Tősér Ádám 104 perces dokumentumfilmje a DAC futballcsapatának történetén keresztül mutatja be a csallóközi és szlovákiai magyarság sorsának alakulását, melyek mindig szorosan kapcsolódtak az egyesület életéhez. Bár az elmúlt 120 évben öt különböző államalakulat váltotta egymást a Csallóközben, a sportegyesület folyamatosan fennmaradt és működött. A film a DAC Film címet kapta.
Miért fontos a határon túli magyaroknak, hogy legyen egy labdarúgócsapatuk, melynek meccseire kéthetente kilátogathatnak és magyarul szurkolhatnak? Mit jelent a dunaszerdahelyi csapat az országban kisebbségben élő magyarok számára? A DAC Film ezekre a kérdésekre is választ ad.
A DAC-nak megalakulása óta kalandos sorsa volt: az egyesület különböző országok különböző bajnokságaiban szerepelt, a határok változásaitól függően. A nyolcvanas-kilencvenes években többször jutott be a nemzetközi kupákba a csapat, és ezeket a sikereket az elmúlt években újra meg tudta ismételni. Mára a DAC Szlovákia egyik legpatinásabb és a legtöbb nézőt vonzó csapatává vált. Az együttes mérkőzései hétről hétre olyan közösségi élmények, amelyek összekovácsolják a csallóközi embert a Garam-mentivel és bodrogközivel. Minden találkozóra százával érkeznek az anyaországi és erdélyi szurkolók, akiknek otthon megvan a saját egyesületük, de Dunaszerdahelyen – klub hovatartozástól függetlenül – a fradista, az újpesti, a diósgyőri is DAC-szurkolóvá lesz.
A dokumentumfilm a sportteljesítmények mellett a klub társadalmi és politikai jelentőségét is feltárja. A DAC a felvidéki magyarok számára a közösséghez tartozás és az identitás megőrzésének egyik legfontosabb eszköze, különösen egy olyan közegben, ahol a kisebbségi magyarságot gyakran éri hátrányos megkülönböztetés. A felvidéki magyarok mindennapjai tele vannak kihívásokkal, de a DAC-közösség erőt és összetartozást nyújt számukra. A stadionban énekelt Nélküled a Kárpát-medencei magyarság összetartozásának himnuszává vált, és szimbolizálja a klub és szurkolói közötti köteléket.
„Egy régi álmunk, hogy elkészíthessük a DAC-ról szóló filmet. És úgy tűnik, hogy nagyon sokan várják már, hiszen a csapatnak hatalmas szurkolótábora van. Filmünkben bemutatjuk a DAC történetén keresztül a kisebbségi lét hétköznapi és rendkívüli velejáróit, ezek folyamatos változásait. Bemutatjuk, hogy a sportnak milyen különleges ereje lehet egy társadalomban és azt is, hogy a DAC miért sokkal több mint egy egyszerű sportegyesület” – mondta el a film rendezője, Tősér Ádám.
A film producere Lajos Tamás, az operatőri munka Gajdics Dávid munkáját dicséri, szerkesztőként Kiss Gábor István működik közre. A vágó Medveczky László és Kiss Wanda, a zeneszerző Vranik Krisztián, a hangmérnök Hammer Zsolt és Péterffy Máté, a művészeti vezető Réczey Zoltán. A DAC Film magyarországi bemutatója december 12-én lesz.
A film előzetese:
Az MTVA beszámolója a dunaszerdahelyi forgatásról: