KONFÖDERÁCIÓS KUPA, OROSZORSZÁG
Csoportkör, 3. forduló
B-csoport
NÉMETORSZÁG–KAMERUN 3–1 (0–0)
Szocsi, Fist-stadion, 30 230 néző. V: Roldán (kolumbiai)
Németország: Ter Stegen – Ginter, Süle, Rüdiger – Kimmich, Rudy (Heinrichs, 74.), Can, Plattenhardt – Demirbay (Brandt, 77.), Draxler (Younes, 80.) – Ti. Werner. Szövetségi kapitány: Joachim Löw
Kamerun: Ondoa – Mabouka, Ngadeu-Ngadjui, Teikeu, Fai – Zambo Anguissa – Siani, Djoum (Ngamaleu, 58.) – Bassogog (Ekambi, 82.), Moukandjo (Guihoata, 70.) – Aboubakar. Szövetségi kapitány: Hugo Broos
Gólszerző: Demirbay 48., Ti. Werner 66., 81., ill. Aboubacar 79.
Kiállítva: Mabouka (64.)
A CSOPORT MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN:
Chile–Ausztrália 1–1(M. Rodríguez 68., ill. Troisi 42.)
1. Németország | 3 | 2 | 1 | – | 7–4 | 7 |
2. Chile | 3 | 1 | 2 | – | 4–2 | 5 |
3. Ausztrália | 3 | – | 2 | 1 | 4–5 | 2 |
4. Kamerun | 3 | – | 1 | 2 | 2–6 | 1 |
Az ünnepi alkalomra nem éppen gálacsapattal állt ki Joachim Löw, igaz, ez a mérkőzés inkább a továbbjutásért több góllal győzni akaró Kamerunnak volt fontos.
No és Löwéknek: a mester 150. válogatott mérkőzésén a 100. győzelméért szállt harca, az eddigi kiegészítő emberek pedig azért, hogy megragadjanak a kezdőben. Az első helyzet a németeké volt, de Joshua Kimmich közelről a kapu mellé fejelt, majd Marc-André ter Stegen védte szépen André-Frank Zambo lövését – és ezzel össze is foglaltuk az első félidőt.
A második emlékezetesre sikeredett: egyrészt lőtt egy gyönyörű gólt a most másodszor válogatott Kerem Demirbay, majd a videobíró piros lapot javasolt Ernest Maboukának, de a hús-vér bíró, a kolumbiai Wilmar Roldán véletlenül az előtte nem sokkal sárgát kapó Sebastian Sianinak mutatta fel a pirosat.
Aki csodálkozott picit, majd leballagott a pályáról, de hamar fordulhatott is vissza, a tettes őszinte bánatára.
A következő német támadásnál megszerezte első gólját Timo Werner is, ezzel eldőlt a mérkőzés – még belefért a világbajnoknak az is, hogy Marc-André ter Stegen és Niklas Süle gólt fejeltessen Vincent Aboubakarral, mert Timo Werner nem sokra rá megszerezte második találatát is.
Löw a 100. sikerét ünnepelhette a lefújáskor, no meg a továbbjutást – a nationalelf örökranglistáján a száz győzelem rekord, a löwi 150 mérkőzésnél csak a legendás Sepp Herberger jutott messzebbre, 167 találkozóig; vele 94-szer győztek a németek.
Illetve mit is írunk: a szintén legendás Sepp Herberger...
PERCRŐL PERCRE
Csak a szokásos: a negyedik német–kameruni meccsen is a szünet után estek a gólok.
Négy perc a ráadás.
90. perc Werner remek passzát Younes a bal alsó mellé piszkálja hatról, Ondoa jobb combja még beleért. Előtte a kapus hárította a csereember ziccerét: kivetődte a bal alsó elől a jobblábas, 12 méteres tekerést.
Ez sem semmi: a natinalelf utóbbi 5 fejes gólját mind Kimmich készítette elő.
81. perc Gyorsan Brandt elé passzol, de lövését fogja Ondoa.
Neki is az első gólja a nationalelfben, harmadik fellépésén.
Vígjáték...
56. perc HELYZET! Can remek passzát Werner 11-ről a kivetődő kapusba paskolja, Kimmich lő kapura a kipattanóból kissé jobbról, 13-ról, erre meg visszavetődik Ondoa. Kimmich szögletét nyolcról a jobb felső fölé fejeli Ginter.
53. perc Werner talál a rövid felső mellé méterekkel az ötös bal csücske elől.
50. perc Sem Plattenhardt, sem Can nem lő kecsegtető helyzetből, végül a gólszerző emel ballal nyolcról jócskán a léc fölé.
Demirbay második válogatott meccsén első gólját vágta. Nem kicsit.
46. perc Demirbay a léc fölé emel távolról.
A TORNA ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA BÖNGÉSZHETI!
Régi ismerős: igen, Broos mester többféle variációban is népszerű a gombfocigyűjtők között.
Pedig Kamerunnak nagyon kellene hajtania: Chile–Ausztrália 0–1 – ÉLŐ!
41. perc Plattenhardt remek beadását Werner jobbal hatról kapura teszi, Ondoa fejjel véd, de les.
40. perc Aboubacar gólt akar lőni saját térfeléről, de nagyon célt téveszt.
38. perc Rüdiger kifejeli a kapu és Djoum elől Mandjeck bal oldali szabadrúgását.
37. perc Werner ellép a jobbon egy remek Ginter-íveléssel, de utoléri őt Fai, és szereli is becsúszva, már a 16-oson belül. Fáin megoldás.
A MÉRKŐZÉS ELŐTT MEGEMLÉKEZTEK SZEGÉNY MARC-VIVIEN FOÉRŐL.
35. perc Bassogog átjön a bal oldalra, két jó csel után már az ötös bal sarka előtt jár, de elhagyja a labdát, majd nagyot lök Plattenhardtot.
30. perc Nagy blokk! Can bal oldali szabadrúgását Rüdiger tízről az előtte felugró Süle hátára fejeli.
26. perc Draxler passzát Rudy jobbal a bal sarok mellé kanyarintja, középről, jó 24 méterről. Helyzetecske.
HANGULATJELENTÉS
Three lonely guys trying to start a #германиявперёд chant now... #GERCMR#ConfedCup#кк17pic.twitter.com/hQpmBolpmz
— Katrin Scheib (@kscheib) 2017. június 25.
Ondoa a Sevilla tartalékcsapatát erősíti, az ajaxos üstökös, André Onana a kispadon ül. A másodosztályból négy szerepléssel a háta mögött érkezett a tornára. Pontosabban Sevillában csak kölcsönjátékoskodott, mert a Gimnástic profija. De Barca-nevelés.
12. perc Ondoa kiejti Dembiray balos beadását, de nem érkezik rá német.
Ne izguljunk, ha sokáig nem lesz gól: az eddig három német–kameruni meccs mind a kilenc találata a szünet után esett.
9. perc A Mandjeck helyére a kezdés előtt nem sokkal bekerült Djoum lő két jó csel után jobbal kapura 21 méterről, de blokkolnak a védők, Ter Stegené a lecsorgó. Kimmich jobbos beívelése meg Ondoa kapusé.
7. perc Bassogog jobbos beadása eljut Aboubakarhoz, aki azonban rosszul veszi le a labdát az ötös előtt, jő Rudy és tisztáz.
A németek fehér mezben és fekete nadrágban, a kameruniak zöld mezben és vörös nadrágban.
Szocsiban remek az idő, 24 Celsius-fok a stadionban.
Egy kis örökmérleg: három meccs, két német sikerrel és egy iksszel, hét, ill. két rúgott góllal.
„Meg fogjuk mutatni elszántságunk, és már az elejétől kezdve agresszívek leszünk, bezavarjuk őket" – árulta el óvatlanul a nagy tervet a kameruniak csapatkapitánya, Benjamin Moukandjo.
„Kamerunnak nincs veszítenivalója, csakis a győzelemmel juthat tovább. Ez lesz ezért az egyik legnagyobb kihívásunk ezen a tornán, fizikailag és pszichikailag is. Senki sem szeret Kamerun ellen ki-ki meccset játszani. Ha megnézed, milyen gyorsak, milyen erős csatáraik vannak, akkor rájössz, hogy ritka az ilyen keret. A csapatomon túl sokat nem változtatok, nem fogok hét-nyolc játékost leváltani, de négy-öt változtatás még belefér" – így a meccs előtt az ünnepelt Löw.
REKORD LESZ? A 100. GYŐZELEM A 150. MECCSEN?
AZTÁN MEG ROBBANT EZ A BOMBA: a teljes orosz válogatott doppingolhatott a 2014-es labdarúgó-világbajnokságon, állítja a Daily Mail, amely szerint a 23-as vb-kereten kívül még legalább 11 játékos lehet érintett az állami doppingolásban.
Eduardo Vargas les miatt érvénytelenített gólja ugyanúgy vitatható a visszajátszások alapján, mint az Ausztrália javára megítélt tizenegyes a Kamerun elleni, csütörtöki találkozón. A meccs ezzel a büntetővel lett 1–1, holott ha Kamerun nyer, sokkal jobbak lennének a továbbjutási esélyei, míg Ausztrália már biztos kieső lenne, így viszont Új-Zéland kivételével még hét csapat továbbjuthat, és ki is eshet. Nem mondhatjuk, hogy izgalommentes a torna, és mégis... A videobíró a főszereplő.
A Konföderációs Kupán is több megkérdőjelezhető ítélet volt már, ezek száma csak nő, főleg akkor, ha a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) tervei szerint a jövő évi világbajnokságon is alkalmazzák a rendszert.
Vannak, akik szerint igazságosabbá teszi a játékot, mások szerint élvezhetetlenné, mert kiöli belőle a szenvedélyt és a spontaneitást. Egy-egy vitatott szituáció után hosszú másodpercek telnek el, amíg megszületik az – elméletileg jogos – ítélet, ám legalább ekkora gond, hogy sokszor még így sem lehet egyértelmű döntést hozni.
Két forduló zajlott le a csoportkörből, és a futballrajongókat nem az foglalkoztatja, vajon Portugália, Chile, esetleg a házigazda Oroszország, netán Kamerun nyeri-e meg a tornát, ugyanis a gólokról, a látványos cselekről, a rekordokról, és az esélyekről vajmi kevés szó esik, a legtöbb szurkoló a videobíróról beszél.
Néhány napja aztán jött az újabb hiba a gépezetben, a Konföderációs Kupa csoportkörében, a Chile–Kamerun találkozón (2–0) Eduardo Vargas gólját érvénytelenítették les címén, márpedig a visszajátszások alapján nem lehetett egyértelműen megállapítani, hogy a chilei támadó lesen állt-e az indítás pillanatában.
Előtte a válogatott felkészülési mérkőzéseken is tesztelték – felemás sikerrel. A Franciaország–Anglia mérkőzésen (3–2) például Raphaël Varane-t, a hazaiak középhátvédjét a visszajátszás alapján állították ki, holott nem kellett volna, és ez kisebb port kavart, elvégre a videobírónak éppen az lenne a lényege, hogy azokat a szituációkat, amelyeket visszanéznek, hiba nélkül ítéljék meg utána, nem pedig csak jó százalékkal.
„Láthattuk, hogy a videobíró hogyan segítette a játékvezetőket már eddig is, akik így jó ítéletet hozhattak – mondta Gianni Infantino, a FIFA elnöke. – Nagyon elégedett vagyok, hogy ilyen jól működik, ez a torna mérföldkő a labdarúgás történetében. A tesztelése sokat segít, hogy jövőre ne legyen semmi gond, és fejlődjön a használata, illetve a kommunikáció a játékvezetők között. Amire évekig vártak a szurkolók, most végre megvalósul.”
Videobíró – a futball jövője. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) hirdeti, védi, népszerűsíti a találmányt, mondván, segíti a játékvezetők munkáját, és kiszűri a hibalehetőséget. Az Oroszországban zajló Konföderációs Kupa tulajdonképpen a segédeszköz főpróbája, ha úgy tetszik, a szövetség nagy vágya ugyanis, hogy a jövő nyári világbajnokságon is alkalmazzák a rendszert, amihez természetesen az kell, hogy addig is minden tesztelésen tökéletesen szuperáljon.
NATIONALELF. Egészen félelmetes, de a már említett 2005-ös Konföderációs Kupával kezdve a német válogatott minden tornán érmesként zárt, ahol elindult! A 2002-es világbajnoki ezüstöt még a 2004-es Eb égése követte, ellenben 2005-ben és 2006-ban otthon Konföderációs Kupa- és vb-bronzot, 2008-ban Eb-ezüstöt, 2010-ben vb-bronzot, 2012-ben Eb-bronzot, 2014-ben vb-aranyat, 2016-ban újra Eb-bronzot szerzett a német csapat. Nagy meglepetést ezúttal is inkább csak az jelentene, ha nem végezne megint dobogósként.
A 2003-as Konföderációs Kupa-ezüst viszont inkább csak egy kellemes színfoltot jelentett, azóta az interkontinentális viadalokon messze nem kiemelkedő Kamerun szereplése, hogy finoman szóljunk… A 2006-os vb-re például ki sem jutott, a következő kettőnél pedig a legpozitívabb dolog a sikeres kvalifikáció volt: a két tornán mind a hat meccsét elveszítette a gárda, összesen 3–14-es gólkülönbséggel, a 31. és a 32. helyen zárva a 32 csapatos eseményt. Előbbin Észak-Koreát sikerült megelőzni a jobb gólkülönbségnek köszönhetően…
KAMERUN. Az afrikai együttes 2001-ben és 2003-ban is indult már a viadalon, s bár elsőre még a csoportkör jelentette a végállomást, másodjára már döntőig jutott, és Thierry Henry csak a ráadásban tudta a franciák javára eldönteni a finálét. Kedvező előjel lehet Chile számára, hogy az előző három kiírást egyaránt dél-amerikai együttes nyerte meg, mindháromszor a brazilok, ráadásul 2005-ben egy másik térségbeli csapatot, Argentínát legyőzve – 2009-ben az Egyesült Államok, 2013-ban Spanyolország volt a másik döntős.
Hogy mi az értelme ennek a kupának? ITT A VÁLASZ EGY REMEK SZABADOS-BLOGBAN, avagy a Konfigurációs Kupa.
A TORNA ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA BÖNGÉSZHETI!
A jövő évi vb tizenegy városának tizenkét stadionjából négy mutatkozik be a Konföderációs Kupán, Szocsi, Kazany, Szentpétervár és Moszkva látja vendégül a csapatokat és a szurkolókat.
A házigazda és a világbajnok Németországon kívül az Európa-bajnoki címvédő Portugália, a Copa América-győztes Chile, a CONCACAF-térségben bajnok Mexikó, az óceániai első Új-Zéland, az Ázsia-bajnok Ausztrália és az Afrika-kupa-aranyérmes Kamerun szerepel a június 17. és július 2. között rendezendő viadalon.
A videobíró most „debütál” jelentős felnőttválogatott-tornán. Először a márciusi Franciaország–Spanyolország felkészülési mérkőzésen alkalmazták sikerrel, később kísérleti jelleggel a nemrégiben véget érő U20-as világbajnokságon is a játékvezetők segítségére bocsátották. A technikát illetően fontos, hogy jövő nyáron tökéletesen működjön, a tesztelésre megfelelő alkalom a Konföderációs Kupa.
Több szempontból is a jövő évi világbajnokság főpróbája lesz a Konföderációs Kupa. Mindkét esemény házigazdája Oroszország, amelynek létfontosságú a sikeres rendezés.
A billentyűknél: B. J.
ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ OROSZORSZÁG–PORTUGÁLIA KONFÖDERÁCIÓS KUPA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!