Négy gólt lőtt a Barcelonának a Girona, és a tabella élére ugrott!

2023.12.10. 20:55
Egy kiscsapat nagy napja (Fotó: AFP)
A spanyol labdarúgó-bajnokság (La Liga) 16. fordulójában a Barcelona 4–2-re kikapott odahaza a Gironától, amely ezzel a sikerrel a tabella élére ugrott.

SPANYOL LA LIGA
16. FORDULÓ
Barcelona–Girona 2–4 (1–2)
Barcelona,
Olimpiai Stadion, 42 848 néző. V: Isidro Díaz de Mera
Barcelona: Inaki Pena – Koundé, R. Araújo, Christensen (A. Balde, 65.), Cancelo – F. de Jong, Gündogan, Pedri (Fermín López, 80.) – Raphinha (Ferran Torres, 65.), Lewandowski, Joao Félix (Yamal, 65.). Vezetőedző: Xavi
Girona: Gazzaniga – Eric García, David López, Blind – Yan Couto (Valery Fernández, 78.), Iván Martín (Solís, 87.), Aleix García, Miguel Gutiérrez – Cihankov (Portu, 78.), Sávio – Dovbik (Stuani, 73.). Vezetőedző: Míchel
Gólszerző: Lewandowski (19.), Gündogan (90+2.), ill. Dovbik (12.), Miguel Gutiérrez (40.), Valery Fernández (80.), Stuani (90+5.)

Az előző nyolc idegenbeli meccséből nyolcat megnyerő, kiváló formában lévő, a másik gárdánál a tabellán jobban álló csapat szerezte meg a vezetést a katalán derbin, ez nem meglepő – az már annál inkább az, hogy ez a csapat a Barcelona otthonába látogató Girona volt.

A vendégek gólgépének, Artem Dovbiknak a találatára a hazaiak gólzsákja, Robert Lewandowski válaszolt, majd kihagytak két-két ziccert a felek, egyszóval az ebben az évadban másodosztályú Espanyol helyére lépő Girona élvezetes, kiegyensúlyozott mérkőzést játszott a Barcával. A Real Madrid-nevelés, már felnőttválogatott Miguel Gutiérrez például a szünetig mesterhármast szerezhetett volna, de helyzetei közül csak éppen a legkisebbet értékesítette; igaz, akkor emlékezetes bombagólt szerzett. 1–2

A fordulás után stabilan állt a lábán vendégvédelem, remekelt a Barca kölcsönjátékosa, Eric García is (elfelejtettek olyan záradékot beépíteni a kölcsönadási szerződésébe, hogy ne, vagy csak sok pénzért léphessen pályára, a szintén a nyáron kölcsönadott Pablo Torre például félmillió euró ellenében játszhatott volna ezen a bajnokin, így inkább nem nevezték), míg az átlövéseket védte az ihletett formában lévő Paulo Gazzaniga.

Kezdett azért fáradni a hajrá felé közeledve a Girona, Lewandowski kihagyott egy helyzetet, mert lökte őt fejes közben Ronald Araújo, Xavi pedig beküldte Ferran Torrest és Lamine Yamalt.

A vendégek két cserejátékosa, a csapatkapitány Cristhian Stuani és a Barcelona-nevelés (!) Valery Fernández gyorsan összehozott egy gólt, és ezzel el is dőlt a mérkőzés.

Sávio és a szintén csereként pályára lépő Jhon Solís kihagyott még egy ziccert, és erre majdnem ráfizettek a vendégek, mert Ilkay Gündogan a ráadásban szépített, és több kecsegtető lehetőséget is kihagytak a hazaiak...

De újabb Barcelona-gól nem született.

Született ellenben egy vendéggól (Cristhian Stuani jegyezte, 2–4), és született egy újabb csodacsapat, amelynek vezetői megnyugodhatnak: teljesülni látszik a folyamatosan hangoztatott nagy cél, a bennmaradás – 41 ponttal nem szokás kiesni mostanában a La Ligából.

Per pillanat ez a tabella első helyére elég, a következő körben az Alavést fogadják...

A mérkőzés összefoglalója

Korábban
Atlético Madrid–Almería 2–1 (Morata 17., Á. Correa 22., ill. Baptistao)
Cádiz–Osasuna 1–1 (Roger 19., ill. Budimir 70. – 11-esből)
Granada–Athletic Bilbao 0–1-nél félbeszakadt
Villarreal–Real Sociedad 0–3(Merino 38., Zubimendi 41., Kubo 45+4)
Mallorca–Sevilla 1–0 (Larin 11.)
Alavés–Las Palmas 0–1 (K. Rodríguez 31.)
Real Betis–Real Madrid 1–1(Ruibal 66., ill. Bellingham 50.)
Getafe–Valencia 1–0(Mayoral 89.)
Kiállítva: Duarte (93.), ill. Gabriel Paulista (50.), Guerra (89.)

20. Almería 16 4 12 17–39 –22 4

2003 óta csak a Betis rúgott 4 gólt a Barca ellen idegenben.

1939 után nyert ismét a Girona a Barcelona ellen.

2009 után kapott ki ismét katalán rangadón a Barca, akkor az Espanyol nyert ellene, a Camp Nouban.

Gutiérrez a meccs embere.

Stuani 4 gólt lőtt a Barcának, mind a négyet idegenben. Az előző fordulóban duplázott a Valencia ellen, és a hétközi kupameccsen is megtette ezt. Ezen a meccsen Fernández is betalált.

90+8. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+8. perc Ronald Araújo kap sárga lapot Solís ellökéséért.

90+5. PERC Ez a meccslabda! CRISTHIAN STUANI eldönti a meccset, Sávio bal oldali beadását a bal alsóba vágja. 2–4! A menteni akaró Cancelóról pattant a kapuba a labda.

90+3. perc Yamal jobb oldali beadását Lewandowski hatról a bal sarok mellé fejeli. MECCSLABDA?

90+2. PERC ILKAY GÜNDOGAN lefordul az ötösön Lópezről, és ballal a jobb felsőbe lő, Lewandowski lapos passza után. 2–3, él a hazai remény ismét!

Öt perc a ráadás!

90. perc Stuani mellel leveszi a labdát, amelyet Solís ballal hatról a léc fölé vág.

89. perc López jobbal tízről eldőlve a jobb felső fölé lő.

87. perc Jhon Solís be, a második gólpasszt adó Martín le.

87. perc FÖLÉ! Gündogan Garcíával ütközik, és a bal felső fölé fejeli Yamal jobb oldali beadását.

83. perc Sávio ballal kapura lő egy pazar szóló után, hatról fejen lövi Penát.

A 24 éves Fernández a Barca nevelése, 10 éve távozott a klubtól a Gironához.

80. PERC VALERY FERNÁNDEZ betalál, jobbal 15-ről, középről a bal alsóba lő. Gazzaniga kirúgását balról, Araújo elől középre fejelte Stuani, az ütemtelenül érkező Koundét kicselezte a szélső, kis szerencsével, mert közben a labdára lépett, majd megszerezte első gólját a La Ligában. 1–3!

80. perc Fermín López váltja Pedrit, aki mérgesen viharzik le a pályáról.

Míchel nem tömi meg védőkkel a csapatát, mert ezzel csak magára húzná a Barcát 15 percre, ami nem nagy ötlet, ha nem te vagy a Simeone-féle, topformában lévő Atlético Madrid.

78. perc Cihankov és Couto le, Portu és Valery Fernández be, frissítés a jobb szélen.

75. perc Gündogan 16-os előtti lapos lövése már nem ilyen határozott.

74. perc Stuani gyorsan ellöki Cancelót. Pedri bedob három cselt, Stuani ellöki őt is. Uruguayi csatár.

73. perc Hármas csere a másik oldalon is, Cristhian Stuani az elfáradt Dovbikot váltja. Ékcsere. A másik kettő csereember visszalépett. A közönség pfujol.

68. perc Ferran bal oldali beadását olyan rosszul veszi át a német, hogy az jó cselnek, az ötös bal sarkáról jobbal nem sokkal véti el a túlsó alsó sarkot!

67. perc Gündogan lő a léc fölé egy szabadrúgást Détári-szögből.

65. perc Christensent Alejandro Balde, Félixet Lamine Yamal, Raphinhát Ferran Torres váltja a hazaiaknál.

65. perc Pedri beadásánál Lewandowski hatról a jobb felső fölé fejeli a labdát, azért is, mert lökte őt nyújtott kézzel... Araújo.

64. perc Gündogan lövését fejjel blokkolja Daley Blind, majd sárga lapot kap az előbbi eset miatt.

62. perc Félix megindul, Blind hiába rúgja fel Raphinhát közben, tovább, a beadás azonban Cancelo manchesteri csapattársáé, Coutóé. Kölcsönkenyeres pajtások.

60. perc E. García szereli a 16-oson belül a meginduló Lewandowskit.

58. perc Kissé jobbról Raphinha ballal a kapus elé lövi a labdát, előtte középről, ugyanilyen messziről ballal a bal alsóba lőtt volna Gündogan, de védett Gazzaniga.

53. perc Koundé jobb oldali beadását Raphinha hatról a kapus ölébe fejeli.

52. perc Szabadrúgás 18 méterről, picit jobbról. Raphinha ballal a jobb felső mellé tekeri a labdát, Lewandowski elől. A lengyelnek ez nem tetszik.

51. perc Félix lő kissé jobbról, 21-ről kapura, balra vetődve véd Gazzaniga.

50. perc Lewandowski ellöki a labdát elrúgó kapust, ápolás. Nem volt könyökös, csak lökés.

46. perc Pedri indítja Lewandowskit, akit ellök a 16-os előtt Blind... tovább.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

A mai Míchel mester 100. La Liga-meccse. Gutiérrez idénybeli első gólját szerezte.

Ismét két kapott gól a szünetig, majdnem meglett az évszázad negatív rekordja ennyi forduló alatt

60 százalékban volt a labda a hazaiaknál, 5-ször lőttek kapura, 3-szor annak felületére, a másik oldalon ez az arány 9/5.

Forrás: Weltfussball

45+4. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+3. perc Pedri zseniális emelését Lewandowski kissé balról, hatról ballal kapura teszi, de véd a remekül kilépő Gazzaniga. Raphinha nagyon a bal sarok mellé fejeli aztán Gündogan bal oldali beadását.

45+2. perc Sávio megindul, de Gündogan kitalálja, mire készül, szereli őt a 16-oson. Tisztán. Három szabálytalanság volt ebben a félidőben.

45+1. perc Martín passzával megindul Couto, nem lő jobbal az ötös jobb sarkáról, cselez... szereli őt a visszaérő Christensen.

45. perc Nem tud megújulni most a Barca a gól után. Három perc a ráadás.

A gólöröme végén olyan savanyú képpel magyarázott valamit, hogy azt hittük egy pillanatra, nem ér a gól.

40. PERC A 16-os bal sarka elől egy Martín-passzal meginduló MIGUEL GUTIÉRREZ EZT MÁR NEM RONTJA EL, ballal kilövi a jobb felső sarkot kissé balról, 15 méterről. 1–2!

39. perc Gutiérrez Sávio beadását ballal milliméterekkel vágja 10-ről, picit balról a bal alsó mellé!

38. perc Raphinha középtávoli lövése távolról sem veszélyes.

35. perc Sávio bal oldali beadása magas Dovbiknak, aki előtt nem tudta ellőni a 16-osról Couto jobb oldali, lapos beadását.

A Real Madridon, a Barcelonán és az Atlético Madridon kívül a Girona csak a második csapat a La Liga történelmében, amely a szezon első 15 meccséből 12-t megnyert – 1955-ben az Athletic Bilbao tett ilyet. Akkor a baszkok megnyerték a bajnokságot is!

A Barcelona legutóbbi 14 hazai meccsén gólt szerzett a La Ligában (27 gól), ami a Xavi vezette Barca legjobb ilyen mérlege.

32. perc Félix passzát egy visszacsel után jobbal ötről, balról a kapusba vágja Cancelo.

30. perc Blind blokkolja a 16-oson meginduló Gündogant, a holland a legszebb napjait idézi.

Araújo eldobta

27. perc
Dovbik passzát Gutiérrez Araújo elől, az ötös bal sarkáról ballal nem sokkal vágja a bal, azaz a túlsó alsó sarok mellé. Kellett ehhez a blokkoló Araújo is: nagy mentés!

23. perc A Blind-passzal meginduló Sávio bal oldali beadását hatról, picit balról nagyon a bal sarok mellé fejeli.

Lewa: 19 meccs az idényben, 9 góllal s 4 gólpasszal.

pic.twitter.com/gZUmvVHUgV

19. PERC ROBERT LEWANDOWSKI egyenlít, Raphinha bal oldali szögletét öt méterről, középről a jobb alsóba fejeli, három védő közül. Gazzaniga nagyot repült, de csak beleérni tudott: 1–1!

18. perc Cancelo remek bal oldali beadását a bal sarok elől egy méterről a kapusba rúgja Raphinha, ballal. Gutiérrez nagyon lemaradt.

15. perc Cancelo belerúg hátulról Martins lábába.

14. perc Félix passza nem az igazi Pedri elé, kivetődik a bal sarok előtt Gazzaniga. Félix lő az ötös bal sarka előteréből, 10-ről kapura, becsúszva blokkol Blind!

Dovbik: 18 bajnoki az idényben, 9 góllal és 6 gólpasszal, a nyáron 7.75 millió euróért vették.

12. PERC VEZET A GIRONA! Cihankov elindul a jobb szélen Couto mesteri passzával, jobbal remekül ad középre, laposan, ARTEM DOVBIK meg a jobb alsóba lő kissé balról, hét méterről, ballal. 0–1! A labda a kapufáról perdült a gólvonal mögé, majd a másik sarokban landolt.

A Barca 4-szer játszott odahaza a Gironával, mindig nyert, 17 gólt lőtt, 3-at kapott.

Ne feledjük: ő nem az a Míchel

6. perc Cihankov ballal kapura lő 16-ről, Pena balra vetődve fogja a labdát. Koundé beadása a másik kapusé.

E. García szerződésébe a Barca elfelejtette belevenni ezt a záradékot.

E. García a Barca kölcsönjátékosa, mint Torre, de ő játszhat. Torre csak akkor léphetne pályára, ha 500 ezer eurót fizetne a Girona a Barcának. Nem fizet.

3. perc Gündogant szerelik, közben az ötösön Gutiérrez a labdára lép, Pedri lőne, de elnyomják. A német lövése E. García kezén csattan, de tovább.

2. perc A korner után López az ötös bal sarkáról a léc fölé ollózza labdát.

2. perc Cihankov passzával megindul Dovbik, nagy nehezen szereli őt, az ötös jobb sarkán már Koundé.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak gránátvörös-kék mezben és kék nadrágban, a vendégek tiszta fehérben.

Egy kis örökmérleg: 8 meccs, 6 barcás sikerrel és 2 iksszel, 20, ill. 5 rúgott góllal.