Ahogyan John McEnroe megjósolta: Rafael Nadal meleg pillanatokat élt át James Blake ellen az US Open harmadik fordulójában - olyannyira, hogy ki is esett. A Roland Garros idei bajnoka csak egy szettet tudott megnyerni a továbbra is szenzációsan teniszező amerikai játékos ellen, aki így bejutott a legjobb 16 közé. A nőknél is elbúcsúzott egy ász, a tavalyi Roland Garrost megnyerő Anasztaszija Miszkina.
A Grand Slam-versenyre New Haven-i tornagyôzelemmel hangoló James Blake (képünkön) szenzációsan teniszezve gyôzte le Nadalt
A Grand Slam-versenyre New Haven-i tornagyôzelemmel hangoló James Blake (képünkön) szenzációsan teniszezve gyôzte le Nadalt
Mielőtt beszámolnánk a szombati eseményekről, érdemes visszapillantani, mi is történt péntek este az Openen, hiszen Agassi és Hewitt után a világelső, egyben címvédő Federer is túl van az első erőpróbán - tegyük gyorsan hozzá, hála az égnek, ezt a mérkőzését ugyanis elraktározzuk az emlékezetünkben.
Santoro jutott neki a második körben, a meg nem értett francia teniszező. Nála technikásabb, dörzsöltebb játékost keveset hord(ott) a hátán a föld, mégsem tudott odáig eljutni, ahová a képességei repíthették volna, ráadásul "kifelé megy", az év végén valószínűleg visszavonul.
Úgyhogy még egyszer megmutatta a New York-iaknak, mit is tud valójában: tulajdonképpen mindent jól csinált, még trükközött is, az már az ő személyes tragédiája, hogy éppen Federerrel kellett megmérkőznie, jóllehet más teniszező nem biztos, hogy elő tudta volna "csalogatni" belőle a legjobbját. A veterán francia a szőnyeg alól indult, nem tudni, miért, de csak 1:5 után kezdett el játszani, utána viszont tiszta szívből, Federer személyében pedig partnerre lelt a szórakoztató teniszben.
Említett állást követően egyenlített (!), igaz, a svájci világelső szokása szerint "brékelt" a szett végén, majd ugyanezt eljátszotta a másodikban is - azt ugyanakkor nem árt hangsúlyozni, hogy 7:5, 3:3-nál sokat köszönhetett a vonalbíróknak a maestro, mert miután hárított három bréklabdát, az ötödik deuce-t követően ásznak ítélték meg az érvénytelen területre becsapódó adogatását, rögtön ezután pedig megnyerte a gémet. Persze, nem ezen múlt: Federer zseniálisat alakított, a három játszma alatt - nem tévedés - 73 nyerő ütést küldött Santoro térfelére.
Hogy ki fogja megállítani őt, arra van kézenfekvő válasz, az viszont biztos, hogy Nadallal semmiképpen sem játszhat döntőt - a Roland Garros bajnoka, az US Open második kiemeltje elvérzett a harmadik fordulóban. Hogy ez meglepetés? Legfeljebb papíron, legyőzőjét ugyanis Blake-nek hívják, márpedig az amerikai teniszező félelmetesen tud teniszezni, ezt szombaton is bebizonyította. Egyszerűen nem engedte érvényesülni a spanyol gladiátort, folyamatosan nyomás alá helyezte, és bár egy ideig ellenállt az ifjú Rafa, a mérkőzés előrehaladtával szép lassan kicsúszott a talaj a lába alól, pontosabban Blake húzta ki azt alóla; Nadal kiesése egyben azt jelenti, hogy férfi egyesben lapzártánkig már csupán három korábbi Grand Slam-bajnok volt versenyben (a 11-ből!), Federer, Agassi és Hewitt - mind a hárman nyertek US Opent.
Ami a női egyest illeti, nem sokon múlt, hogy Henin-Hardenne döntő szettre kényszerüljön Cso Jun Dzseong ellen, sőt az sem, hogy kiessen a tavalyi döntős, szombaton 19 kettős hibát ütő Jelena Gyementyijeva, aki keserves küzdelemben tudta csak legyűrni a pályát végül bőgve elhagyó Csakvetadzét. De még mindig jobban járt, mint Miszkina, ő ugyanis elbúcsúzott, holott a döntő szettben 5:3-nál, majd a rövidítésben is volt meccspontja - no, ezért is szép a női tenisz.
A nap mérkőzése
James Blake (amerikai)–Rafael Nadal (spanyol, 2.) 6:4, 4:6, 6:3, 6:1
1. adogatások (%-ban)
63
78
Ászok
10
2
Kettős hibák
3
4
Ki nem kényszerített hibák
27
28
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
75
59
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
52
48
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)
187
169
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)
146
137
Legerősebb adogatás (km/óra)
217
203
Direkt pontok (adogatásból is)
53
29
Sikeres brékpontok
6/8
2/10
Pontok/kísérletek a hálónál
35/52
12/22
Megnyert pontok
122
97
Mérkőzésidő (perc)
147
(43+48+33+23)
---- A Serena Williams-Venus Williams összecsapás is jelzi, hogy élesedik a harc női egyesben: a sorsolás szeszélye folytán már a legjobb 16 között összefut a testvérpár (az 1998-as Australian Open óta nem vívtak ilyen "korai" Grand Slam-csatát a lányok, akkor a második körben találkoztak), kettejük 14. párharcának keretében. Összesítésben Serena 7-6-ra vezet, sőt, a legutóbbi öt, Grand Slam-tornán lejátszott mérkőzésüket is ő nyerte meg, jóllehet az utóbbi időben Venus mutat jobb formát, Wimbledonban például senki sem tudta legyőzni őt.
"Édesmindegy, milyen formában van a húgom, óriási akaraterejét, no meg a legendás teniszezőket megkülönböztető küzdőszellemét sohasem szabad alábecsülni, nem beszélve kivételes tudásáról. De természetesen győzni akarok" - jelentette ki Venus, míg Serena elsősorban csalódottságának adott hangot. "Bosszantó, hogy már a nyolcaddöntőben összekerültünk, de hát ez van. Valamelyikünk tovább fog jutni - bízom benne, hogy én leszek az."
Az US Openen eddig kétszer találkoztak, mind a két alkalommal a döntőben: 2001-ben Venus győzött (6:2, 6:4), egy évvel később Serena (6:4, 6:2). ---- "Abból kiindulva, ahogyan ő tud játszani, illetve ahogyan én, garantálva volt a szórakoztató és színvonalas mérkőzés. Az is volt" - jegyezte meg Roger Federer, miután három szoros játszmában túljutott Fabrice Santorón.
"Newcombe, Nastase és Borg kivételével az összes legendás teniszezővel játszottam az elmúlt évtizedekben, Samprast és Agassit különösen tisztelem és nagyra tartom, de úgy érzem, Federer őket is túl fogja szárnyalni - bár tizenöt Grand Slam-trófeát borzasztó nehéz lesz összeszednie…" - emelt kalapot legyőzője előtt Santoro, akinek az idei US Open volt az 53. Grand Slam-versenye.
"Amikor összefutottam Roddickkal, megkérdeztem tőle, van-e valami jó tanácsa számomra Federer ellen. Egy pillanatra elgondolkodott, majd kibökte: »Nézd, Wimbledonban életem mérkőzését játszottam ellene, mégis kikaptam három szettben.« Ennyiben maradtunk…" - tette hozzá ugyanő.
"Egy-egy kettős hiba vagy könnyű rontás után gondolkodás nélkül, majdhogynem ösztönösen beleüvölt a túloldalon álló arcába, ami nem éppen sportszerű gesztus a részéről. Szerintem nem csak én gondolom így. Mindegy, ő ilyen, meg kell szokni" - jellemezte Lleyton Hewitt pályán mutatott magatartását az ausztrál klasszis következő ellenfele, Taylor Dent.
"Nem érdekel, mit gondolnak rólam, nekem az a dolgom, hogy kimenjek a pályára, és győzzek" - replikázott Hewitt. Az idén Wimbledonban már összefutott Denttel, négy szettben meg is verte. ---- A párosban aratott tornagyőzelme másnapján egyesben is bajnoki címet szerzett Bardóczky Kornél a szolnoki Raiffeisen Grand Prix-n: válogatott teniszezőnk Lukas Rosolt, a csehek egyik nagy reménységét verte meg a szombati döntőben, méghozzá rendkívül simán, 6:2, 6:1-re. "A múlt héten két hat négyes szettben győztem le, most simább volt. Kétségtelenül ügyes a srác, de szerintem meg volt illetődve, meg aztán jól felkészültem belőle: hatékonyan adogattam, és igyekeztem minél hosszabb ütésekkel operálni, hogy ne tudjon kibontakozni" - mondta boldogan Bardóczky Kornél, aki egy hete a kaposvári GP-n is első lett. A magyar teniszező a jövő heti budapesti Grand Prix-n folytathatja jó szereplését.
A görcs már sok volt Eddig tartott az ifjú Andy Murray szereplése az idei US Openen: a szimpatikus skót srác a selejtezőből verekedte fel magát a 128-as főtáblára, az első fordulóban öt szettben legyőzte a román Andrei Pavelt - pedig a döntő játszma elején elhányta magát a pályán… -, a francia Arnaud Clément-on azonban nem tudott túljutni. Murray 0:2-ről még egyenlített, de a lábába állt görcs megpecsételte a sorsát az ötödikben (0:6).
Indiai hölgy a 16-ban Sania Mirza az első indiai hölgy, aki Grand Slam-nyolcaddöntőt játszhat. A 18 esztendős egzotikum a 206. helyen zárta a 2004-es évet, jelenleg pedig 42. a világranglistán, fejlődése tehát szembetűnő - ettől függetlenül óriási bravúr lenne, ha a negyeddöntőbe is bejutna, legközelebb ugyanis az első kiemelt Marija Sarapovával találkozik.
Rafter is híresség lesz Újabb tagokkal bővül a sportág Hírességek Csarnoka, ahová a teniszezők közül ezúttal az argentin Gabriela Sabatini, az ausztrál Patrick Rafter és a német Michael Stich nyer bebocsátást; az 1954-ben alapított "társaságnak" így már 190 tagja lesz. ---- AMERIKAI NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, US OPEN, FLUSHING MEADOWS (17 742 000 dollár, kemény pálya) Férfi egyes 2. forduló: Federer (svájci, 1. kiemelt)- Santoro (francia) 7:5, 7:5, 7:6; Nalbandian (argentin, 11.)-Wessels (holland) 7:6, 1:6, 6:2, 7:6; Kiefer (német)-R. Stepánek (cseh, 16.) 4:6, 4:6, 6:4, 6:3, 6:3; F. González (chilei, 21.)-Turszunov (orosz) 6:4, 3:6, 6:4, 6:3; Djokovics (szerb-montenegrói)-Ancic (horvát, 22.) 6:3, 5:7, 7:6, 6:3; O. Rochus (belga, 27.)-Montanes (spanyol) 4:6, 6:2, 6:1, 6:3; Clément (francia)-Murray (brit) 6:2, 7:6, 2:6, 6:7, 6:0. 3. forduló: J. Blake (amerikai)-Nadal (spanyol, 2.) 6:4, 4:6, 6:3, 6:1; Gasquet (francia, 13.)-Ljubicic (horvát, 18.) 3:6, 7:6, 6:7, 6:3, 6:2; Massú (chilei)-Wawrinka (svájci) 6:4, 6:3, 6:0
Női egyes 3. forduló: K. Clijsters (belga, 4.)-Szugijama (japán, 30.) 6:1, 6:4; Gyementyijeva (orosz, 6.)-Csakvetadze (orosz, 29.) 6:1, 4:6, 7:6; Henin-Hardenne (belga, 7.)-Cso Jun Dzseong (dél-koreai) 6:0, 7:6; S. Williams (amerikai, 8.)-Schiavone (olasz, 25.) 6:3, 6:4; Petrova (orosz, 9.)-Granville (amerikai) 6:2, 7:5; V. Williams (amerikai, 10.)-Hantuchová (szlovák, 20.) 6:3, 6:3; Schnyder (svájci, 11.)-Aszagoe (japán, 24.) 6:1, 6:3; Lihovceva (orosz, 19.)-Miszkina (orosz, 13.) 0:6, 6:3, 7:6; Vento-Kabchi (venezuelai)-Peer (izraeli) 7:5, 4:6, 6:3. A nyolcaddöntő párosítása: Sarapova (orosz, 1.)-Mirza (indiai); Petrova-Vaidisová (cseh, 26.); K. Clijsters-Vento-Kabchi; V. Williams-S. Williams; Henin-Hardenne-Jankovics (szerb-montenegrói, 17.) vagy Pierce (francia, 12.); Lihovceva-Grönefeld (német, 31.) vagy Mauresmo (francia, 3.); Gyementyijeva-Schnyder; Déchy (francia, 15.) vagy Golovin (francia, 23.)-Medina-Garrígues (spanyol, 32.) vagy Davenport (amerikai, 2.)