Rekordmenetben: a Juve fölénye tükrözi a Serie A hanyatlását

CS. Z.CS. Z.
Vágólapra másolva!
2014.05.22. 18:07
null
Szépség még maradt az olasz futballban, izgalom kevésbé (Fotók: Action Images)
Címvédéssel ért véget az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Serie A) 112. szezonja: a rekordokat halmozó Juventus sorozatban a harmadik bajnoki címét ünnepelte, miután gyakorlatilag ellenfél nélkül maradt a pontvadászatban, amelyre rányomta bélyegét a milánói csapatok gyengélkedése és az általános középszerbe süllyedés.

84, 87, 102, ill. 4, 9, 17. Két számsor, amely kiválóan leírja a Serie A elmúlt évekbeli erőviszonyait, a Juventus dominanciájának erősödését. Előbbi a torinóiak végső pontszámát jelzi az elmúlt három idényben, míg utóbbi a pontkülönbséget, amellyel megnyerték a bajnokságot. Fel sem vetődik, hogy megérdemli-e triplázást az Öreg Hölgy.

A SZEZON CSALÓDÁSA
Melyik másik csapat lehetne, ha nem az, amelyik 1998 után először nem jutott ki a nemzetközi kupaporondra? Az AC Milannál szezon közben Massimiliano Allegri állásába került a rossz szereplés, de a rossonerit 11. helyen átvevő Clarence Seedorffal sem sikerült a teljes megújulás, az együttes csak a 8. helyen zárt, alig több győzelemmel, mint vereséggel (16–9–13), így nem csoda, hogy az olasz lapok folyvást a holland utódjáról pletykálnak. Az ázsiója alighanem a sérülésekkel bajlódó Stephan El Shaarawynak zuhant a leginkább, ám Mario Balotelli sem teheti ki a 14 gólját az ablakba, pláne, hogy a tíz találat felettiek közül az ő lövési hatékonysága volt a leggyatrább, mindössze 13 százalék.

A 102 pont és a 33 győzelem is rekord a bajnokságban, akárcsak a 19/19-es, százszázalékos hazai mérleg, bónuszként pedig hivatalosan is megvan a klubnál 32.-ként számon tartott 30. elsőség. Hiába írt azonban több szempontból is történelmet Antonio Conte csapata, a „zebrák” boldogsága mégsem lehet teljes, hiszen erre az idényre magasabb célokat fogalmaztak meg, ám az európai porondon nem tudták átlépni az árnyékukat, és ettől nem vonatkoztathatunk el a Serie A értékelésekor.

Miközben hazai földön a 13. fordulóban élre állt a Juventus és a folytatásban nem is engedte át az első helyet, a búcsú a BL-csoportkörben óriási csalódás, ráadásul az El-ben is elmaradt a kárenyhítés és – újabb fájó pont – a torinói fináléba jutás. Conte ugyan burkoltan távozással fenyegetőzött az európai versenyképtelenségre utalva, de az európai sikertelenségben neki is megvan a maga része, így annyira nem nagy meglepetés, hogy mégis marad. Amúgy pedig a Serie A erőviszonyait áttekintve megkockáztatható, hogy a Juventusnak reális esélye van az olasz foci nagy címvédő sorozatainak utolérésére (Juventus 1931–1935, Torino 1943, 1946–1949, Internazionale 2006–2010).

Miralem Pjanic évek múlva is joggal dicsekedhet majd 2013–2014-es szezonjával cuki kisfiának
Miralem Pjanic évek múlva is joggal dicsekedhet majd 2013–2014-es szezonjával cuki kisfiának
KUPADÖNTŐ A BALHÉ ÁRNYÉKÁBAN
Három szezonon belül másodszor, összességében ötödször hódította el a Coppa Italiát a Napoli. Méghozzá megérdemelten, hiszen előbb a címvédő Laziót, majd a Romát is kiejtette, végül pedig a Fiorentinán kerekedett felül. A finálé maga azonban sajnos nem a játék miatt marad emlékezetes, hanem mert a stadionon kívüli, eleinte tisztázatlan események miatt gyakorlatilag a Napoli vezérszurkolója döntötte el, hogy lehet-e meccs avagy sem. Végül késve, de lett, és 3–1-es győzelemnek tapsolhattak a nápolyiak.

A Juventus mögött a szezon meglepetéscsapata, az immár 12. alkalommal másodikként végző AS Roma futott be – négy év után ismét a dobogón! –, amely 23-mal szerzett több pontot, mint egy éve, és Rudi Garcia személyében alighanem talált egy olyan edzőt, akiben hosszú távon bízhatnak a fővárosiak. A francia szakember nemcsak remekül igazolt (Mehdi Benatia, Gervinho, Maicon és Kevin Strootman megszerzése is kiváló döntésnek bizonyult), de a keze alatt gyorsan egységbe forrt a társaság és megacélozódott a védelem, ami az előrelépés alapja volt.

A Napoli elveszítette a nyáron Edinson Cavanit, az új fiúk azonban beváltak, így a „kékek” dekára annyi pontot szereztek, mint a megelőző szezonban, igaz, ez egypozíciónyi rontást és „csak” BL-selejtezős indulást jelent. Az európai elitligában nem sok hiányzott a jó eredményhez a nápolyiaknak, ám a legerősebb csoportban elvéreztek, és a Porto elleni kiegyensúlyozott párharc sem a javukra dőlt el az El-ben, a kupamenetelés ugyanakkor összességében pozitív tartományba lendíti Rafa Benítez együttesének szezonbeli teljesítményét.

Ki állíthatja meg a következő években ezt a Juvét?
Ki állíthatja meg a következő években ezt a Juvét?
AZ IDÉNY LEGJOBB DUMÁI
„Sok fiatal pályázik a helyemre, de nem minden medikusból lesz végül sebész”Massimiliano Allegri mindenesetre egy ideje már nem Milánóban operál.

„Leütöttük Júliát az erkélyről, de nem hiszem, hogy 40 ponttal a háta mögött fájna neki” – a Sampdoria vezetőedzője, Szinisa Mihajlovics drámai felütéssel összegezte a Hellas Verona elleni 5–0-s sikert.

„Ha én hazug vagyok, Benítez sovány” Marco Materazzi reakciója, miután a Napoli edzője hazugnak nevezte.

„Kíváncsi vagyok, Antonio Conte milyen volt játékosként. Fel kell kutatnom néhány bejátszást a Youtube-on” Fernando Llorente még nem teljesen felkészült az edzőjéből.

Forrás: football-italia.net

Dicséret illeti a Fiorentinát, amely Vincenzo Montella vezetésével másodszor ért oda a negyedik helyre, míg a firenzeiek mellett az Inter és (talán) a Parma indulhat még az Európa-ligában. A milánói csapat Walter Mazzarri vezetésével javított az előző idénybeli botrányos védekezésén, ám a plusz hat ponttal együtt érkező öthelynyi előrelépésben bőven benne van a gyatra mezőny is. A „keresztesek” remek eredménye ugyanakkor erőn felüli teljesítmény, még úgy is, hogy az El-t érő pozícióhoz kellett a torinói Alessio Cerci elhibázott tizenegyese is az utolsó forduló utolsó pillanataiban. Ennek ellenére nem biztos, hogy a Parma valóban megmérettetheti magát az El-ben, mivel a klub UEFA-licenc-problémákkal küszködik a tartozásai miatt, sőt, egyelőre nem is kapott zöld jelzést az indulásra. Utolsó reményük a Legfelsőbb Bíróság, amely május 28-án dönt az ügyben. Cerci addig imádkozhat.

Az elmúlt szezon élmezőnyéhez képest az Udinese veszített a legtöbbet a tekintélyéből és helyezéséből, a friuliak egészen a 13. helyig csúsztak vissza. Ennél is csúnyábbat zuhant azonban a Catania, amely az egy évvel ezelőtti 8. hely után – a három trénerváltás ellenére – ősztől a Serie B-ben folytatja. A Livorno szintén jócskán fogyasztotta az edzőket, de mint utóbb kiderült, mégis retúrjegyet váltott a másodosztályba, a harmadik kieső pedig – hat élvonalbeli szezon után – a patinás Bologna. A hátsó régió erősségéről (gyengeségéről?) sokat elárul: 2005 óta nem fordult elő, hogy három csapat is bent maradt kevesebb mint 40 ponttal – ennek most alighanem az évad elején még abszolút újonc Sassuolónál örülnek a legjobban.

Szicília ugyanakkor nem marad élvonalbeli résztvevő nélkül: a Catania búcsúja dupla öröm lehet a Palermo drukkereinek, akik a tavalyi kiesés után ezúttal bajnoki címet ünnepelhetnek a Serie B-ben. A rózsaszín mezesek annyira meggyőzőek voltak, hogy Gennaro Gattuso szeptember 25-i kirúgása és Giuseppe Iachini kinevezése után Maurizio Zamparini elnök nem váltott többször edzőt az idényben! Igaz, még két forduló hátravan – ez pedig meghatározó lesz több csapat számára. A másik egyenesági feljutó helyért az Empoli van lépéselőnyben, de még a 13. Carpinak sem kell feltétlenül lemondania az A-ligáról.

Immobile és Cerci góljai a 2013–2014-es bajnoki szezonban

AZ IDÉNY LEGJOBBJAI ÉS LEGÉRDEKESEBB STATISZTIKÁI

A szezon csapata a La Gazzetta dello Sportnál: Mattia Perin (Genoa) – Stephan Lichtsteiner (Juventus), Mehdi Benatia (AS Roma), Andrea Barzagli (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus) – Miralem Pjanic (AS Roma), Paul Pogba (Juventus), Kevin Strootman (AS Roma) – Giuseppe Rossi (Fiorentina), Luca Toni (Hellas Verona), Carlos Tévez (Juventus)

A szezon csapata a Football Italiánál: Gianluigi Buffon (Juventus) – Giorgio Chiellini (Juventus), Mehdi Benatia (AS Roma), Alessandro Lucarelli (Parma) – Alessio Cerci (Torino), Paul Pogba (Juventus), Arturo Vidal (Juventus), Miralem Pjanic (AS Roma), Juan Guillermo Cuadrado (Fiorentina) – Carlos Tévez (Juventus), Ciro Immobile (Torino). Vezetőedző: Rudi Garcia (AS Roma)

A szezon csapata a whoscored.com-nál: Andrea Consigli (Atalanta) – Lorenzo De Silvestri (Sampdoria), Giorgio Chiellini (Juventus), Mehdi Benatia (AS Roma), Boukary Dramé (Chievo) – Antonio Candreva (Lazio), Paul Pogba (Juventus), Andrea Pirlo (Juventus), Juan Guillermo Cuadrado (Fiorentina) – Carlos Tévez (Juventus), Rodrigo Palacio (Internazionale)

A góllövőlista végeredménye: 1. Ciro Immobile (Torino) 22 gól, 2. Luca Toni (Hellas Verona) 20, 3. Carlos Tévez (Juventus) 19, 4. Antonio Di Natale (Udinese), Gonzalo Higuaín (Napoli), Rodrigo Palacio (Internazionale) 17-17

A legjobb előkészítők: 1. Alessio Cerci (Torino), Gervinho, Francesco Totti (AS Roma) 10-10, 4. Borja Valero (Fiorentina) 9, 5. Ricky Álvarez (Internazionale), Stephan Lichtsteiner (Juventus), Romulo (Hellas Verona) 8-8

STATISZTIKAI ZÓNA
• A Juventus 102 pontja új európai rekord (a legeredményesebb 10 európai bajnokságot tekintve), az előző szezonban a Barcelona, előtte a Real Madrid jutott el 100-ig
1035 gól született a Serie A most véget ért idényében, az 1951–1952-es szezon óta nem volt ilyen sok (2.7 gól/meccs átlag)
Ciro Immobile révén három év után van újra olasz gólkirály, a Torino pedig 1977 után adja ismét a legjobb mesterlövészt (Francesco „Ciccio" Graziani, 21 gól)
Fernando Llorente lett az első spanyol játékos a Serie A-ban, aki spanyol kapusnak (Pepe Reinának a Juve–Napolin) talált be
Alberto Gilardinót állították meg a legtöbbször les miatt a bajnokságban, összesen 51 alkalommal

SERIE A, VÉGEREDMÉNY
1. Juventus 38 33 3 2 80–23 +57 102
2. Roma 38 26 7 5 72–25 +47 85
3. Napoli 38 23 9 6 77–39 +38 78
4. Fiorentina 38 19 8 11 65–44 +21 65
5. Internazionale 38 15 15 8 62–39 +23 60
6. Parma 38 15 13 10 58–46 +12 58
7. Torino 38 15 12 11 58–48 +10 57
8. Milan 38 16 9 13 57–49 +8 57
9. Lazio 38 15 11 12 54–54 0 56
10. Verona 38 16 6 16 62–68 –6 54
11. Atalanta 38 15 5 18 43–51 –8 50
12. Sampdoria 38 12 9 17 48–62 –14 45
13. Udinese 38 12 8 18 46–57 –11 44
14. Genoa 38 11 11 16 41–50 –9 44
15. Cagliari 38 9 12 17 34–53 –19 39
16. Chievo 38 10 6 22 34–54 –20 36
17. Sassuolo 38 9 7 22 43–72 –29 34
18. Catania 38 8 8 22 34–66 –32 32
19. Bologna 38 5 14 19 28–58 –30 29
20. Livorno 38 6 7 25 39–77 –38 25
A bajnok Juventus, illetve a Roma a Bajnokok Ligája csoportkörében szerepelhet, míg a Napoli a BL-selejtezők utolsó körében kapcsolódik be a nemzetközi küzdelmekbe. A Fiorentina az Európa-liga csoportkörében, az Internazionale az El playoff-körében, a Parma (vagy licenchiánya esetén a Torino) a harmadik selejtezőkörben indulhat. Kiesett a Livorno, a Bologna és a Catania, illetve már biztosan feljutott a Palermo.
Azonos pontszámnál az egymás elleni eredmény döntött.
Legfrissebb hírek

Antonio Conte: Az ilyen napokon utálok edző lenni

Olasz labdarúgás
6 órája

Politano és Lukaku góljaira csak Jovics válaszolt, a Napoli nyerte a Milan elleni rangadót

Olasz labdarúgás
15 órája

Ha nem is könnyen, de újra nyert az Inter, közben az Atalanta pont nélkül maradt Firenzében

Olasz labdarúgás
18 órája

Sorozatban hetedik győzelmét aratta az AS Roma a bajnokságban

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 23:01

Győzelemmel mutatkozott be Igor Tudor a Juventus kispadján

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 20:04

Folytatódott az Empoli és a Venezia nyeretlenségi sorozata a Serie A-ban

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 17:12

Robbie Keane mesterhármast lőtt a Milan legendáinak – videó

Minden más foci
2025.03.24. 15:01

„Intenzív időszak volt” – Thiago Motta rideg búcsút vett a Juventustól

Olasz labdarúgás
2025.03.24. 13:05
Ezek is érdekelhetik