A koronavírus-járvány miatt az UEFA még márciusban határozott arról, hogy az idén nyárra kiírt, a tervek szerint 12 ország 12 városában – köztük Budapesten, a Puskás Arénában – megrendezendő Európa-bajnokságot egy évvel későbbre halasztják.
Azóta már majdnem teljesen kialakult a torna résztvevőinek mezőnye – még négy hely kiadó, az egyikért a magyar válogatott küzd meg Izlanddal november 12-én.
Az UEFA elnöke, Aleksander Ceferin a spanyol Movistar+ előfizetés tv-csatornának nyilatkozva arról beszélt, hogy az Eb-t jövőre mindenképpen megrendezik, ám elképzelhető, hogy kevesebb helyszínen.
„Figyeljük a jelenlegi helyzetet, de abban egészen biztosak vagyunk, hogy megtartjuk az Eb-t, a terv az, hogy úgy, ahogy azt eredetileg terveztük. Ugyanakkor azt kell mondanom, hogy adott helyzetben képesek lehetünk arra, hogy tizenkét ország helyett tizenegyben, nyolcban, ötben, vagy éppen egyben rendezzük meg a kontinensviadalt” – idézi a tv-csatornán elhangzottakat a Reuters hírügynökség, amely kitér arra is, hogy Ceferin szerint azt még korai megmondani, hogy nézők nélkül, vagy korlátozott számú közönség előtt, esetleg korlátozások nélkül rendeznék meg a jövő évi Eb-t.
Angol sajtóhírek szerint, ha valóban az Eb-rendezők létszámának csökkentése mellett dönt az UEFA, úgy az Örményországgal háborús konfliktusba került Azerbajdzsán elsőként veszítheti el a rendezői státuszát a bakui Olimpiai stadionnal, arról nem is beszélve, hogy a többi helyszíntől rendkívül messze található. Szintén az elsők között kerülhet megvonásra a rendezés joga Oroszországtól: Szentpétervár esetében is a többi helyszíntől való távolság lehet a fő indok. Baku az A-, Szentpétervár a B-csoportban rendez három csoportmeccset, s egy-egy nyolcaddöntőnek ad otthont – legalábbis az eredeti elképzelések szerint. |
Ceferin korábban az egyiknémet portálnak nyilatkozottarról, hogy nem biztos, hogy 12 helyszínen rendezik meg az Európa-bajnokságon.
Az UEFA szlovén elnöke ezúttal arról is szót ejtett a beszélgetés során, hogy kimondottan tetszett neki a Bajnokok Ligája előző idényének a lezárása, amely során a legjobb nyolc csapat egy két héten át tartó nyolcas döntőt vívott egymással, s így dőlt el a trófea sorsa.
„Az előző idény befejezése a BL-ben kimondottan érdekes rendszer szerint zajlott, és a részt vevő klubok visszajelzései alapján ők is elégedettek voltak vele. A nyolcas döntő talán kicsit nehézkesen illeszthető be a versenynaptárba, mert két hétig tart, de egy egy hétig tartó négyes döntő szerintem nagyszerű lehet”– fogalmazott Ceferin az eredetileg a pandémia miatt kitalált egyszeri lebonyolítási formával kapcsolatban, hozzátéve, hogy a Bajnokok Ligája lebonyolítási rendszere a következő versenyeztetési ciklusban, a 2024–2025-ös idénytől kezdve változhat legkorábban.