A szebb jövőért is bokszoltak

Vágólapra másolva!
2003.10.25. 22:05
Címkék
Megkockáztatható, legutóbb akkor telt meg ilyen gyorsan a szolnoki Tiszaligeti Sportcsarnok, amikor 1991-ben a helyi kosárcsapat, az Olaj fennállása során először és mindmáig utoljára megnyerte a bajnokságot. Akkor Berkics László, Rasid Abeljanov és a többiek kápráztatták el a publikumot, ezúttal egy ember (no meg a mérkőzéssel járó hatalmas presztízs) miatt telt meg már fél órával az előcsatározások kezdete előtt az aréna. Nagy János ugyanis arra készült, ami még Kovács Istvánnak (meglehet, csak egy rosszul sikerült három és fél perc miatt) sem sikerült, nevezetesen megverni Julio Pablo Chacónt.
Rácz Félix (balra), a szolnoki gála szervezôje, illetve Kovács István olimpiai bajnokunk együtt szurkolt Nagy Jánosnak (Fotó: Meggyesi Bálint)
Rácz Félix (balra), a szolnoki gála szervezôje, illetve Kovács István olimpiai bajnokunk együtt szurkolt Nagy Jánosnak (Fotó: Meggyesi Bálint)
Rácz Félix (balra), a szolnoki gála szervezôje, illetve Kovács István olimpiai bajnokunk együtt szurkolt Nagy Jánosnak (Fotó: Meggyesi Bálint)
Rácz Félix (balra), a szolnoki gála szervezôje, illetve Kovács István olimpiai bajnokunk együtt szurkolt Nagy Jánosnak (Fotó: Meggyesi Bálint)
Rácz Félix (balra), a szolnoki gála szervezôje, illetve Kovács István olimpiai bajnokunk együtt szurkolt Nagy Jánosnak (Fotó: Meggyesi Bálint)
Rácz Félix (balra), a szolnoki gála szervezôje, illetve Kovács István olimpiai bajnokunk együtt szurkolt Nagy Jánosnak (Fotó: Meggyesi Bálint)
Több mint két évvel a rossz emlékű, kisstadionbeli összecsapás után az argentin bunyós ismét Magyarországra látogatott, ami már csak az előzmények ismeretében is talán elegendő volt ahhoz, hogy úgy háromezer-ötszázan kizarándokoljanak az arénába. A felvezetés (ugyebár a TV2 sem akart lemaradni konkurensétől, a bokszközvetítésekben mennyiségileg idehaza sokkal előrébb tartó RTL Klubtól) segítségével pedig biztossá vált, ami már a mérkőzés tényének bejelentésekor biztosra vehető volt: telt ház előtt kerül sor a Reváns névre keresztelt rendezvényre.
Arra a gálára, amely a rendező, a Felix-Promotion életében is talán sorsfordítónak minősíthető. A Nagy–Chacón meccsel jubiláló ("Csonttörő” vívta az istálló történetének ötvenedik címmeccsét) Rácz Félix, a klub első embere már hosszú ideje hangoztatta, hogy szeretne egy lépéssel előrébb jutni, és kilépni az interkontinentális bajnoki címmérkőzések (esetleg a kisebb szervezetek elveszített vb-címmeccseinek) bűvköréből. A menedzser szerint ez a találkozó tökéletes lehetőséget nyújtott az egyről a kettőre jutásra. Azt aligha kell ecsetelni, a presztízs szempontjából mekkora jelentősége volt a meccsnek, sokkal többet számított azonban a sportszakmai és az anyagi rész.
A meccs győztesét a Bokszvilágszervezet a következő világranglistáján már a második helyen jegyzi, ami azért is fontos, mert a WBO kiskönnyűsúlyú világbajnoka, a brazil Acelino Freitas minden bizonnyal súlycsoportot vált. A K. O.-művész már jelezte, hogy a Joel Casamayor elleni visszavágót nem vállalja, alighanem a fogyasztást sem, sokkal szimpatikusabb lesz számára a könnyűsúlyú mezőny. Ha lemond a világbajnoki övéről, minden bizonnyal a ranglista első (Casamayor) és második helyezettje küzdhet meg a koronáért, feltéve, ha mindketten vállalják a találkozót. Chacón esetében biztosra vehető, hogy nem lesz akadálya a Casamayor elleni harcnak, az egyelőre csak feltételezhető, mi a Felix-Promotion álláspontja ebben a kérdésben.

Harmadszor is Chacón

Julio Pablo Chacón hét éve, egy atlantai délutánon nem igazán rengette meg Magyarországot, pedig olimpiai éremtôl fosztotta meg egy honfitársunkat, az akkor szinte teljességgel ismeretlen Nagy Jánost.
Miután Kovács István késôbb hazahozta a harmatsúly aranyát, Lakatos tíz dekával átesett a 48 kilós súlyhatáron, Nagy József, Mizsei és Erdei pedig korán elvérzett, az utolsó elôttiként versenyben lévô kis magyar hiába nyert két meccset, nem rá irányult a figyelem.
Nem is tett csodát, 18:7-es pontozással becsületes küzdelemben kapitulált a balfelütéseivel rendre találó argentin ellen. Chacón aztán olimpiai harmadikként már vidáman elmehetett profinak, és öt évnek kellett ahhoz eltelnie, hogy ismét felbukkanjon a neve Magyarországon.
Kokó pályafutása vereség nélkül, maga Kokó pedig igazi nemzeti hôsként, Puskásék, Papp Lászlóék óta már-már ismeretlen népszerűséggel érkezett el 2001. június 16-ához, amikor a zsúfolásig megtelt Kisstadionban elsô ízben védhette (volna) meg a WBO pehelysúlyú világbajnoki címét.
A többit tudjuk. Kovács bokszolt négy és fél pazar menetet, a lelátó ünnepelt, az Universum vezérkara elégedetten mosolygott, mígnem Chacón egy közepes jobbegyenessel megfogta a közegtôl és a hangulattól túlhevült magyart, majd a menet végén és a következô elején kétszer is a padlóra küldte.
A Kovács-mítosznak azonnal vége is lett, még ha a karrierje újabb két meccs erejéig folytatódott is. A magyar profibokszot azóta a WBF-nél (Bokszvilág-alapítvány) befutó, majd váratlanul összeomló Kótai Mihály és a Hamburgban az igazi kiugrási lehetôségre egyre türelmetlenebbül váró Erdei Zsolt jelentette elsôsorban.
És most Nagy János is.
Avagy Chacón és a magyarok – harmadszor.
Az anyagiak terén már a mostani rendezvény is fordulópontot jelentett. A több tízmilliós költségvetés rekord a klub történetében, és ez az első olyan gála, amely már bevallottan tiszta bevételt hozott. Hazai győzelem esetén pedig jöhetnek a rangosabb gálák, a jelentősebb bevételek, no meg egy jövedelmezőbb televíziós szerződés.
Természetes, hogy a gálát Rácz Félix és csapata roppant idegesen várta, és feszültségoldónak nem volt rossz, midőn Nagy József és a visszatérő Kalocsai Zoltán is gyors győzelemmel tudta le a szolnoki fellépését. Ezt követően mindenki a Rubin Olivér–Esztán László találkozót várta, egy kivétellel. A ringszpíker a helyszínen kiosztott programmal ellentétes és érthetetlen módon Kamil Tatart, valamint Komjáthi Lászlót próbálta a ringbe hívni – derültség és némi fütty kísérte a szavait. Meglehet, a csütörtökön lezajlott csere zavarta meg (eredetileg Komjáthi bokszolt volna hamarabb), na de rajta kívül tudták a sorrendet a megjelentek.
Erre a bakira viszonylag gyorsan fátyol borult, hiszen Rubin látványos, egymenetes T. K. O.-val tudta le az Esztán László elleni fellépését (és feledtette a Forgács Sándortól elszenvedett pontozásos vereségét), a következő bemondói hiba azonban már füttykoncertet csalt ki a nézőkből. "És a kék sarokba… Nem. Na de miért?!” – hallottuk a végére teljesen artikulálatlan ordításba torkolló mondatokat. Hajmeresztő és elkeserítő volt. Ezek után azon már senki sem lepődött meg, midőn a termen kívül tartózkodó Kokót próbálta a ringbe csalogatni. Percekkel később járt csak sikerrel. A gála szervezésére nem lehetett panasz, nem a rendezők okolhatóak a gyors győzelmekért, kár, hogy árnyék vetődött az egyébként gördülékenyen zajló műsorfolyamra.
A külföldi menedzserek szavahihetősége szintén elgondolkoztató. Az első négy párban a remek felhozó partnerekként beharangozott vendégbunyósok mindössze nyolc megkezdett menetig állták a sarat, ami nem túl szívderítő. Mérlegjavításnak jó, bosszankodásra szintúgy, ha lehet, ebben nem kellene követni a nemzetközi gálákat. Ha már például rendezvényszervezésben sikerül versenyre kelni velük.
Szorítószemle szombatról
piros saroksúlycsoport (menetszám)kék sarok
Nagy József (2–0, 2 K. O.–T. K. O.)középsúlyMarian Vorchol (0–2)
magyarT. K. O. gy. a 2. m-bencseh
Kalocsai Zoltán (35–8)váltósúlyIvan Vavrecan
magyarT. K. O. gy. a 4. m-benukrán
Rubin Olivér (7–1, 7)nehézsúlyEsztán László
magyarK. O. gy. az 1. m-benmagyar
Komjáthi László (20–4–1, 8)könnyűsúlyKamil Tatar
magyarT. K. O. gy. az 1. m-bentörök
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik