Volt az Afrika-kupán bíróbotrány, volt lelátói botrány, no meg bekerült a két legerősebb csapat a döntőbe, így aztán jó fináléban reménykedhettünk – Ghána 1982, Elefántcsontpart pedig 1992 óta első ANK-címét próbálta megszerezni. Az 1992-es (0–0-ra végződő és végül 11-esekkel eldőlő) döntő „megismétlésének” első félidejében az óvatosság volt az úr: kevés helyzet volt, Elefántcsontpart többet birtokolta a labdát, ám Ghána veszélyeztetett többet – Christian Atsu a 25. percben a kapufát is eltalálta. Gól azonban nem született – durva megmozdulásból annál több volt, mindkét csapat szerencsésnek mondhatta magát, hogy teljes létszámban kezdhette a második félidőt.
Gólkirály: Ahmed Akaisi (Tunézia), André Ayew (Ghána), Javier Balboa (Egyenlítői-Guinea), Thievy Bifouma (Kongó) és Dieumerci Mbokani (Kongói DK) 3-3 góllal. A CAF André Ayew-t nevezte meg gólkirálynak, mivel a ghánai játékos adta a három góllal végzők közül a legtöbb gólpasszt. |
A torna legjobb játékosa: Christian Atsu (Ghána) |
A torna gólja: Christian Atsu (Ghána) Guinea ellen |
A torna legsportszerűbb csapata: a Kongói DK |
A folytatás sem hozott változást: kevés helyzet, néhány villanás (leginkább Atsutól), illetve időnként kisebb összetűzések a játékosok között. Gól azonban sehol... Persze ebben nem volt semmi meglepő: a legutóbbi öt ANK-döntőből három 1–0-ra, kettő pedig 0–0-ra végződött, 2004 óta nem volt olyan finálé, amelyben mindkét csapat betalált volna.
A hajrában néhány kisebb lehetőség után jött egy nagyobb is: a 88. percben Wakaso Mubarak a jobbösszekötő helyéről, remek pozícióból végezhetett el szabadrúgást. A csavarás két védőn megpattanva kevéssel kerülte el a bal alsó sarkot, ehhez képest kirúgás következett... Elefántcsontpartnak is maradt még egy dobása, a 90. percben Serge Aurier száguldott el a jobb oldalon, beadását Brimah Razak kitolta a gólra éhesen bedübörgő csatárok elől. Maradt a 0–0, jöhetett a hosszabbítás.
A nézőriogatás a ráadás első félidejében is folytatódott, ziccert még csak véletlenül sem alakított ki Ghána és Elefántcsontpart... A záró tizenöt percben egy kemény – ám levágódó – Wakaso-lövés és egy Gervinho-meglódulás váltott ki kisebb izgalmakat, majd Atsu lőtt mellé egy szöglet után. Egy ápolás tovább lassított az egyébként sem észvesztő tempón, majd néhány cserével sikerült kihúzni a tizenegyesekig hátralévő időt. A két csapat úgy birkózta végig a százhúsz percet, hogy igazán nagy helyzetet egyet sem láthattunk...
A TIZENEGYESPÁRBAJ
Hatodszor dőlt el az Afrika-kupa döntője 0–0 után tizenegyesekkel. Az első párban Wakaso magabiztosan belőtte tizenegyesét, Wilfried Bony viszont telibe kapta a lécet (0–1). Jordan Ayew lazán a hálóba gurított, Junior Tallo viszont a kaput sem találta el, Hervé Renard szövetségi kapitány nem hitt a szemének... (0–2). A harmadik párt Elefántcsontpart nyerte meg, Afriyie Acquah lövését védte Boubacar Barry, Serge Aurier betalált (1–2). Frank Acheampong egészen förtelmes kísérettel jelentkezett, a kapu közelében sem volt a lövése, Seydou Doumbia ellenben kegyetlen erővel bevágta a tizenegyesét (2–2).
Boubacar Barryt ápolni kellett (no de mibe sérült bele?), a bizarr jelenet után André Ayew Ghánát juttatta előnyhöz. Yaya Touré vállán volt a teher, de elbírta, kiegyenlített – pedig ha kihagyja, vége (3–3). Jonathan Mensah sem remegett meg, Salomon Kalou is lazán a hálóba lőtt (4–4). Emmanuel Agyemang-Badu lövéséhez hozzáért Barry, de ez sem segített, Kolo Touré pedig bebikázta a tizenegyesét (5–5). Harrison Afful góllal kezdte a nyolcadik sorozatot, Wilfried Kanon is beverte a léc alá kísérletét (6–6). Abdul Rahman Baba is pontosan lőtt, Éric Bailly szintén (7–7). John Boye beragasztotta a labdát a bal alsóba, Serey Dié begurította középre – 8–8, jöhettek a kapusok. Mellesleg 1992-ben is eljutott idáig a két csapat. Közben a lecserélt Gervinho a kispadot támasztotta, háttal a pályának...
Brimah Razak tizenegyesét Barry kiütötte, és a korábban már ápolt elefántcsontparti kapus révén a trófeáért lőhettek a narancsmezesek. Itt volt a lehetőség, hogy Barry hős legyen (csak fel kellett előbb állnia), félmagasan bevágta, majd „sérülését" meghazudtoló sprinttel ünnepelt. Elefántcsontpart 9–8-ra megnyerte (0–2-ről!) a tizenegyespárbajt, ezzel az Afrikai Nemzetek Kupáját is – Hervé Renard lett az első szövetségi kapitány, aki két különböző válogatottat vezetett a kontinens csúcsára! Elefántcsontpart 1992 után másodszor hódította el az Afrika-kupát, mindkétszer maratoni tizenegyespárbaj után fektette két vállra Ghánát – a „fekete csillagok" pedig 1982 óta várnak, hogy négy győzelemről ötre lépjenek. Mindhiába.
AFRIKA-KUPA 2015
DÖNTŐ
ELEFÁNTCSONTPART–GHÁNA 0–0, 11-esekkel 9–8
Bata, Bata Stadion, Egyenlítői-Guinea. V: Gassama (gambiai)
ELEFÁNTCSONTPART: Barry – Bailly, K. Touré, Kanon – Aurier, Serey Die, Y. Touré, Tiéné (Kalou, 116.) – Gradel (Doumbia, 67.), Bony, Gervinho (Tallo, 120.). Szövetségi kapitány: Hervé Renard
GHÁNA: Razak – Afful, Boye, Mensah, Baba – Acquah, Mubarak – Atsu (Acheampong, 118.), K. Appiah (J. Ayew, 99.), A. Ayew – A. Gyan (Agyemang-Badu, 120.). Szövetségi kapitány: Avram Grant
PERCRŐL PERCRE
Hihetetlen, ilyen a világon nincs, Barry megsérült…
120+1. perc:Csere itt, csere ott, Asasmoah Gyan helyén Agyemang-Badu, míg Gervinho helyén Tallo.
120. perc: Egy perc a ráadás.
115. perc: Bailly tompított arccal egy bombaerős szabadrúgást. Ez fájhatott… Ápolni is kell.
113. perc: Atsu vállalt el egy távoli löketet megint, a kaput nem sikerült most sem eltalálnia.
111. perc: Szöglet szöglet hátán. A ghánaiak letáboroztak az ellenfél térfelén.
109. perc: Gervinho beadását a csereként beálló Doumbia tehette volna kapura, de inkább egy trükkös átvételt választott, ami természetesen senkinek sem volt jó. Apró pozitívum, hogy a kölcsönzőben a „sport”-kategória mellett már a „horror”-szekcióba is bekerülhet ez a remekmű.
102. perc: Egy eltévedt Asamoah Gyan-fejes a hosszabbítás első félidejének fénypontja – ez mindent elmond a találkozóról.
97. perc: Yaya Touré ma legalább hat bal lábbal kelt fel, borzalmas passzokat osztogat a középpályáról a Manchester City klasszisa, aki tökéletesen a mezőnybe szürkült ma.
93. perc: Helyzet ebből sem lett, de legalább ez már nyomokban hasonlított a futballra. Atsu vette át mellel a labdát, majd tüzelt fordulásból.
90+3. perc: Egy borzalmas beadás. Ne reménykedjünk, itt hosszabbítás lesz.
90. perc: Három perc a ráadás.
83. perc: Egy kis ápolás, csak hogy még pörgősebb legyen a meccs, Boye maradt a földön.
80. perc: A rugdosódás továbbra is hibátlanul működék, csak épp gólt nem akar rúgni egyik csapat sem. Lassan megszavazhatjuk a tizenegyespárbajt. Hosszabbítás nem is kell…
76. perc: Szabadrúgás, most az ívelést választották az elefántok, de így sem kerültek közelebb a gólhoz, Tiéné csavarását kiütötte Razak bedobásra.
73. perc: Atsu szépen ment el a jobbon, majd tette középre laposan a labdát, Asamoah Gyant meg is találta, csak épp lőni nem lehetett a tömegben.
71, perc: Boye jött fel egy szögletnél, és bólintott. Nem is rossz, csak egy hajszállal tévesztette el Barry kapuját.
65. perc: A második félidőben sem erőltetik meg magukat a fiúk, igazi helyzet nélkül, álmos adogatásokkal közeledünk a hosszabbítás felé.
61. perc: A változatosság kedvéért egy borzalmas beadás, Afful tette középre a labdát, jó szokásához híven ellenfelet talált.
58. perc: Baillyt rúgta agyon Appiah, de ez itt Afrika, ilyen apróságokon nem akadunk fenn. Ez csak szabadrúgás.
55. perc: Ez már közelebb volt! Asamoah Gyan vette át egy kicsit elkésve középen a labdát, majd fordulásból bombázott, kaput ez sem talált, de legalább az egyenlítői-guineai élővilág érintetlen maradt.
51. perc: Csak kérni kellett, itt a lövés – egy lepattanó után Ayew küldte fel a levegőbe a labdát, ezzel leszedve egy-két galambot a tetőről.
49. perc: Ott folytatták a felek, ahol abbahagyták. Kőkemény lökdösődés, helyzet sehol.
47. perc: Csere nincs egyik oldalon sem.
45. perc: Egy perc a hosszabbítás.
41. perc: Serey Die osztogatott az utóbbi percekben a középpálya közepén, de valahogy képtelen igazán veszélyes lenni Elefántcsontpart. A ghánaiaknál kevesebbet van a labda, a kontrákkal és távoli löketekkel azonban továbbra is ők állnak közelebb a gólhoz.
37. perc: Itt mindenki Xanaxot reggelizett, Barry szemrebbenés nélkül nézte végig, ahogy egy éles szögből megeresztett lapos löket elpattog a kapufa mellett pár centivel.
35. perc: Afful lepte meg kapusát egy életveszélyes hazaadással, mindenki higgadt, még csak szöglet sem lett belőle.
34. perc: Bony trükközött, és egy pattanás utána kapu felé terelte a labdát. Nehéz lenne ezt lövésnek nevezni, a manchesteri próbálkozásánál Razak örülhetett.
31. perc: Gervinhótól sem gyakran látni ilyet, egy lépés után elhagyta a labdát az AS Roma támadója. A levegőben lehet valami…
28. perc: Kevesebb mint félóra telt el, ám egy átlagos európai bajnokságban edződő bíró már kiosztott volna négy-öt piros lapot. Éljen, Afrika!
23. perc: Ez nem a finomkodás helye. Bailly maradt lent, miután Asamoah Gyan egy kicsit megtaposta. Belefér az ilyen, nincs is lap. Lesz még itt balhé, ne aggódjunk…
21. perc: Yaya nézelődött egy kicsit, majd adott egy finom indítást, amely maximum a partjelzőnek lett volna jó.
17. perc: Egy apró ghánai valami. Lehetőségnek finom túlzás lenne nevezni, két elefántcsontpartiról gurult „flipperezve” a kapu mellé a labda. Nem izzadtak le az elefántok.
15. perc: Ki más? Yaya! Tekeredett is a labda, de Razaknak nem okozott gondot, simán lehúzta.
12. perc: Yaya mindenhol ott van, most már a tizenhatos vonalánál reklamál, miután Mubarak a földre küldte. Nincs büntető, marad a reklamálás.
10. perc: Yaya Touré szöglete kanyarodott középre, csak épp bentről hiányzott egy Yaya, aki be is bólintja ezt. Kivágták a ghánaiak.
8. perc: Csak az akrobatika! Mensah szállt, majd ollózva szedte ki a labdát a tizenegyespontról. A közelben nem volt senki, de a mozdulat értékelhető.
5. perc: Az elefántok kezdenek lelkesebben, de a sorfalat álló ghánaiakról minden löket lepattan. Az egyenlítői-guinei drukkerek is higgadtnak tűnnek egyelőre, szóval remélhetőleg más típusú lövésekkel ma nem lesz gond…
További érdekesség, hogy Renard lehet az első edző a történelemben, aki két különböző válogatottal is elhódítja az Afrika-kupát.
Hervé Renard, az elefántok szövetségi kapitánya ismeri a győzelem ízét az Afrika-kupán, 2012-ben hatalmas meglepetésre a végső sikerig vezette Zambia legjobbjait.
3. perc: Gervinho eközben már begyújtotta a rakétákat, csak épp a labdakezeléssel akadnak gondok. A tizenhatosnál ajándékozta vissza a labdát a római.
2. perc: Kőkemény belépőkkel indul a meccs, Wakasót tolta a földre Gradel. Lap persze még nincs, egyelőre csak szóban fegyelmez a játékvezető.
Egy-egy változtatás volt mindkét oldalon a kezdőcsapatokat illetően az előző találkozóhoz képest, az elefántoknál a megsérülő Gbohouót Barry váltotta a kapuban, míg a másik oldalon Jordan Ayew helyén Asamoah Gyan futhatott ki a gyepre.
Afrika két „legizmosabb” csapatának az utóbbi időben nem sok babér termett az Afrika-kupán. Ghána legutóbb 1982-ben, míg az elefántok 1992-ben emelhették a magasba a kontinenstorna trófeáját.
Köszöntjük kedves olvasóinkat az Elefántcsontpart–Ghána találkozón, a tét az aranyérem az Afrika-kupán!