A szombati manchesteri bokszgála nem csupán Kótai Mihály számára tartogat újdonságot, nem csupán neki kell átesnie a tűzkeresztségen. Bármilyen hihetetlen, de edzőjének, a nyugdíjaséletét feladó Theo Kerekeschnek is a mostani lesz pályafutása első világbajnoki címmérkőzése. A német szakember 2003 eleje óta irányítja a WBF (Bokszvilágalapítvány) nagyváltósúlyú övére hajtó magyar fiatalember tréningjeit, és saját elmondása szerint legalább olyan fontos számára az Ahmed Oligov elleni fellépés, mint bokszolójának.
A világbajnoki övre hajtó Kótai Mihály (jobbra) ütései sokkal pontosabbak és hatékonyabbak lettek edzôje állítása szerint (fotó: Meggyesi Bálint)
A világbajnoki övre hajtó Kótai Mihály (jobbra) ütései sokkal pontosabbak és hatékonyabbak lettek edzôje állítása szerint (fotó: Meggyesi Bálint)
– Ketten megyünk egy úton, nem csak Misi vagy csak én – válaszolta lapunk érdeklődésére Theo Kerekesch. – Együtt készültünk fel a találkozóra, közös a célunk, nagyon remélem, hogy sikerrel vesszük az újabb akadályt. – Mi szükséges a diadalhoz? – Szerintem minden adva van hozzá. Biztos vagyok benne, hogy Misi megnyeri a meccset. – Mire alapozza ezt a hatalmas optimizmust? – Remekül sikerült a felkészülése, jól dolgozott. Komolyan mondom, számomra is hatalmas élmény volt a közös munka, mert kevés olyan bokszoló van, aki Misihez hasonlóan feltétel nélkül elfogadja és végrehajtja edzője utasításait. Kedden még gyakoroltunk egy kicsit, és elégedetten állapítottam meg, hogy még mindig, a finisben is örömét leli a munkában. – Ezek szerint jól döntött, midőn felhagyott a békés nyugdíjasélettel és újra munkába állt. – Misi nagyon sokat segített abban, hogy most őszintén azt mondhassam: igen. Soha egyetlen bokszolótól sem kaptam ennyi örömet, mint most, soha senkivel nem volt ilyen szórakoztató együtt dolgozni, mint vele. Remélem, én is adtam neki cserébe valamit, és a közös munka eredménye egy világbajnoki öv lesz. – Melyek voltak a közös munka legfontosabb elemei? – Már az elején tudtuk, hogy módosítani kell a küzdőstílusán, és most úgy érzem, ezt remekül meg is valósította. Hogy min kellett változtatni? Elsősorban azon, hogy ne menjen mellé annyi ütése. Ehhez először meg kellett állapítani, miért volt pontatlan Misi, módosítani csak akkor lehet, ha megvan az ok. Rájöttünk, hogy nem az öklével, hanem a lábával, a lábmunkájával volt gond. A lába az egyensúlyozáshoz kellett, sikerült megtalálnunk az egyensúlyt, "meglett” az ütése is, ami sokkal nyugodtabb, hatásosabb volt, mint addig. – Ugyanakkor Kótait az utóbbi időben többen bírálták, mondván: a technikai váltásra ráment az ütőereje. – Megértem, hogy sokan így látták. Mint már említettem, változtatni kellett a stílusán, egy változtatást pedig nem lehet úgy végrehajtani, hogy közben minden más minimum szinten marad, esetleg még javul is. A stílusváltás nem ment egyik pillanatról a másikra, idő kellett hozzá. Nekünk volt időnk, remélem, ez szombaton érződni is fog. Remélem, akkor már mindenki megállapíthatja, Misi semmit sem veszített az ütőerejéből. Korábban sokszor bizonytalankodott, mostanra azonban kiegyensúlyozott lett, szerintem nem lehet problémája. – Beszéltek már a taktikáról? – Közösen is megnéztük az Oligovról készült kazettát, amit én többször, egyedül is láttam, és igyekeztem elemezni az orosz mozdulatait. Minél jobban meg akartam ismerni a fiatal oroszt. Csak azt nem szabad elfelejteni, hogy élőben még nem láttuk. Ezért úgy döntöttünk, az első menetben megnézzük, mit tud, a másodiktól pedig Misinek egyértelműen kézbe kell vennie az irányítást. Utána pedig nincs más választása, nyernie kell.