Útmutató húzólifetkhez (I.)

Vágólapra másolva!
2004.11.29. 16:57
Címkék
Az alpesi síelés népszerűségének elterjedésében nagyon fontos szerepe volt a felvonóknak, felvonók nélkül a fárasztó, mély hóban való hegymászás, majd a rövid lesiklás nem tette vonzóvá ezt a sportot, és széles körben való elterjedését is gátolta.
A felvonóknak ma háromi fajtái használatosak
A felvonóknak ma háromi fajtái használatosak
A felvonóknak ma háromi fajtái használatosak
A felvonóknak ma háromi fajtái használatosak
A felvonóknak ma háromi fajtái használatosak
A felvonóknak ma háromi fajtái használatosak
A felvonóknak manapság három fajtája használatos, első részünkben a felszíni húzólifteket mutatjuk be.

Tányéros felvonók (egyszemélyes liftek):
- Rögzített rudas tányéros lift: a tányér, és az azt tartó rúd fixen, folyamatosan rögzítve van a felvonó drótkötelére, a rúd általában teleszkópos, hogy indulásnál ne legyen túl nagy a síelő gyorsulása, ill. a beszállásnál el lehessen kapni a rudat.

- Indítópálcás tányéros lift. Elsősorban Szlovákiában és Franciaországban találkozhatunk velük, a teleszkópos rúd a tányérral csak a felvonózás ideje alatt van rögzítve a drótkötélre, a síelő amint az indítópálcához ér, a lába közé veszi a tányért, majd átsiklik az indítópálcát elhajlítva, amely egy kapcsoló segítségével a gyorsan mozgó drótkötélre kapcsolja a teleszkópos rudat. Ez a felvonótípus a leggyorsabb a felszíni liftek között. Nagyon fontos a teleszkóp rugójának megfelelő állapota, mivel amennyiben ez túl laza, a síelőt nagyon nagy gyorsító erő éri, ami főleg a tapasztalatlanabbak körében gyakran vezet a felvonóból való kieséshez, ill. rándulásos balesethez. Aki valaha is síelt Szlovákiában, biztosan ismeri ezt a jelenséget.
- Rövidrudas, kábelcsörlős rögzítésű tányéros lift: itt a tányér kb. egy méter hosszú rúdon van, amely egy erős kötélben folytatódik, a kötél, és az azt feszesen tartó, ill. a használat után visszahúzó csörlő a drótkötélen van fixen rögzítve.

Csákányos felvonók (kétszemélyes liftek, de egy személy is használhatja)
- Rövidrudas, kábelcsörlős rögzítésű csákányos lift: a csákány kb. egy méter hosszú rúdon van, amely egy erős kötélben folytatódik, a kötél, és az azt feszesen tartó, ill. a használat után visszahúzó csörlő a drótkötélen van fixen rögzítve.

Szállítószalagok:
általában tanuló-, és gyerekpályákon találhatóak, ezek a hó szintjével egy síkban lévő szállítószalagok, a síelő egyszerűen rááll a szalagra, amely a pálya tetejére viszi, ott pedig magától lecsúszik róla.

Egyszerű kapaszkodóliftek:
szintén tanuló-, és gyerekpályákon találhatóak leggyakrabban, a működés elve egy egyszerű mozgó kötél, amelyen a kapaszkodást segítő gumibakok találhatóak, ezeken a lifteken a síelőt a lift a karján keresztül húzza, ezért csak nagyon kis lejtőszögű pályákon alkalmazható.

Tolókaros felvonó:
nagyon ritka fajta, tanuló-, és gyermekpályákon használatos, ill. pályák összekötésénél, amennyiben lankás emelkedőt kell leküzdeni, kinézetre hasonló a kapaszkodólifthez, a különbség az, hogy a síelőt nem vontatja, hanem a kötélre merőleges irányban karok találhatóak rajta, amelyek a síelőt hátulról tolják előre.

Bővebb infó: www.sielok.hu
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik