Száztizenöt évvel ezelőtt a kis katalán városkát, Geronát (spanyolul Girona) is meghódította a futball, 1902-ben alapították ugyanis az első történelmi klubot, a Strong Esportot (eredeti nevén: FC Gerundense), ezt követte még néhány kisebb-nagyobb kezdeményezés, mint az Agrupación Juventud (1903), a Girona Sport, az Atlético, a Club Patronato és így tovább.
Az 1930-as évek elejére azonban ezek különböző okok miatt megszűntek, és a CE Girona, illetve a 200 ezer peseta tartozást felhalmozó UD Girona romjain jött létre 1930. július 23-án a Girona FC. A futball-láz olyan méretet öltött, hogy a városi tanács engedélyezte, nevezzenek az 1930–1931-es szezonra, és a katalán bajnokság másodosztályában, a Colonia Artigas ellen vívhatta első tétmérkőzését a csapat.
1935–1936-ban közel járt a feljutáshoz, a három másodosztályú csoport közül megnyerte a sajátját, azonban a hatcsapatos playoffban már csupán az 5. helyet szerezte meg. Ezt követően hosszú évekig a másod- és harmadosztályban szerepelt, de három idényre lecsúszott a regionális ligába is (1982–1983, 1997–1998, 1998–1999).
Egy euróért is árulták a klubot
2008 nyarán, 49 év vegetálás után sikerült visszakerülni a másodosztályba, két évvel később pedig Josep Delgado megvásárolta a klub 72 százalékát.
A befektetés azonban nem kecsegtetett sok jóval, főleg miután kiderült, hogy a bányászatban érdekelt üzletember ellen milliós adócsalás miatt vizsgálódnak Lengyelországban, és csak egy nemzetközi elfogatóparancs után nyolc hónappal jelent meg a bíróságon, hogy tisztázza magát. Delgado 2012-ben bejelentette, egy euróért bárki megveheti a részét, majd 2013-ban a klub csődvédelmet kért maga ellen. Közben az életéért küzdő gárda a pályán nagyszerűen küzdött, 2013-ban a 4., 2015-ben a 3., tavaly ismét a 4. lett, de a playoffot mindig elbukta, kétszer a döntőben kapott ki.
Hogy életben maradjon, új befektetőre volt szükség, így 2015 nyarán érkezett a megmentő, Jean-Louis Dutaret és Samir Boudjemaa: a francia Canal+ korábbi elnöke és vezérigazgatója egy új céget (TVSE FÚTBOL) alapítva megvásárolta a klub 80 százalékát. Az új igazgató Ignasi Mas-Baga, a klubelnök Delfi Geli lett.
Az önaranygóltól a sikeres elnökig
Utóbbi neve talán ismerős lehet a legfanatikusabb szurkolók előtt: ő volt az a játékos, aki az évezred egyik legcsodálatosabb európai kupadöntőjének negatív hőse lett. A négyszeres spanyol válogatott jobbhátvéd pályafutása során megfordult a Barcelonában, az Atlético Madridban, míg 2000-től 2003-ig az Alavésben futballozott.
A kiscsapattal szerepelt a 2001-es UEFA-kupa döntőjében, amelyet a Liverpool hosszabbításban, aranygóllal 5–4-re megnyert. A mindent eldöntő találatot éppen Delfi Geli csúsztatta a saját kapujába: rajta kívül kevesen mondhatják el, hogy önaranygólt szereztek.
Az évezred első lúzere ezt követően szerepelt a Gironában, ott fejezte be a pályafutását 2005-ben. Klubelnöki kinevezésekor nagyon komoly sikereket ígért, és két év alatt be is váltotta mindezt. „Csak playoffba ne jussunk, mert az büntetés számunkra” – nyilatkozta tavasszal Eloi Amagat, és a középpályás sóhaja meghallgattatásra talált, a csapat megszerezte a második helyet, azaz a Levante mögött egyenes ágon feljutott a legjobbak közé.
Eljöhet a Guardiolák fénykora
A sikert egyelőre még nem nagyon fogták fel a játékosok, a politikusok viszont mindent elkövetnek, hogy részesüljenek belőle. Marta Madrenas főpolgármester megígérte, mindent elkövet annak érdekében, hogy az új szezon rajtjáig a 9286 férőhelyes Estadi Montilivit bővíteni lehessen.
Csütörtökön a katalán elnök, Carles Puigdemont fogadta a csapatot. „Amit elértünk, az egész országnak megtiszteltetés. A játékosok megmutatták, hogy nincsenek lehetetlen álmok. Ha szembenézünk a nehézségekkel, akkor lehet igazán sikereket elérni” – mondta.
Az első La Liga-szezon meghatározó lehet a Girona számára, van ugyanis a csapatnak egy titkos rajongója, Pep Guardiola. A Manchester City edzőjének játékosügynök testvére, Pere tudniillik a Girona egyik külsős tanácsadója (a hírek szerint Jean-Louis Dutaret és Samir Boudjemaa megnyerésében is fontos szerepet játszott), és nem zárható ki, hogy Pep egyszer még visszatér Spanyolországba edzősködni, s akkor nem a katalán óriás Barcelonát, hanem a kis Gironát választja.