Szeptemberben tárgyalnak a 40 csapatos vb-ről |
Putyin is gratulált az újraválasztott Blatternek |
Blatter egy féregrágta széken ül – sajtóvisszhang |
Az RTS svájci közszolgálati televíziónak adott kihívó hangvételű interjújában Blatter szombaton azt mondta „itt valami bűzlik” akörül, hogy az amerikai hatóságok éppen a szövetség e heti zürichi kongresszusa és két nappal az ő esedékes újraválasztása elé időzítették hét magas rangú FIFA-tisztségviselő korrupció miatti letartóztatását.
Joseph Blatter nem érzi magát veszélyeztetve a korrupciós botrányban érintett FIFA-tisztségviselõk ellen zajló nyomozásban. A 79 éves svájci sportvezető erről a FIFA végrehajtó bizottságának szombati ülése után beszélt, hozzátéve: „ha valaki nyomozást indít, akkor ehhez joga van, s ha ez nemzetközivé válik, akkor sem aggódom, különösen a személyemet érintően.” A Zürichben rendezett FIFA-elnökválasztás előzményeként szerdán hét magas rangú tisztségviselőt tartóztattak le. Az amerikai vádiratban kilenc magas rangú FIFA-illetékest és öt sportmarketing-vezetőt vádolnak korrupcióval, illetve azzal, hogy zsarolásra, csalásra és pénzmosásra épülő rendszert működtettek több mint két évtizeden keresztül, így több mint 150 millió dollárra tettek szert. Ugyanaznap jelentette be a svájci ügyészség, hogy büntetőeljárást indított a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése kapcsán. Arra a kérdésre, hogy tisztában van-e a különböző vádpontokban érintett tisztségviselők kilétével, Blatter úgy válaszolt: „Csak azt tudom mondani, hogy nem én voltam.” Arra az újságírói kérdésre, hogy nem fél-e attól, hogy letartóztatják, a FIFA-elnök röviden felelt: „Letartóztatni, miért? Kérem a következő kérdést.” Blattert a korrupciós botrány által beárnyékolt kongresszus pénteki napján újraválasztották, egyetlen kihívója, Ali bin al-Husszein jordán herceg ugyanis a szavazás második fordulóját megelőzően visszalépett. David Gill, a FIFA végrehajtó bizottságának brit tagja, az angol szövetség (FA) alelnöke szombaton bejelentette, amíg Blatter lesz az elnök, addig nem hajlandó tovább dolgozni a végrehajtó bizottságban. |
Blatter szerint „az amerikaiak, ha tudomásuk volt valamilyen amerikai állampolgárokra vonatkozó pénzügyi bűncselekményről, akkor ott (az Egyesült Államokban) kellett volna letartóztatniuk ezeket az embereket, és nem itt, Zürichben, amikor éppen a kongresszusunkat tartottuk”.
A FIFA elnöke hozzátette, hogy a letartóztatásokat márciusi kongresszusuk előtt is megejthették volna, amikor sokkal kisebb médiafigyelem irányult rájuk.
Blatter attól sem riadt vissza, hogy politikai motívumokat sejtessen az amerikai vizsgálat mögött, kijelentve, hogy „az Egyesült Államok a legfőbb szponzora” Jordániának, amelynek hercege, Ali bin al-Husszein a legfőbb kihívója volt a FIFA elnöki tisztéért folytatott küzdelemben.
Az újjáválasztásán felbátorodott Blatter kifejtette azt a korábbi megjegyzését is, amely szerint a FIFA jogi problémái a 2018-as és 2022-es világbajnokságok Oroszországnak és Katarnak ítéléséből erednek.
„Az amerikaiak voltak a kétezer-huszonkettes világbajnokság esélyesei és vesztettek. Az angolok pedig a kétezer-tizennyolcas vébé jelöltjei voltak és vesztettek, úgyhogy tényleg az angol média és az amerikai (olimpiai) mozgalom volt az, amelyik büntetett” – mondta Blatter.
Joseph Blatter azt is mondta, hogy ő maga az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) „gyűlöletének” áldozatává vált.
Michel Platini, az UEFA elnöke volt az, aki egy nappal a FIFA-vezetők letartóztatása után lemondásra szólította fel Blattert, és kijelentette, hogy szövetsége Blatter ellenfelére, Ali bin al-Husszeinre fog szavazni a FIFA elnökválasztásán.
„Itt egy gyűlöletről van szó, nem csupán az UEFA egyetlen személyisége részéről, hanem az egész szervezet részéről, amely nem értette meg, hogy ’kilencvennyolc óta elnök vagyok” – mondta az RTS-nek nyilatkozva Blatter.
„Mindenkinek megbocsátok, de nem felejtek” – tette hozzá a FIFA pénteken újraválasztott elnöke.
Blatter kihívója, Ali bin al-Husszein jordániai herceg a választás második fordulója előtt visszalépett a szervezet Zürichben zajló 65. kongresszusán.
Az ázsiai országokon kívül minden más nemzet, így az európaiak is pályázhatnak a 2026-os labdarúgó-világbajnokság megrendezésére – jelentette be Joseph Blatter, a nemzetközi szövetség (FIFA) pénteken újraválasztott elnöke a végrehajtó bizottság szombati ülése után. A 79 éves svájci sportvezető azt mondta, a testület tagjai egyetértettek abban, hogy mivel a 2022-es vb-t Katar rendezi, a négy évvel később sorra kerülő torna ne Ázsiában legyen. Blatter korábban azt mondta, szeretne bevezetni egy rotációs rendszert, amely szerint a legutóbbi világbajnokságnak otthont adó kontinens országai a következő két tornára ne pályázhassanak. Mivel a 2018-as vb Oroszországban lesz, Blatter elképzelése kizárta volna az európai nemzeteket a 2026-os esemény lehetséges rendezői közül, s nagy lehetőséget teremtett volna az Egyesült Államoknak, amely vélhetően szeretne otthont adni a tornának. „A 2026-os világbajnokság pályázatát illetően a végrehajtó bizottság jóváhagyta, hogy az ázsiai konföderáció tagjai nem indulhatnak majd a rendezési jog elnyeréséért induló versenyben” – olvasható a FIFA aktuális közleményében. |