: Pellegrina, Suter (svájci)-Blaha, Prohászka Csaba (osztrák, magyar) 6:2, 7:5. Negyeddöntő: Farkas László, Sommerfeld (magyar, német, 3.)-Kubat, Stimac (cseh, horvát) játék nélkül. Elődöntő: Brychta, Legner (cseh, osztrák, 1.)-Farkas László, Sommerfeld 6:2, 6:7, 6:1. 2. tábla. Páros. Nyolcaddöntő: Merotto, Mestriner (olasz)-Braun János, Van Dijk (magyar, holland) 6:2, 6:3 ---- Folytatva a szerdai "hagyományt", Lleyton Hewitt is ötszettes mérkőzésbe bonyolódott az első csütörtöki negyeddöntőben, igaz, a mindent eldöntő ötödikben kétség sem férhetett ahhoz, ki jut tovább, ő vagy az élete legjobb Grand Slam-szereplését jegyzőkönyvező, balkezes finn Jarkko Nieminen. Az esti programban aztán pályára lépett Roger Federer, a világ legjobb teniszezője, és mintegy feledtetve a Nicolas Kiefer elleni botladozását, kegyetlenül elbánt régi nemezisével, David Nalbandiannal. A svájci világelső rögtön elveszítette az adogatójátékát, erre válaszképpen sorozatban négy gémet nyert meg (volt, hogy egymás után 12 pontot szerzett!), majd miután a második felvonásban 2:4-es hátrányba került, rálépett a gázpedálra, és a következő 11 gémből 10-et besöpörve bevágtatott a férfi egyes elődöntőjébe.
Ott a fent már említett Hewitt vár. Ha nem ismernénk az ausztrál gladiátor hozzáállását, azt mondhatnánk, valószínűleg remegő lábakkal lép majd fel Federer ellen, elvégre a legutóbbi nyolc, egymás elleni mecscsüket a svájci nyerte meg (összesítésben 10-7), mi több, ezeken a partikon mindössze két szett jutott Hewittnak - ráadásul öt 6:0-s játszmát volt kénytelen lenyelni, ebből kettőt a tavalyi US Open döntőjében! "Rögtön az elején meg kell fognom őt valahogy, bármi áron, különben nagy bajba kerülhetek" - véli az ausztrál kihívó, míg Federer azt üzente, hogy "…Hewitt minél többet kockáztat, annál brutálisabban szaladhat bele a késbe."
A svájci géniusz számára természetesen a döntőbe jutás most a legfontosabb cél, de azt sem árt megemlíteni, hogy ha megveri Hewittot (erre azért jó esélye van), 33 mérkőzés óta lesz veretlen kemény pályán, és utoléri a vonatkozó csúcsot tartó Pete Samprast. ---- "Éppen úgy játszom, ahogyan a Grand Slam-tornák hajrájában kell" - fogta rövidre a címvédés felé gőzerővel haladó Roger Federer.
"Nem hiszem, hogy ezen gondolkodni kell, annál sokkal egyszerűbb a válasz: egyértelműen jobb volt nálam" - David Nalbandian válasza arra az egyébként meglehetősen bölcs kérdésre, hogy mi dönthetett közte és Federer között.
"Az első szett után határozottan azt éreztem, hogy innen már egyenesben leszek - de nem. Balszerencsém volt, ezért kellett túlóráznom. A legjobbamat az ötödik játszmára tartogattam, ahogy kell" - húzta ki magát Lleyton Hewitt.
"Sohasem tudhatom, melyik az utolsó versenyem, az utolsó mérkőzésem, mindenesetre bosszant már egy kicsit, hogy folyton a viszszavonulásom felől érdeklődnek. Érezni fogom, ha közeleg - márpedig azok után, ami történt, bátran kijelenthetem: egyelőre nem azt érzem, sokkal inkább azt, hogy álomvilágban élek. Jelzem, miközben odahaza sérülten néztem Wimbledont, azt sem tudtam, játszhatok-e az US Openen…" - magyarázta a James Blake-et mindörökké emlékezetes csatában, 0:2-ről elbúcsúztató Andre Agassi.
"Szerda este aludnom kellett volna, hiszen másnap fontos mérkőzés várt rám, de egyszerűen nem jött álom a szememre. Ébren tartott az a két srác…" - árulta el Federer, hogy őt is lebilincselte Agassi és Blake negyeddöntője.