A szuperkupát 22 játékosa játssza, és a végén nem a németek nyernek
Bár elsőre talán kevesen tippelnék meg, de szuperkupa téren a Bayern München bizony a legkevésbé sem „über alles”. A bajor elitklubnál öt BEK/BL-győzelem ellenére sem találunk egyetlenegy UEFA-szuperkupát sem a vitrinben, pedig az elmúlt harmincnyolc évben három alkalommal (1975, 1976 és 2001) is próbálkozhattak, mindhiába. A cím azonban nem csak a Bayernnél, egész Németországban hiánycikknek számít, összességében hét elbukott döntővel „büszkélkedhet” a nemzet: a Bayern hárma mellé a Hamburg kettő, a Dortmund és a Werder Bremen egy-egy kudarccal társul.
Pep Guardiola tehát mindössze két hónappal müncheni landolása után máris történelmet írhat a Bayern kispadján, helyreállítva a németek augusztusi önbecsülését.
Mourinhóval körözheti le a Chelsea a Real Madridot
A londoniak egyszer már ünnepelhettek, egészen pontosan 1998-ban, KEK-győztesként, az egymérkőzéses rendszer első döntőjében nyertek 1–0-ra a BL-győztes Real Madrid ellen a monacói II. Lajos Stadionban, amely 1998 és 2012 között szolgált a szuperkupa helyszínéül.
Azóta egy alkalommal próbálhatta meg elhódítani a kupát a Chelsea, de tavaly augusztusban BL-győztesként elvérzett az akkor még az Atlético Madridban ellenállhatatlan Radamel Falcaóval szemben. Ha a Chelsea 2012 májusa után péntek este ismét legyőzi a Bayernt, a Real Madridot és a Manchester United lekörözve csatlakozhat a két sikert számláló klubok táborához.
José Mourinho, a Chelsea visszatérő menedzsere a Bayern Münchenhez hasonlóan nem nyert még Európai szuperkupát, Guardiola ellenben játékosként és edzőként is két-két alkalommal, így elmondhatja magáról, hogy a katalán klub összes (4) nemzetközi szuperkupa-sikeréből kivette a részét, de még ezzel sem csúcstartó. Nézzük az 1972, hivatalosan 1973 óta megrendezett „győztesek csatájának” legsikeresebb alakulatait.
AC Milan • 5
A Milan öt győzelemmel az abszolút menő Európában, emellett két elveszített döntő szerepel a neve mellett. Egyszer a duplázás is sikerült az olasz együttesnek, az 1989-es és az 1990-es BL-győzelem után is felkerült a hab a tortára, utoljára 2007-ben a Sevilla legyőzését követően volt rá példa. Paolo Maldini, a piros-feketék legendás hátvédje mind az öt alkalommal részese volt a sikernek, így egymaga több Európai szuperkupát nyert, mint a Manchester United, a Real Madrid és a Juventus összesen.
Barcelona • 4
A második legtöbb trófeával, szám szerint néggyel a Barcelona rendelkezik, a katalánok azonban a fordított rangsorban is kiemelkednek: a Bayern Münchent (3) és a Portót (3) megelőzve a Barca veszített a legtöbbször (4) Európai-szuperkupa rendezvényen. Nem meglepetés, a spanyol bajnoknál (8) többször egyetlen csapat sem volt jelen az öreg kontinens csúcsmeccsén, a Milan héttel a második a részvételi rangsorban.
Liverpool • 3
A Liverpool akárcsak a BL-trófeák számában, az Európai-szuperkupa tekintetében is első számú angol klubnak számít. A szigetországban egyedüli csapatként nyert három serleget, a Chelsea péntek este eggyel mögé zárkózhat. Ehhez példát kell vennie az Anfield Road lovagjairól, akik 2001 augusztusában 3–2-re győzték le a BL-győztes Bayern Münchent. Az akkor Michael Owen mellett tankként rohamozó Emilie Heskey – rá nem jellemző módon – védőjét egy az egyben megverve, leheletfinom bokamozdulattal vette be Oliver Kahn kapuját.
Real Madrid, Manchester United, Porto • 1
A mindössze egy győzelemmel álló klubok felsorolása közel sem teljes, de ez a három csapat negatív szempontból mindenképpen kiemelkedik az egyszeres nyertesek mezőnyéből: a győztesek listájában Portugáliát egyedüliként képviselő Porto három, a Manchester United és a Real Madrid pedig két-két elbukott finálét tudhat magáénak. A Porto augusztusi sikertelensége könnyen magyarázható a nyári – az elmúlt tíz évben 614 millió eurót hozó – kiárusításokkal, a Realnak és a Manchester Unitednak azonban csak az idény eleji forma és a májusi BL-győzelemtől túlzottan megnövesztett mellény lehet a magyarázat. Az augusztusi mérkőzésre egyaránt a második számú kupasorozat győzteseként érkező Galatasaray, Chelsea (RM), illetve a Lazio és a Zenit (MU) is fosztotta már meg a szezon eleji trófeától a világ két legnépszerűbb egyesületét.
Zárásul pedig egy alternatív trófehalmozó listát is összedobtunk, amelyben a hazai és nemzetközi tekintetben legsikeresebb klubokat az alapján rangsoroltuk, hogy hány UEFA-szuperkupát hódítottak el történetük során. Nem meglepő módon élen a Milan és a Barcelona – kilenc, illetve öt BEK/BL-trófeával hátul szerénykedik a Real Madrid és a Bayern München.
AC Milan (olasz) – 7 BEK/BL, 2 KEK, 5 Európai Szuperkupa, 18 bajnoki cím, |
FC Barcelona (spanyol) – 4 BEK/BL, 4 KEK, 3 VVK, 4 Európai Szuperkupa, 22 bajnoki cím, 26 Copa del Rey, |
Liverpool (angol) – 5 BEK/BL, 3 UEFA-kupa, 3 Európai Szuperkupa, 18 bajnoki cím, 7 FA-kupa, |
Ajax (holland) – 4 BEK/BL, 1 KEK, 1 UEFA-kupa, 3 Európai Szuperkupa, 32 bajnoki cím, 18 Holland Kupa, |
Juventus (olasz) – 2 BEK/BL, 1 KEK, 3 UEFA-kupa, 2 Európai Szuperkupa, 29 bajnoki cím, 9 Olasz Kupa, |
Manchester United (angol) – 3 BEK/BL, 1 KEK, 1 Európai Szuperkupa, 20 bajnoki cím, 11 FA-kupa, |
FC Porto (portugál) – 2 BEK/BL, 2 UEFA-kupa/Európa-liga, 1 Európai Szuperkupa, 27 bajnoki cím, 16 Portugál Kupa, |
Real Madrid (spanyol) – 9 BEK/BL, 2 UEFA-kupa, 1 Európai Szuperkupa, 32 bajnoki cím, 18 spanyol Király-kupa, |
Chelsea (angol) – 1 BL, 2 KEK, 1 Európa-liga, 1 Európai Szuperkupa, 4 bajnoki cím, 7 FA-kupa, |
Bayern München (német) – 5 BEK/BL, 1 KEK, 1 UEFA-kupa, 23 bajnoki cím, 16 Német Kupa, |
Inter (olasz) – 3 BEK/BL, 3 UEFA-kupa, 18 bajnoki cím, 7 Olasz Kupa, |
A klubok neve mellett jelentősebb trófeái szerepelnek. |
A bajnoki címek a hazai élvonalra értendőek. |