A livestrong.com cikkében a labdával kezdi az elemzését, megjegyzi, hogy egy labda tömege 1 font, vagyis 0.45 kilogramm körül van, levegővel töltik fel 0.586–1.076 bar közötti nyomásra.
A következő lépés a rúgás. James Watkins, az egyesült királyságbeli Swansea Egyetem sporttudományi professzora a „Bevezetés a sport és a testmozgás biomechanikájába” munkájából kiderül, hogy a játékos cipője és a labda találkozásának ideje 0.05 másodperc, vagyis ennyi ideig érintkezik a két tárgy.
Ugyanebben megjegyzi, hogy az elrúgott labda sebessége 30 méter per másodperc, vagyis 108 kilométer per óra.
Az erőt Newton 2. törvénye, a dinamika törvényéből kapjuk meg – az összefüggés megmutatja, hogy minél nagyobb egy testre ható erő, annál nagyobb a test lendületének változása. Az erőt a test impulzusa (a gyorsítandó tömeg és a sebesség szorzata) és az időváltozás hányadosa adja meg.
A példánál maradva, egy 30 méter per szekundum sebességű rúgás esetén az erő 270 Newton (=0.45 kg*30 mp/s2 / 0.05 s).
A görögországi Arisztotelész Egyetem sporttudományi karának vezetője, Elefteriosz Kellisz kutatásaiban arra jutott, hogy 14.9 méter per szekundumtól (a 10–17 évesek körében végzett kutatás) 30-ig (profi labdarúgók) terjed a lövések sebessége, a legtöbb felnőtt amatőr pedig 25 m/s sebességgel képes lőni. A labda tömege mindenki esetében ugyanannyi volt, és az érintkezési idő is viszonylag állandónak volt mondható (megegyezett a korábban említett 0.05 másodperccel).
Így megállapítható, hogy míg a profi játékosok 270 Newton erővel képesek elrúgni a labdát, addig az amatőr felnőttek 225 Newtonnal, míg a fiatalok 134.1 Newtonnal.
TOP 5 LÖVÉS
A goal.com még 2013-ban közölt top 5-ös listát a leggyorsabb lövésekről. Az ötödik helyen a brazil Roberto Carlos franciák elleni legendás szabadrúgása áll, az elképesztő tekeredés mellett 137 km/h volt a labda sebessége (342.5 Newton).