Pljuscsenko csodás triplája

LIPICZKY ÁGNESLIPICZKY ÁGNES
Vágólapra másolva!
2004.03.25. 22:56
Címkék
Mondhatnánk azt is, hogy bár több mint egy hónap eltelt a budapesti műkorcsolya Európa-bajnokság óta, olyan mintha az idő mégis megállt volna.
Az ominózus emelés, amelyben aprót hibázott a Hoffmann Nóra, Elek Attila kettôs
Az ominózus emelés, amelyben aprót hibázott a Hoffmann Nóra, Elek Attila kettôs
Az ominózus emelés, amelyben aprót hibázott a Hoffmann Nóra, Elek Attila kettôs
Az ominózus emelés, amelyben aprót hibázott a Hoffmann Nóra, Elek Attila kettôs
Az ominózus emelés, amelyben aprót hibázott a Hoffmann Nóra, Elek Attila kettôs
Az ominózus emelés, amelyben aprót hibázott a Hoffmann Nóra, Elek Attila kettôs
A dortmundi világbajnokság negyedik napján Alekszander Zsulin mester rezzenéstelen arccal nézte végig, ahogy tanítványai, azaz Tatjana Navka és Roman Kosztomarov élvezetes tánciskolát adnak a világnak, a pörgős original program (rock 'n' roll, blues, szving és jive stílusok közül választhattak a versenyzők) során ugyanis ugyanolyan bombasztikus produkciót nyújtottak, mint azt a magyar fővárosban tették. Nem véletlen, hogy a "gyakorlat" végén széles mosolyra húzódott a napsárga ruhában spárgázó Navka szája, aki talán már előre sejtette, hogy az előadásmódra egy hatost is odakanyarintanak majd a pontozók. Európa "uralkodói" ezzel nagy lépést tettek afelé, hogy megszerezzék pályafutásuk első világbajnoki érmét, egész pontosan a legfényesebbiket.
Ám hogy az idő még sem állt meg, azt a bolgár Albena Denkova, Makszim Sztavijszki kettős bizonyította, amely a budapesti versennyel ellentétben (akkor az original után még csak a harmadik helyen állt) az ukrán Jelena Grusina, Ruszlan Goncsarov kettőst megelőzve ezüstérmes pozícióból várja a pénteki folytatást. Tegyük hozzá gyorsan, az ukránok sem ülhetnek nyugodtan a babérjaikon, hiszen a negyedik helyen álló Kati Winkler, Rene Lohse páros (ők Lohse térdszalag-sérülése miatt nem indultak el a februári kontinensviadalon) is "támadásba lendült". Ráadásul a hazai jégen szereplő németek még sohasem szereztek érmet világversenyen, és ha remek formájuk mellett a sportdiplomácia is hatékonyan "működik", akkor ez Dortmundban szinte elkerülhetetlen lesz.
S hogy mit nyújtott a kétszeres junior világbajnoki ezüstérmes Hoffmann Nóra, Elek Attila kettős?
Nos, a remek kötelező után ezúttal akadtak apróbb bizonytalanságok (az egyik legnehezebb emelésnél hibáztak a mieink), amelyek azt eredményezték, hogy Nagy Sándor és Remport Gabriella tanítványai a 17. helyre csúsztak vissza, hiszen a az orosz Natalja Kulikova, Vitalij Novikov, a brit Kerr testvérpár, valamint az azeri Kristin Fraser, Igor Lukanyin kettős is megelőzte őket. Igaz, az eredetileg célba vett 16–18. hely egyelőre tartható, ám ehhez fiataljainknak remek kűrt kell produkálniuk a folytatásban.
A férfiak szabadkorcsolyázása előtt már egyértelművé vált, hogy nem ismétlődhet meg az idei Európa-bajnoki sorrend. Hogy ki miatt?
Nos, a bronzérmes orosz Ilja Klimkin már a rövid program során elszúrta az éremszerzés lehetőségét, csak a kilencedik helyen zárt, ám csütörtökre azt is megtudtuk, miért történhetett meg ez a kicsinek éppenséggel nem mondható baki.
Klimkin már a selejtezők során sérülten szerepelt, míg végül úgy döntött, hogy combfájdalmai miatt viszszalép a küzdelmektől.
Persze ez a hír nem tántorította el az orosz szurkolókat, akik elsősorban a "jegek urát", Jevgenyij Pljuscsenkót jöttek ünnepelni Németországba. A kontinensviadalon borzalmas kűrt produkáló, s így a negyedik Európa-bajnoki címét elpuskázó "Zsenya" az utolsó csoport utolsójaként lépett jégre, így a verseny legvégső pillanatáig akadt izgulnivaló a Westfalenhalléban.
S hogy mi történt Pljuscsenko jégre lépéséig?
Kezdjük a sort a Robin Hood-jelmezbe bújó belga Kevin Van der Perrennel, aki vastapsot kapott a közönségtől produkciójáért, s a kanadaiak Grand Prix-döntő-győztesével, Emanuel Sandhuval egyetemben a mezőny legnagyobb előrelépését mutatta. Természetesen számukra ez sem volt elegendő ahhoz, hogy dobogós helyre érjenek.
Pláne úgy, hogy az utolsó csoport tagjai közül jó néhányan sziporkáztak. Az élete első felnőtt-világbajnokságán szereplő amerikai Johnny Weir fantasztikus előadásmódjával, míg a svájci Stephan Lambiel két négy- és hat háromfordulatosával bűvölte el a bírákat. Hangulatfokozóként az újdonsült Európa-bajnok francia Brian Joubert következett, aki bizonyította, hogy továbbra is csúcsformában van, ám a csarnok akkor robbant igazán, amikor a hazai kedvenc, Stefan Lindemann siklott ki a jégre. A német meg is hálálta a szeretetet, hiszen "ugrógéppé" változva az addig élen álló Joubert mögé a második helyre küzdötte magát.
Ekkor jött az orosz Jevgenyij Pljuscsenko, aki mindent és mindenkit elhomályosított. A bírók számára még azt az esést is, amely az utolsó triplája előtt következett be, s így pályafutása harmadik világbajnoki címét szerezte meg.

Világbajnokság, Dortmund
Férfiak. Világbajnok: Jevgenyij Pljuscsenko (Oroszország) 2.0, 2. Brian Joubert (Franciaország) 4.0, 3. Stefan Lindemann (Németország) 6.0, 4. S. Lambiel (Svájc) 8.8, 5. J. Weir (Egyesült Államok) 10.2, 6. M. Weiss (Egyesült Államok) 11.0
Jégtánc. Állás az original után: 1. Tatjana Navka, Roman Kosztomarov (orosz) 0.6, 2. Denkova, Sztavijszki (bolgár) 1.2, 3. Grusina, Goncsarov (ukrán) 1.8, …17. Hoffmann Nóra, Elek Attila (magyar) 10.2
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik