A Barcelona Ferran Torres góljával megnyerte az Atlético elleni rangadót

D. Á.D. Á.
2023.04.23. 16:04
Ferran Torres góljával nyert a Barcelona (Fotó: Getty Images)
A Barcelona 1–0-ra legyőzte az Atlético Madridot a spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) 30. fordulójában.

SPANYOL LA LIGA
30. FORDULÓ

BARCELONA–ATLÉTICO MADRID 1–0 (1–0)
Barcelona,
Camp Nou. Vezette: Sánchez
BARCELONA:
Ter Stegen – Koundé, R. Araújo, M. Alonso (E. García, 60.), Balde – F. de Jong (Kessié, 79.), Busquets – Gavi – Raphinha (Fati, 90+2.), Lewandowski, F. Torres (Pedri, 61.). Vezetőedző: Xavi
ATLÉTICO: Oblak – Molina, J. Giménez, Szavics, Hermonso (Reguilón, 79.) – Carrasco, De Paul, Witsel (Barrios, 60.), Lemar (Saúl, 67.) – Griezmann, Correa (Morata, 60.). Vezetőedző: Diego Simeone
Gólszerző: F. Torres (44.)

Az Atlético Madrid pazar formában várhatta a Barcelona elleni rangadót. A bajnokságban legutóbb éppen Xavi csapata verte meg a „matracosokat”, azóta tizenhárom találkozón nem talált legyőzőre a fővárosi egyesület – a 30. forduló előtti hat meccsét pedig kivétel nélkül megnyerte.

Lewandowskiék is hatmeccses veretlenségi szériának örvendhettek a forduló előtt, de az elmúlt két meccsen, a Getafe és a Girona ellen is csupán gól nélküli döntetlent játszottak.

A vendégek nagyon hamar veszélyeztettek, már az első percben előnybe kerülhettek volna – Busquets volt túl kényelmes, a saját térfelén veszítette el a labdát. Griezmann a tizenhatosról tekert a hosszú felső felé, de a hazaiak szerencséjére a labda a lécen csattant. A 35. percben Ter Stegennek kellett nagy védést bemutatnia, ezúttal is Griezmann próbálkozott a tizenhatoson belülről.

Gyakorlatilag az első komolyabb helyzetét gólra váltotta a Barcelona: a 44. percben Raphinha kapott jó indítást a jobb oldalon, megharcolt a labdáért, majd visszagurított Ferran Torresnek. A spanyol válogatott támadó higgadtan gurított a tizenhatosról a bal alsó sarokba. 1–0

A fordulást követően egyre többször nyílt ki az Atlético, aminek köszönhetően nagy lehetőségei voltak a Barcelonának az előnyének megduplázására. A 62. percben Gavi lőtte el a labdát centikkel Oblak kapuja mellett, tíz perccel később Raphinha volt képtelen az üres kapuba találni három méterről. Az utolsó negyedórába lépve Lewandowski is ziccerben találta magát, de nem találta el a kaput.

Egyre türelmetlenebb és idegesebb volt Simeone csapata, így a végjáték inkább a sárga lapokról szólt. A Barcelona megőrizte egygólos előnyét, s begyűjtötte a három pontot, így tartja a Real Madriddal szembeni 11 pontos előnyét a tabellán.

TOVÁBBI PROGRAM

KÉSŐBB
18.30: Mallorca–Getafe (Tv: Spíler2)
21.00: Sevilla–Villarreal (Tv: Spíler2)

KORÁBBAN
Elche–Valencia 0–2 (Lino 19., Verdú 42. – öngól)

PÉNTEKEN JÁTSZOTTÁK
Espanyol–Cádiz 0–0

SZOMBATON JÁTSZOTTÁK
Almería–Athletic Bilbao 1–2
(Álex Centelles 90+2., ill. N. Williams 9., De Marcos 56.)
Real Sociedad–Rayo Vallecano 2–1 (Sörloth 59., Lejeune 81. – öngól, ill. Isi Palazón 57.)
Real Valladolid–Girona 1–0
(Monchu 24.)

Osasuna–Real Betis 3–2 (Budimir 6., 11., Moncayola 41., ill. Juan Miranda 16., Guido Rodríguez 70.)
Real Madrid–Celta Vigo 2–0 (Marco Asensio 42., Éder Militao 48.)

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+5. perc: ITT A VÉGE, A BARCELONA GYŐZÖTT.

90+2. perc: Fati váltja Raphinhát.

84. perc: és megint...most Reguilón felejtette el, hogy futballmérkőzésen van, odataposott Raphinhának, így ő is besrágult.

84. perc: Barris is sárgát kapott visszarántásért.

80. perc: Szavics leránotta Lewandowskit, s kapott egy sárgát. Néhány pillanattal később a másik belső védő, Giménez is sárga lapossá vált.

79. perc: Kessié váltotta De Jongot, Reguilón pedig Hermonsót.

78. perc: Raphinha is besárgul.

76. perc: LEWNDOWSKI ZICCERE! A lengyel csatár remek ütemben indult be a védők mögé, tökéletes labdát is kapott. Egy az egyben vezethette Oblakra, de nagyon csúnyán a kapu mellé lőtt. Mellette teljesen üresen érkezett Raphinha, ha lepasszolja, könnyen lehet, hogy már kettővel vezetnének a hazaiak.

75. perc: Griezmann szabálytalankodott sárga lapért cserébe.

73. perc: MICSODA MOZDULAT! Morata az ötösnél találta meg Griezmannt, aki sarokkal vette célba a kaput. Ter Stegen hihetetlen reflexmozdulattal hárított.

72. perc:MARAD AZ 1–0! Raphinha passzolt középre, Gavi nagyon rosszul találta el a labdát. A támadás nem ért véget, még ebben a percben Lewandowski ballal, erőből lőtt a kapu elé, Raphinhának csak az üres kapuba kellett volna találnia. A brazil lábáról pont Oblakhoz pattant a játékszer.

68. perc: Gavi esett el a vendégek tizenhatosán belül, s tizenegyest reklamált. A bíró sípja néma maradt, a VAR sem változtatott az ítéleten.

67. perc: Saúl állt be Lemar helyére.

62. perc: ÓRIÁSI HELYZET MARADT KI! Gavi küzdött meg a labdáért az Atlético tizenhatosán belül, majd kissé kisodródott szögből a hosszú alsóba tüzelt volna. A labda centikkel kerülte el Oblak kapuját, ezt megúszta az Atlético.

61. perc: kettőt cserél a Barcelona is, Pedri és García állt be Torres és Alonso helyére.

60. perc: Morata és Barrios váltotta Witselt és Correát.

58. perc: megint Carrasco lőtt úgy, hogy balról befelé cselezett. Ezúttal a rövidet vette célba, de megint nem találta el a kaput.

57. perc: Busquets kapott sárga lapot.

56. perc: Raphinha tüzelt nagyjából húsz méterről, de nem találta el a kaput. A brazil a bal alsó sarkot vette célba, s a lövés majdnem jó lett a beinduló Lewandowskinak is. A lengyel nem tudott gyorsan reagálni, így az Atlético megúszta a nagy helyzetet.

50. perc: Carrasco húzott befelé a bal szélről, majd Koundé mellől próbálkozott. A labda nem sokkal, de elkerülte Ter Stegen kapuját.

46. perc: elindult a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

45. perc: itt a vége az első félidőnek, hazai előnnyel mehetnek pihenőre a felek.

44. perc: VEZET A BARCELONA! Raphinha kapott jó indítást a jobb oldalon, megharcolt a labdáért, majd visszagurított Ferran Torresnek. A spanyol válogatott támadó higgadtan gurított a tizenhatosról a bal alsó sarokba. 1–0

35. perc: TER STEGEN! A hazaiak nem tudtak felszabadítani, Griezmann lecsapott a labdára, s egyből kapura fordult tíz méterről. Ter Stegen nagy védést mutatott be, ha nem ért volna le, akkor a játékszer a jobb alsóban kötött volna ki.

33. perc: ilyet is ritkán látni – Frenkie de Jong nagyjából tizenöt méterről előbb szerelt, majd a földön fekve lőtt kapura. A próbálkozása nemhogy gyenge lett volna, a labda még a kapu fölött is elszállt.

28. perc: Alonso vágta fel Molinát, a jutalma egy sárga lap.

24. perc: Ferran Torres robogott el a bal szélen, a tizenhatoson belülre érve Raphinhát játszotta volna meg. Oblak remekül olvasta, mi a spanyol csatár terve, kimozdult a kapujából és elütötte a labdát.

Az első húsz percben az Atlético veszélyesebben kezdett, de Griezmann felső lécén kívül nem tudott kialakítani komoly helyzetet. A Barcelonának egyelőre kaput eltaláló lövése sincs.

17. perc: Lewandowski zseniális! A lengyel gólvág egyszerre kép Atlético-védőt rázott le magáról, de a lövése már lepattant. Ferran Torres előtt adódhatott volna gólszerzési lehetőség, de könnyen elnyomták a vendég bekkek.

11. perc: megint Griezmann terelgette a labdát a Barca tizenhatosán belül, a kapu elé lőtt beadásánál azonban Araújo résen volt.

8. perc: Marcos Alonso szabdrúgásánál magabiztosan védekeztek a vendégek, a kipattanónál pedig Busquets volt szabálytalan.

7. perc: Raphinha cselezgetett a jobb szélen, Lemar csak szabálytalanul tudta megállítani. Szabadrúgás a hazaiaknak.

7. perc: Griezmann passzolt a tizenhatoson belülre futó Molinának, aki az alapvonalhoz érve visszagurított volna Correának. Az argentin csatár nem tudta átvenni a labdát, így oda a lehetőség.

1. perc: MÁRIS ATLÉTICO-KAPUFA! Busquets volt túl kényelmes, a saját térfelén veszítette el a labdát. Griezmann a tizenhatosról tekert a hosszú felső felé, de a hazaiak szerencséjére a labda a felső lécen csattant.

1. perc: elindult a rangadó!

Xavi együttese az elmúlt két mérkőzésén gólt sem szerzett (Fotó: Getty Images)

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

Lamine Yamal, az FC Barcelona utánpótlásának egyik legfőbb ékköve is bekerült az Atlético Madrid elleni meccskeretbe. A katalánok vezetőedzője, Xavi róla is beszélt a klub legutóbbi sajtótájékoztatóján.

A mindössze 15 esztendős Lamine Yamal ötéves kora óta az FC Barcelona utánpótlásában futballozik. A robbanékony jobbszélsőt generációja egyik legjobbjának tartják, már az U19-es spanyol válogatottban is bemutatkozhatott.

Többször edzett már a katalánok első csapatával, ezúttal azonban az Atlético Madrid elleni bajnokin a meccskeretben is ott lesz, amivel rekordot dönt – nála fiatalabban (15 év 285 nap) még egy játékos sem szerepelt a Barca meccskeretében.

„Ő olyan tehetség, aki már most a segítségünkre lehet. Más, mint a többiek. Nem is tudnék mondani egy kész játékost, akire hasonlít, annyira egyedi. Egy fantasztikus talentum, nincs benne egy csepp félelem sem, az új generáció ékköve lehet” – idézte a BBC Xavit az FC Barcelona sajtótájékoztatójáról.

A Barcelonának továbbra is nélkülöznie kell a sérüléssel bajlódó Ousmane Dembélét, Andreas Christensent és Sergi Robertót. A katalánok a Ferran Torres, Robert Lewandowski, Raphinha támadótrióval rohamozza majd Oblak kapuját.

Diego Simeone csapatában természetesen ott van a korábbi barcelonai játékos, a francia világbajnok támadó, Antoine Griezmann. A másik exbarcás, Memphis Depay nem léphet pályára sérülés miatt. Kondogbiának és Marcos Llorrentének is kell hagynia a rangadót.