Dr. Mohácsy Lénárd ügyvéd az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írta, hogy a Horváth Bencétől 2016. július 22-én reggel levett vérminta vizsgálati eredményét szóban többször, és írásban is kérték a Magyar Antidopping Csoporttól (MACS), de azt a választ kapták, hogy az ügyben válaszolni jogosultak Rióban vannak, és a megkeresésnek jelenleg nem tudnak érdemben eleget tenni.
„Ez az a vérminta, amit az osztrák labor további megerősítő vizsgálat elvégzése érdekében a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) központjába küldött" – írta dr. Mohácsy Lénárd.
„Közben a vizsgálat alá vont vérminta vonatkozásában a nemzetközi doppingvizsgálati eredményeket nyilvántartó rendszer online felületén, az inkriminált vérmintát illetően megváltozott az eddig bejegyzett eredmény, ugyanis 2016. augusztus 10. napjától a felületen a vizsgálat eredményeként az olvasható, hogy negatív” – áll a közleményben.
Az ügyvéd szerint a MACS-tól azt a választ kapták, hogy csak az olimpiát követően áll módjukban a részletes írásbeli válasz megküldése.
„Amennyiben a fenti vérvizsgálat végleges eredménye negatív lesz, akkor megállapítható, hogy ügyfelem doppingvétséget nem követett el, és annak tisztázása, hogy esetlegesen a rá vonatkozó etikai vagy fegyelmi szabályokat megszegte-e, és ezzel fegyelmi vétséget követett el, a fegyelmi eljárás feladata lesz, bár álláspontom szerint az eddig rendelkezésre álló bizonyítékok a fenti vizsgálati eredménnyel együtt jelenleg ezt minden kétséget kizáróan nem támasztják alá" – írta a kajakos jogi képviselője.
Pénteken a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) és a MACS is cáfolta azokat a sajtóban megjelent állításokat, amelyek szerint negatív lett a riói olimpiai csapatból kizárt két férfi kajakos doppingmintája.
Az MKKSZ elnöksége augusztus elsejei ülésén az ötkarikás játékokra kijelölt férfi kajakosok névsorát megváltoztatta, mert a MACS jelzése szerint közülük ketten atipikus doppingmintát adtak le.
„Ezt az állásfoglalást az újabb vizsgálatok megerősítették, miután az egyik versenyző mintáját a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) referencialaboratóriuma is atipikusnak és erősen kockázatosnak minősítette” – hangsúlyozta pénteken az MKKSZ.
A két sportoló több atipikus mintát produkált, ez a MACS írásbeli – és Tiszeker Ágnes MACS-vezető által szóban is megerősített - állásfoglalása szerint azt jelenti, hogy a mintavétel idején tiltott szer volt a szervezetükben – közölte az MKKSZ.
Bár a két versenyző jogilag nem követett el doppingvétséget, de szervezetükben megállapíthatóan szintetikus növekedési hormont találtak - ezt erősítette meg az újabb vizsgálat is – ezért fegyelmi eljárás indult ellenük, és az elnökség döntése értelmében kikerültek az olimpiai csapatból. A két kajakos ellen a MACS nem indított eljárást.
„Doppingeset egyelőre nincs, ezért eljárást sem indítottunk, de ami eddig atipikus volt, az nem változott át hirtelen negatívra, az továbbra is atipikus" – nyilatkozott pénteken az MTI-nek Tiszeker Ágnes, aki megerősítette, hogy az újabb elemzés „erősen kockázatosnak" minősítette az egyik versenyző mintáját.
A MACS vezetője hétfőn, Rio de Janeiróból azt mondta az MTI-nek, hogy a vizsgálat még folyik, amit Horváth Bencéék az online felületen, az úgynevezett ADAMS-en látnak, az csak egy részeredmény, amelyhez tartozik egy több oldalas szakvélemény is a WADA álláspontjával.
„Egy folyamat közepén tartunk, nincs még végleges eredmény, ezt az ügyvéd úrnak is elmondtam ma délelőtt. Nem tartom fairnek a mostani lépést, hiszen a Magyar Kajak-Kenu Szövetség és a MACS teljes vezetősége is Rióban tartózkodik, és nem tud reagálni. Ahogy délelőtt is elmondtam, amint a MACS befejezi olimpiai tevékenységét, részletes tájékoztatást ad” – fogalmazott Tiszeker Ágnes, hozzátéve, hogy Horváth Bence nincs eltiltva, és versenyzési joga sincs felfüggesztve.
Az ügy nyomán Horváth és Szomolányi Máté került ki az utazók közül, a helyükre Molnár Pétert és Tótka Sándort nevezte Magyarország.