Mi az ideális felállás?

Vágólapra másolva!
2011.08.31. 22:08
Címkék
Mivel lezárult az átigazolási ablak, így teljes kerettel tudunk operálni és vacillálni. Gasperini eddig a 3-4-3-at erőltette, de nem igazán voltak...

Mivel lezárult az átigazolási ablak, így teljes kerettel tudunk operálni és vacillálni. Gasperini eddig a 3-4-3-at erőltette, de nem igazán voltak hozzá emberei. Most egy azért érkezett, így sem lett sokkal jobb a helyzet, de azért nagy vonalakban már lábra tud állni az új mesterünk taktikája. Bár az a sanda gyanúnk, hogy nem fogja megúszni, hogy bizonyos változtatásokat ne eszközöljön. Megnézzük, hogyan védekezünk valószínűleg idén és miért nem fér be sehogy sem Sneijder.Mivel lezárult az átigazolási ablak, így teljes kerettel tudunk operálni és vacillálni. Gasperini eddig a 3-4-3-at erőltette, de nem igazán voltak hozzá emberei. Most egy azért érkezett, így sem lett sokkal jobb a helyzet, de azért nagy vonalakban már lábra tud állni az új mesterünk taktikája. Bár az a sanda gyanúnk, hogy nem fogja megúszni, hogy bizonyos változtatásokat ne eszközöljön. Megnézzük, hogyan védekezünk valószínűleg idén és miért nem fér be sehogy sem Sneijder.

Ha egy felállás védekezése terület alapú, akkor fontos a feladatok elosztása a kezdő tizenegyen belül. Korunk legsikeresebb és legdivatosabb védekezési módszere a letámadás. A Barca egész pályás letámadást alkalmaz, a Real a Barca ellen ugyanezt emberfogással vegyítve, André Villas-Boas Portója és most már a Chelsea feltolt védelemmel kényszeríti minél hátrébb az ellenfelet és ők inkább labdavesztés után támadnak, nem egyből. Ez teljesen független a felállástól, hogy ki hol játszik, akinek a közelében van az ellenfél labdás embere az megtámadja. Ezt gyakorolják edzésen. Nyilván nem áll meg az élet, ha fel kell állni a tizenhatos előtt, de a letámadás pont ezt próbálja kizárni.

A mi játékunk, illetve Gasperini játéka nem erre irányul, nem ez a fő csapásvonal benne. A 3-4-3 minden bizonnyal a 4-4-2-ből épül és azzal próbál szakítani. Megnövelt létszámú támadósorral próbálja enyhíteni a kevesebb védő problematikáját. Az esetek többségében 5-4-1-et védekezik, a két szélső középpályás lép a 3 középső védő mellé, a két szélső támadó lép vissza a középpálya szélére, az egy szem csatár marad elöl. A védekezés-szemlélet pedig eléggé sajátos és ezzel együtt veszélyes és bonyolult is. Gasperini a védelem előtt követő emberfogást alkalmaz, a labdásra kitámad valaki és a labdást segíteni kívánó embert követik, közben egymás emberét és területét is váltják, de ezt már ezer éve tiltják mindenhol. 5-4-1-ben viszont van akkora létszámfölény és ezáltal tumultus, hogy ezt nagyjából működőképesen lehessen tartani. Viszont nincs benne igazi, kontrollálható rendszer.

2:06-nál. Maicon átlövésénél Eto'o és Milito mellett rohan a két ember a saját kapuja felé. Ha egyvonalban állna a védelem, lesre állítással meg lehetne állítani őket. Emberfogás. Nincs felállt a védelem egyik akciónál sem, mindig a játék irányába összpontosul a védelem, majd szerveződik újra.

A probléma az ezzel a felfogással, hogy amíg a terület alapú védekezés engedélyez a két inaktív embert, (4-4-1-1 - BL-döntő például Milito és Sneijder) addig ez lényegében csak egyet. Itt az egyik probléma, hogy Sneijdernek több védekező feladatának kellene lennie, de még Militónak is, ha Zaratét hagyjuk legelöl mivel, passzolni sem szeret, feltételezzük, hogy védekezni sem. Zarate személyében reinkarnálódott Balotelli az Inter keretében. Az ő személyében szereztünk egy végtelenül technikás és veszélyes játékost, aki nem tud és nem is akar csapatban játszani. Taktikailag valószínűleg fegyelmezetlen lesz, önző, csapkodó és szertelen. Egyébként ezen a problémán - nem Zaratén - könnyű szerrel lehetne változtatni, ha más felfogású védekezésre váltana csapat, de ez minden bizonnyal nem fog megtörténni.

A csapatként és egész pályán való letámadás azért is hasznos, mert lehetővé teszi bizonyos típusú játékosok kihagyását. A Barcelonában pontosan ezért nincs ütköző ember, míg a Mourinho Internél ez elengedhetetlen volt, bizonyos területen belül meg kell állítani az ellenfelet, nincs mese, arra pedig az arra megfelelő ember kell. Pályára lehetne küldeni egyszerre, Militót, Zaratét, Forlánt és Sneijdert is, csak a védekezést kellene megoldani, úgy, hogy ők is részt tudjanak venni benne. Benitez próbálkozott letámadással nálunk (bár nála nem tudni mivel, próbálkozott mivel nem) de semmilyen szinten nem sikerült ezt megvalósítani.

Sneijder helye továbbra is kérdőjeles, bár ha nem ragaszkodunk a rendszer merev korlátaihoz, óriási kombinációs lehetőségeket rejtene magában. Kérdés, hogy Gasperini így tesz, avagy sem.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik