Amióta Sepp Blatter négy éve kibontotta a Katar nevét tartalmazó borítékot, szinte folyamatosan tárgyalja a média, hogy hogyan ve(he)tte, bundáz(hat)ta meg az arab ország a 2022-es labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát.
Különösen az angol sajtó jár élen ebben, odaát ugyanis óriási volt a csalódás, hogy hoppon maradtak a vb-pályázatukkal, még ha ők végül nem is 2022-re, hanem 2018-ra neveztek, de mivel a két döntés egyidejűleg zajlott, itt adják ki a feszültséget. Sajnos egyelőre csak a feszültséget adják ki, valódi perdöntő bizonyítékokat nem, pedig folyamatosan számolnak be az angol lapok gyanús utalásokról és támogatásokról, de közszemlére bocsátott hiteles dokumentumok nélkül – talán egy bírósági eljárásra tartogatják?
Mindenesetre a FIFA már kimondta az ítéletét, teljesen ártatlannak találva Katart a vesztegetés vádjában – tegye fel a kezét, aki ezen meglepődött...
Azonban ezzel legfeljebb csak annyit értek el, hogy a fogadóirodák levették a kínálatukból a 2022-es házigazdára vonatkozó fogadásokat: a FIFA-döntésig arra adtak kisebb oddsot, hogy nem Katar rendezi a vb-t, konkrétan a szavazáson második helyen végzett (és a Katar ellen most szintén lobbizó) Egyesült Államokat nevezték meg a legesélyesebb jelöltként. A FIFA bejelentése azonban megerősítette, hogy a szövetség nem kívánja felülvizsgálni az álláspontját.
Holott sokak szerint lenne miért, hiszen a nyári forróság elkerülésének kérdése szintén folyamatosan napirenden van a négy évvel ezelőtti döntés óta. Az nyilvánvalóan totális dilettantizmust tükröz, hogy a döntés után kezdtek el ezen gondolkodni, és nem előtte – akár ez is erősítheti a korrupció gyanúját, már ha azt feltételezzük, hogy a FIFA illetékesei nem lehetnek annyira ostobák, hogy ezt nem gondolták át előre.
Bevallom, engem különösen nem zavarna a téli rendezés sem, akár januárban (a téli olimpiát kikerülve), akár karácsony előtt kerülne rá sor. Száz évben egyszer ezt is ki lehet próbálni, az pedig, hogy emiatt egyetlen szezon versenynaptárát átalakítsák, csakis akarat kérdése. A katari bevételekből meg arra is futja, hogy például kompenzálják az UEFA-t a Bajnokok Ligája jövedelmeinek esetleges kieséséért, ha ne adj' isten kevesebb meccset kell rendezni (mert ez sem akkora szentségtörés).
Megéri mindez – ha elég fontos a cél.
Márpedig a FIFA legális célja a katari rendezéssel az lehet, hogy az arab országokban (a Közel-Keleten és Észak-Afrikában) megerősítse és tovább fejlessze a pozícióit, ezzel segítve a szponzorok térnyerését ebben a relatíve kiaknázatlan régióban. Ne feledjük, egyértelmű cél a vb rotációja a világ különböző kulturális területei között (még ha a földrészenkénti hivatalos rotációt le is állították), így kaphatott rendezést korábban a Távol-Kelet, és most Fekete-Afrika után Kelet-Európa is. Ebbe a sorba illik az arab piac, amelyre különösen az ott kevésbé kedvelt amerikai szponzoroknak, például a kólásoknak meg a hamburgereseknek fájhat a foguk.
Mindez azt jelenti, hogy egyáltalán nincs szükség korrupcióra ahhoz, hogy a FIFA vezetői jó helyszínnek tartsák Katart – gazdasági szempontból ez igenis racionális döntés.
Természetesen még véletlenül sem tenném tűzbe a kezem sem Blatterért, sem a többi FIFA-díszpintyért, és főleg nem a katariakért (volt szerencsém azon a vidéken dolgozni...), azaz nem akarom azt mondani, hogy bármelyik fél részéről ki lenne zárva a vesztegetés. Ha volt kenőpénz, akkor az olyan volt ebben az esetben, mint a dopping, tudniillik a tiltott szerekkel élő sportolók is ugyanolyan komoly edzésmunkát végeznek, mint becsületes társaik, sokszor akár még tisztán is nyerhetnének, csak hozzátesznek egy kis pluszt a teljesítményükhöz, ami garantálhatja a sikerhez szükséges néhány századmásodpercet vagy centimétert. Katar is nyerhetett tisztán is – nem lepne meg, ha sohasem tudnánk meg feketén-fehéren (vagyis bizonyítékokkal alátámasztva), hogy így volt-e vagy sem.
A világ labdarúgására azonban úgy is óriási hatással lehet ez az egész ügy, ha örökre homály fedi majd a pontos történéseket. Ez a homály és a vele érkező állandó gyanú ugyanis rendkívül rombolja a FIFA presztízsét és hitelességét (tudom persze, hogy ezekből már nem sok van, de mindig van lejjebb...), és így a botrány akár a jövőre magát újra elnökké választa(t)ni óhajtó Sepp Blattert is megbuktathatja. Talán soha nem állt ilyen közel a véghez a svájci futball-atyaúristen, mint most.
A Katart és a FIFA-vezetőket tisztára mosó vizsgálat („vizsgálat"?) eredményének bejelentése óta az angolok már bojkottal is fenyegetőztek (na addig azért senki se álljon fél lábon, amíg Anglia egy ilyen ügy miatt tényleg kihagyna egy világbajnokságot...), és egyre másra szólítják fel futballvezetők távozásra az elnököt, még Navracsics Tibor magyar EU-biztos is „megtalálta" a FIFA-t.
Hogy mindez mennyire rendíti meg Blattert, az legkésőbb a jövő májusi elnökválasztáson kiderül, mindenesetre az eddigi egyetlen hivatalos kihívójának, a korábban Magyarországon is kampányoló francia Jérome Champagne-nak szinte elég lenne csak annyit írnia a programjába, hogy „Blatter, takarodj!", ezzel máris számos szavazatot szerezhetne. Feltéve persze, hogy a jelenlegi elnök nem ígér olyat a róla szavazó tagországoknak, amivel az ellenjelöltek nem tudnak majd konkurálni...
Egy valami biztosnak látszik: amíg Blatter az elnök, addig Kataré marad a 2022-es vb.
De ha ő elbukik...