Köszöntő beszédében Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár úgy fogalmazott: „2024 sikeres esztendő volt a magyar sport és a magyar olimpiai család számára.” Ezenkívül azt is kiemelte: Magyarország a régió országai között ismét kiemelkedően teljesített, és büszkén megőrizte helyét a legjobb sportnemzetek között, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az eredményesség megtartásához átfogó változásokra lesz szükség.
„Összetett kihívásokkal nézünk szembe minden területen, a fiatalok sportolásra ösztönzésétől kezdve a megfelelő tudományos módszerek alkalmazásán túl egészen addig, hogy egy egyre élesedő és immár valóban az egész világot megmozgató versenyben ott tudjunk maradni a sportnemzetek élvonalában” – jelentette ki az államtitkár, hozzátéve: a világ sportszínpadán nem csak Magyarország, hanem egész Európa helyzete is egyre nehezebb.
Schmidt Ádám kitért a napokban bemutatott LA10 programra is, melynek célja, hogy a Los Angeles-i játékokon hazánk vagy az első tíz helyezett közé kerüljön az éremtáblázaton, vagy pedig legalább tíz aranyérmet szerezzen.
Az államtitkár beszédét követően Gyulay Zsolt megnyitotta a közgyűlést, majd első napirendi pontként megtartotta a 2024-es évről szóló beszámolóját.
Az elnök köszönetet mondott az elnökség munkájáért, illetve szeptemberi újraválasztásáért. Szót ejtett a MOB a Testnevelési Egyetem kampuszán létrehozott új, impozáns székházáról, majd áttért a következő olimpiai szereplés előkészületeire.
„Az már kiderült, hogy olaszos olimpiánk lesz” – fogalmazott Gyulay a Milánó és Cortina d’Ampezzo városában rendezendő téli játékokról. Az elnök több problémára is felhívta a figyelmet a szervezés kapcsán, külön kitérve a várható közlekedési nehézségekre.
Ezt követően az esetleges budapesti olimpiarendezésről beszélt, amelyre leghamarabb 2036-ban kerülhet sor.
„A korábbi pályázati rendszert felváltva jelenleg egy társalgási folyamat zajlik a rendezés iránt érdeklődő országokkal. Arról, hogy ki lesz a házigazda 2036-ban, 2026 vagy 2027 előtt nem születik döntés.”
Gyulay elmondása alapján 2026. szeptember 30-ig készül egy részletes megvalósíthatósági tanulmány, amely mindenki számára megismerhető lesz.
„Egyetértek Karácsony Gergely főpolgármesterrel abban, hogy a budapestieket meg kell kérdezni a rendezésről. Ez azonban nem most, hanem a tanulmány közzétételét követően lesz aktuális” – jelentette ki.
„A MOB csak olyan rendezési tervet támogat, amely nem jár stadionépítéssel, emellett segít enyhíteni a budapesti lakhatási válságot és megoldást kínál a fővárosi közlekedés problémáira: a vasúti, azon belül a HÉV-közlekedés, valamint a közúti közlekedés problémáira” – fogalmazott Gyulay.
A következő pontban Fábián László ismertette 2024. évi nyári olimpiai játékokról szóló részletes beszámoló dokumentumot.
A főtitkár az elnökségi anyag ismertetése során kiemelte: a cél az volt, hogy Magyarország a nemzetek rangsorában maradjon benn a legjobb 20-ban, ezért az éremtáblán elért 14. helyezést sikeresnek értékelték, s ebben a szereplésben szerinte benne van a fejlődés lehetősége.
„Pozitívum, hogy 20 év után ismét négy csapat kvalifikálta magát az ötkarikás játékokra, hogy vívásban most először mind a hat fegyvernemben volt magyar résztvevő, hogy kajak-kenuban minden versenyszámban döntőbe jutottak a versenyzők, illetve hogy a magyar olimpikonok többsége 20-25 év közötti volt – így már körvonalazódik a Los Angeles-i csapat – jelentette ki Fábián, kiemelve, hogy a MOB Kettős Karrier Programjából is 28-an voltak jelen Párizsban.
Az ismertetést követően Török Ferenc kétszeres olimpiai bajnok öttusázó kért szót. Hozzászólásában úgy fogalmazott: szakmai szempontból szegényesnek érzi a beszámolót. Felidézte Orbán Viktor miniszterelnök szavait, a kormányfő szerint Magyarországnak az éremtáblázaton az első tízbe a helye, így az idei teljesítmény a lemaradáshoz és a hátrasorolódáshoz elég. Ennek alapján Török úgy látja: „nem igaz, hogy sikeres” a párizsi szereplés.
„A várt eredmények nem ott teljesültek, ahol vártuk, és olyan sikerek is születtek, amelyek nem a magyarországi szakmai munkát dicsérik” – fogalmazott az olimpikon.
Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök, NOB-alelnök, MOB-elnök és -főtitkár, illetve kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó is hozzászólt.
„A beszámoló hűen tükrözi ez elért eredményeket. Az anyag minőségéhez is gratulálok. Ugyanakkor hiányolom az edzők felsorolását” – mondta el a dokumentumról, amelyet a közgyűlés végül egyhangúan fogadott el.
A folytatásban ellenszavazat és tartózkodás nélkül szavazták meg a 2025-ös téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon részt vevő magyar küldöttség összetételét, majd két pontban módosították a MOB alapszabályát: megváltoztatták a szervezet székhelyét, az operatív igazgatói posztot pedig az ügyvezetői igazgatói váltja, ezt elsőként Antal Dénes tölti be. Az etikai bizottság új tagjának Dr. Márton Zsolt Krisztiánt választották, végezetül pedig elfogadták a Felügyelő Bizottság 2025. évi ellenőrzési tervét.
A közgyűlésen a napirenden kívül szót kért Csongrádi László. Az olimpiai bajnok kardvívó megrendülten mondott köszönetet a MOB-nak és a Rendőrségnek, ellopott aranyérme megkerüléséért, majd a tavasszal súlyos szívinfarktuson és életmentő beavatkozásokon átesett, Barcelonában aranyat és ezüstöt szerző Ónodi Henrietta megsegítése mellett szólalt fel. A tornásznő egykori csapattársa, Csisztu Zsuzsa köszönetet mondott Csongrádinak, emellett felhívta a figyelmet, hogy az olimpikon gyógykezelését immár egy hazai bejegyzésű alapítvány is segíti. Erről itt írtunk korábban. Ezen kívül a jó célt a a 67. M4 Sport – Az Év Sportolója Gála is támogatja. Ennek kapcsán ide kattintva olvashat. |