Williamsék a csúcs közelében

KAMLER JÁNOSKAMLER JÁNOS
Vágólapra másolva!
2003.07.01. 23:01
Címkék
Botorság volna már most kijelenteni, hogy Martina Navratilováéhoz és Pete Sampraséhoz hasonló uralom van kialakulóban, ahhoz azonban nem férhet kétség, hogy újabban a két Williams lány felségterületévé vált Wimbledon. Amin egyébként nem kell csodálkozni.
Ez a kép is arról tanúskodik, hogy a címvédô Serena Williams mindenáron gyôzni akar
Ez a kép is arról tanúskodik, hogy a címvédô Serena Williams mindenáron gyôzni akar
Ez a kép is arról tanúskodik, hogy a címvédô Serena Williams mindenáron gyôzni akar
Ez a kép is arról tanúskodik, hogy a címvédô Serena Williams mindenáron gyôzni akar
Ez a kép is arról tanúskodik, hogy a címvédô Serena Williams mindenáron gyôzni akar
Ez a kép is arról tanúskodik, hogy a címvédô Serena Williams mindenáron gyôzni akar
A két, rendkívül erős és atletikus amerikai csillag leginkább ezen a borításon érvényesítheti elképesztő tudását, itt képesek olyan sebességre felgyorsítani a labdát, hogy a háló túloldalán táncoló ellenfélnek gyakorlatilag semmi esélye se legyen, nem beszélve arról, hogy náluk jobban senki sem tudja "befedni” a pályát. Lábmunkában éppen úgy verhetetlenek, mint ütőerőben. Ami meg az eredményességet illeti, az idősebbik nővér, Venus 2000 óta mindössze egy mérkőzést (!) veszített el a szentélyben, azt is húga, Serena ellen, a tavalyi fináléban.
Hogy visszaáll-e a világ rendje, azaz ismét kisajátítják-e az éppen aktuális Grand Slam-torna döntőjét, az csak csütörtökön, az elődöntők után derül ki, ám a negyeddöntőben látottak alapján ezt majdhogynem biztosra vehetjük. Mind Venus, mind Serena kicsattan az erőtől, ilyenkor márpedig tehetetlenek az ellenfelek – ráadásul Williamsék hihetetlenül magas szintre emelték a játékukat.
"Aki eddig eljut, az már tudhat ezt-azt a teniszről…” – jegyezte meg Venus a keddi teendői elvégzését követően.
Az elvégzés helyett nyugodtan használhatjuk a kivégzés kifejezést, amit ugyanis az 1999-es bajnok Lindsay Davenporttal művelt, az már ebbe a kategóriába tartozik, jóllehet Davenport nem az a típus, aki megállás nélkül rohangál a pályán – vagyis Venus számára igazából nem is volt olyan nehéz feladat túllépni a negyeddöntőn. No, de akkor is. Davenport a legszebb napjait idéző tenisszel megnyerte a második szettet, úgy tűnt, akár partiban is lehet Venusszal, ám a döntő játszma elején azonnal kiderült, sansza sincs, ha a tavalyi döntős a legjobbját hozza: az alapvonalon és a hálónál szédületes mutatványokat előadó Williams az utolsó 16 pontból 15-öt besöpörve végtelenül leegyszerűsítette végjátékot.
Húga valamivel nehezebben boldogult, igaz, neki a legerősebb ellenfél, Jennifer Capriati jutott, akivel rendre háromszettes csatákba szokott bonyolódni. Nem volt ez másként most sem, és bár a végén Capriati előtt adódott néhány lehetőség, hogy ledolgozza a brékhátrányt, Serena nagy bajnokhoz méltó módon (15:30-nál telibe lőtte a jobb felső sarkot) elhárította a veszélyt, és sorozatban nyolcadszor is megverte honfitársnőjét.
Maradt tehát a két Williams – no meg a két belga, Justine Henin-Hardenne és Kim Clijsters, vagyis az első négy kiemelt. Henin-Hardenne-re ezúttal nem érdemes túl sok szót fecsérelni, elvégre ez ideig nem találkozott "ütős” ellenféllel (azt azért jegyezzük meg, az idén már kétszer is megverte Serenát, legutóbb a Roland Garroson, ahol végül bajnokká avatták), amiként Clijsters sem, viszont ő már veszített szettet. A 31 esztendős olasz Silvia Farina-Elia három szettpontot hárítva végül 7:5-re megnyerte az első játszmát, de ezzel csak a saját sírját ásta meg, a gyilkos ösztönnel felvértezett Clijsters ugyanis 6:0, 6:1 formájában tett rendet a pályán, az utolsó gémben három ászt zúdítva át a túloldalra.

A fű mellôl

DOKICS LEMARADT ATHÉNRÓL. Szertefoszlottak Jelena Dokics olimpiai indulásról szôtt álmai: az ausztrál állampolgárságú, de jugoszláviai születésű, és jelenleg szerb-montenegrói színekben versenyzô teniszezô már biztosan nem vehet részt a 2004-es athéni ötkarikás játékokon. Erre csak akkor lehetett volna módja, ha július 19-én és 20-án pályára lép a Világcsoportba jutásért Kolumbia ellen Ausztrália Fed-kupa-csapatában, de Evonne Goolagong kapitány nem válogatta be.

BJÖRKMAN NEM FÉL. A klasszikus szerva-röpte játék egyik utolsó mohikánja, Jonas Björkman nem tart Andy Roddicktól, bár azzal tisztában van, a szerdai negyeddöntônek nem ô az esélyese. „Tavaly Nottinghamben megvertem, rutinosabb is vagyok nála, szóval, úgy érzem, jók az esélyeim. Butaság volna leírni engem” – jelentette ki a szimpatikus svéd teniszezô, aki legutóbb a tavalyi Australian Openen játszott Grand Slam-negyeddöntôt.
"Eleinte nem pörögtek a lábaim, de tudtam, előbb-utóbb úgyis beindulnak. Onnantól kezdve nem volt mese” – magyarázta a szőke belga. Jellemző, hogy amíg az első szettben tizenötször hibázott, addig a másodikban egyszer és a harmadikban is csupán háromszor.
És éppen emiatt nem vehetjük biztosra a Williams–Williams döntőt…
Férfi egyesben csak kedden alakult ki a negyeddöntő párosítása, miután Sébastien Grosjean és Juan Carlos Ferrero mérkőzése a sűrű francia szempontjából 6:2, 4:6, 7:6-nál hétfő este sötétedés miatt félbeszakadt. Nos, az urak egy órát töltöttek a füvön a folytatásban, a fordulatokban – no meg elképesztő hibákban – gazdag játszmát végül Grosjean nyerte meg, bár hozzátartozik az igazsághoz, hogy a Roland Garros-bajnok Ferrero minden eddiginél balszerencsésebb volt, ráadásul a vonalbírók is ellene "dolgoztak”. A lényegen azonban nem változtat: az első (Lleyton Hewitt) és a második kiemelt (Andre Agassi) után a harmadikként jegyzett úriember is elköszönt, és immár nemcsak az biztos, hogy új wimbledoni bajnokot, hanem hogy új Grand Slam-győztest ünnepelhetünk – a 2001-es wimbledoni viadal óta már a hatodikat! A talpon maradt nyolcak közül egyedül az Agassi-verő Mark Philippoussis játszott korábban GS-finálét (US Open, 1998), ami pedig a wimbledoni bajnokságot illeti, ebben a tekintetben Tim Henman számít a legrutinosabbnak a maga négy (1998, 1999, 2001, 2002) elődöntőjével.

Tv: a Sport1 14 órától élő adásban közvetít a wimbledoni bajnokság kilencedik napjáról

Angol nemzetközi bajnokság, Wimbledon
(15 484 000 dollár, fű)

Férfi egyes

Nyolcaddöntő: Grosjean (francia, 13. kiemelt)–Ferrero (spanyol, 3.) 6:2, 4:6, 7:6, 7:6. A negyeddöntő párosítása: Björkman (svéd)–Roddick (amerikai, 5.); Federer (svájci, 4.)–Schalken (holland, 8.); Henman (brit, 10.)–Grosjean; Popp (német)–Philippoussis (ausztrál)

Női egyes
Negyeddöntő: S. Williams (amerikai, 1.)–Capriati (amerikai, 8.) 2:6, 6:2, 6:3; K. Clijsters (belga, 2.)–Farina-Elia (olasz, 27.) 5:7, 6:0, 6:1; Henin-Hardenne (belga, 3.)–Kuznyecova (orosz, 33.) 6:2, 6:2; V. Williams (amerikai, 4.)–Davenport (amerikai, 5.) 6:2, 2:6, 6:1. Az elődöntő párosítása: S. Williams–Henin-Hardenne; V. Williams–K. Clijsters

Férfi páros
Nyolcaddöntő: Bhupathi, Mirnij (indiai, fehérorosz, 1.)–Etlis, Rodríguez (argentin, 13.) 7:6, 6:3, 6:3; Björkman, Woodbridge (svéd, ausztrál, 4.)–Haarhuis, Kafelnyikov (holland, orosz, 14.) játék nélkül. Negyeddöntő: Erlich, Ram (izraeli)–Knowles, Nestor (bahamai, kanadai, 2.) 7:6, 7:6, 7:6; Paes, Rikl (indiai, cseh, 5.)–B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 3.) 6:2, 6:7, 6:2, 6:3; Björkman, Woodbridge– Arthurs, Hanley (ausztrál, 7.) 6:3, 6:4, 7:5. Az elődöntő párosítása: Bhupathi, Mirnij vagy Damm, Suk (cseh, 8.)–Paes, Rikl; Björkman, Woodbridge–Erlich, Ram

Női páros
Nyolcaddöntő: Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin, 1.)–Aszagoe, Mijagi (japán) 6:4, 2:6, 6:2; Gyementyijeva, Krasznoruckaja (orosz, 15.)–S. Williams, V. Williams (amerikai, 3.) 6:3, 3:6, 7:5; Kuznyecova, Navratilova (orosz, amerikai, 8.)–Bedanová, Voracová (cseh) 6:3, 6:1. A negyeddöntő párosítása: Ruano-Pascual, Suárez–Mandula Petra, Wartusch (magyar, osztrák, 12.); Gyementyijeva, Krasznoruckaja–Vento-Kabchi, Widjaja (venezuelai, indonéz); Husarová, C. Martínez (szlovák, spanyol, 7.)–Davenport, Raymond (amerikai, 4.); Kuznyecova, Navratilova–K. Clijsters, Szugijama (belga, japán, 2.)

Vegyes páros
2. forduló: Suárez, Bhupathi (argentin, indiai, 1.)–Spears, Palmer (amerikai) 6:4, 6:7, 6:1; L. Huber, Friedl (dél-afrikai, cseh, 10.)–Rittner, Damm (német, cseh) 7:6, 6:0; Bovina, Humphries (orosz, amerikai)–Matevzic, Suk (szlovén, cseh, 11.) játék nélkül; Molik, Hanley (ausztrál)–Tatarkova, De Jager (ukrán, dél-afrikai) 7:5, 6:4. Nyolcaddöntő: Sequera, Kerr (venezuelai, ausztrál)–Hantuchová, Ullyett (szlovák, zimbabwei, 7.) 6:2, 6:4

Juniorok
Fiú egyes
1. forduló: Tecau (román)–Balázs György (magyar, 5.) 6:4, 6:2
Lány egyes
2. forduló: A. Baker (amerikai, 7.)–Babos Zsuzsanna (magyar) 6:1, 6:1

Kerekes székes torna,
Roland Garros, Párizs

Férfi egyes
1. tábla. 1. forduló: Farkas László (magyar)–Barnes (új-zélandi) 7:5, 6:2
2. tábla. 1. forduló: Prohászka Csaba (magyar)–Guiard (francia) 1:6, 6:3, 6:2
A nap mérkőzése
Serena Williams (amerikai, 1. kiemelt)–Jennifer Capriati (amerikai, 8.) 2:6, 6:2, 6:3
1. adogatások (%-ban)6368
Ászok71
Kettős hibák21
Ki nem kényszerített hibák3611
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)7558
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)3775
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)164154
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)135134
Legerősebb adogatás (km/óra)185175
Direkt pontok (adogatásból is)218
Sikeres brékpontok3/92/11
Pontok/kísérletek a hálónál19/255/9
Összes pontok8484
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik