Nemet mondtak a modern futballra – a labdarúgás „dinoszauruszai”

M.G. M.G.M.G. M.G.
Vágólapra másolva!
2008.12.03. 13:53
Címkék
„Mondj nemet a modern futballra!” Számtalan stadionban, számtalan országban jelent már meg ez a felirat, mellyel a szurkolók a labdarúgás elüzletiesedése ellen, a hagyományos értékek megtartása mellett foglaltak állást. Cikkünkben három olyan klubbal foglalkozunk, melyek akár mottónak is választhatnák ezt a mondatot. A szóban forgó kluboknál a hagyomány nem csak „szent és sérthetetlen”, de egyfajta éltető erő is: a hagyományok megőrzése még a sikereknél is fontosabb. Talán ezért is övez akkora tisztelet egy angol, egy skót és egy baszk klubot.
Pelé a Sheffield FC klubmúzeumában: tisztelgés az alapítók előtt
Fotó: Action Images
Pelé a Sheffield FC klubmúzeumában: tisztelgés az alapítók előtt
Pelé a Sheffield FC klubmúzeumában: tisztelgés az alapítók előtt
Fotó: Action Images
Pelé a Sheffield FC klubmúzeumában: tisztelgés az alapítók előtt

AHOL AZ ELSŐ BEDOBÁST ELVÉGEZTÉK

SHEFFIELD FC

  • Alapítva: 1857
  • Jelmondat: Playing for the love of the game (A játék szeretetéért játszunk)
  • Színe: piros-fekete
  • Beceneve: A Klub
  • Legnagyobb sikere: FA Amatőr Kupa-győzelem (1904)
  • Érdekesség: A „Futball-érdemrend” (Order of Merit) kitüntetettje
Kezdjük a „fociszauruszok” bemutatását Angliában, a játék őshazájában. Akad egy klub, mely azzal büszkélkedhet, hogy – többek között – a pályáján végezték el az első bedobást, az első szögletet, no és ott használtak először kapufát is.

Az 1857-ben alapított, amatőrizmusát büszkén vállaló és megőrző Sheffield FC a világ legelső futballklubja, és ezért elképesztő tisztelet övezi – még akkor is, ha jelenleg az UniBond League Division One South-ban (nyolcadosztály) vitézkedik. A csapatot két krikettező fiatalember, William Prest és Nathaniel Creswick egy hosszas, éjszakai eszmecseréje „hozta világra” 1857. májusában.

A két sportember egy éjszaka alatt rendszert vitt a korábban meglehetősen kaotikus „labdarúgómeccsekbe”, és számtalan olyan újítással jöttek elő, amelyet a sportág a mai napig megőrzött. Nem véletlen: az 1863-ban megalapított FA a Sheffield FC szabályait („Sheffield Rules”) vette át, és ez alapján alakította ki a futball szabálykönyvét.

Kapufák, szabadrúgások, szögletek, bedobások, mind, mind a piros-fekete klubtól származnak. Sőt, a fejjáték is: a Sheffield játékosai terjesztették el a fejelést Angliában, miután az először döbbenten figyelő ellenfelek eltanulták a trükköt.

A csapat hamar népszerűvé vált, és riválisra is talált: a Hallam FC elleni rangadókat (Rules Derby) 1862 óta vívják meg, minden évben. Az „alapító atyák” nagycsapat-státusának a profizmus 1885-ös bevezetése vetett véget, és az amatőr státusát szigorúan megőrző Sheffield FC azóta az alsóbb ligák tagja. Legnagyobb sikerüket 1904-ben aratták, mikor elnyerték az FA Amatőr Kupát, melynek alapításában kulcsszerepük volt.

Alapításuk 150. évfordulóján az Inter, az Ajax és a Sheffield United voltak az ellenfeleik, pártoló tagjaik között van többek között Sven-Göran Eriksson és Sepp Blatter is. A klub megkapta a FIFA-tól az Order of Merit kitüntetést – ebben az elismerésben rajtuk kívül csak a Real Madrid részesült.

A Hampden Park, a Queen's Park FC és a skót válogatott otthona
Fotó: Imago
A Hampden Park, a Queen's Park FC és a skót válogatott otthona


AKIK A SKÓT VÁLOGATOTT MEZÉT ADTÁK

QUEEN’S PARK FC

  • Alapítva: 1867
  • Jelmondat: Ludere Causa Ludendi (A játék öröméért)
  • Színe: fekete-fehér
  • Beceneve: A Pókok
  • Legnagyobb sikerei: tízszeres Skót Kupa-győztes, kétszeres FA Kupa-döntős
  • Érdekesség: a régi stadionban, a Lesser Hampdenben álló öltözőépület a világ legrégibb, futballal kapcsolatos építménye
„Ugorjunk át” a határon Skóciába, közelebbről Glasgow-ba, ahol a helyi futball „nagy öregje” a harmadosztályban szerepel. És alighanem Európa egyetlen teljesen amatőr, harmadosztályú csapata, amelynek 52 103 férőhelyes, BL-döntő rendezésére is alkalmas stadionja van.

Az 1867-ben alapított Queen’s Park FC Skócia legidősebb csapata, egyben a korai skót futballtörténet legeredményesebb egyesülete. Dominanciájuk olyan nagy volt, hogy 1872-ben, minden idők első válogatott mérkőzésén csak Queen’s Park-játékosokból állt a nemzeti csapat.

A labdarúgók a klub sötétkék mezét viselték, és azóta is ez a skót válogatott első számú szereplése (érdekes módon a klubé viszont megváltozott, fekete-fehér keresztcsíkosra).

Ki tudja, lehet, hogy az „Old Firm” tagjain kívül lenne ma egy harmadik óriáscsapat is skót földön, ha a Queen’s Park nem utasítja el teljesen a profizmust. Mottójuk alapján profi futballista azonban nem léphetett pályára a gárdában. A „régi szép időkben” tíz Skót Kupát nyert a csapat, fennállása első nyolc évében gólt sem kapott (!), majd 1900-ban csatlakozott a skót ligához, ahol 1922-ig kiesés elleni védettséget élvezhetett.

A gárda „első adandó alkalommal” kiesett, majd azóta csak nagyon ritkán került vissza az élvonalba, utoljára 1957–58-ban.

A kilencvenes évek óta egykori profik is játszhatnak náluk (de szigorúan amatőr szerződéssel!), és ők is beleszippanthatnak a Hampden Park egyedi atmoszférájába – a gyönyörű stadionban átlagban 450-500 szurkoló nézi meg a „Pókokat”, akik – mint mottójuk is mutatja – a labdarúgást a játék kedvéért játsszák.

Zászlóvásár a Bilbao stadionja előtt: a piros-zöld-fehér baszk nemzeti lobogó alapvető kellék
Fotó: Imago
Zászlóvásár a Bilbao stadionja előtt: a piros-zöld-fehér baszk nemzeti lobogó alapvető kellék


BASZKFÖLD OROSZLÁNJAI

ATHLETIC BILBAO

  • Alapítva: 1898
  • Jelmondat: –
  • Színe: piros-fehér-fekete
  • Beceneve: Az Oroszlánok
  • Legnagyobb sikerei: nyolc spanyol bajnoki cím és huszonnégy (vagy huszonhárom, egy vitatott ugyanis) kupagyőzelem
  • Érdekesség: Baszkföld büszkesége adta a legtöbb játékost a spanyol nemzeti csapatnak, annak fennállása során.
  • A klub színeit az alapításnál közreműködő angol munkásoknak köszönheti, akik Sunderlandből és Southamptonból származtak – bár először a Blackburn kék-fehér dresszét másolták, csak később váltottak piros-fehér csíkosra.
A trió messze legsikeresebb tagja az egyetlen, amely tagja hazája élvonalának, bár az utóbbi évek alapján kérdéses, hogy meddig… Ami azt illeti, a szurkolóknál ez nem sokat számít: mikor egy közvélemény-kutatásban feltették a kérdést, hogy mi a jobb: másodosztályúvá süllyedjen a Bilbao, vagy alkalmazzon nem baszk játékosokat is, 76%-uk azt mondta: inkább a másodosztály!

Ebből is látszik, az Athletic Bilbao valódi futball-őskövület. Nincs részvénytársasági forma, sokáig hirdetőtábla és mezszponzor sem volt – és ami mindennél fontosabb: a csapatban kizárólag baszkok szerepelhetnek.

Hasonló korlátozásra nagyon kevés példa van (Mexikó legnépszerűbb klubja, a Guadalajara csak hazai játékosokat szerződtet), és a merítési lehetőség szűkössége egyre komolyabban veszélyezteti a klub első osztályú tagságát – holott az „oroszlánok” sosem estek ki még a Primera Divisiónból, és ezt csak a Real Madrid és a Barcelona mondhatja még el magáról rajtuk kívül.

Nyolc bajnoki és huszonnégy kupagyőzelmével a Bilbao Spanyolország legeredményesebb klubjai között van, még ha 1984 óta nem is szerezték meg a bajnoki aranyérmet.

Az Athletic valóságos vallás Baszkföldön, nem véletlenül nevezik a San Mames-stadiont „katedrálisnak”. A „vallásos hevület” viszont csökken: a klub tehetségkutatói egyre kevesebb és kevesebb fiatalt találnak, Baszkföld alacsony születési rátája pedig szintén nem segíti a munkát.

A Bilbao még így is óriási vonzerőt jelent minden baszk fiatalnak (itt legalább a tehetségek elől nem foglalják a helyet „zsoldosok”), de a klub az utóbbi idényekben a bennmaradásért küzd az élvonalban. Azt maguk a klubvezetők is elismerik, hogy egy (valószínűleg vesztes) „keresztes hadjáratot” folytatnak a globalizáció ellen – de kitartanak a hagyományok és elveik mellett.

Persze már modern módszerekkel: csak Biscayában 150 baszk klubból anyagi segítség nyújtása ellenében ők választhatnak elsőként játékost, újabban pedig baszk emigránsok gyermekeit is megpróbálják hazacsábítani. De nem baszk játékos elképzelhetetlen, hogy szerepet kapjon a klubban.

„Nem változtatjuk meg soha az alapelveinket, hiába nehezebb évről évre a dolgunk. Bízunk a játékosainkban, és megtartjuk a hagyományainkat” – nyilatkozta egyszer a Der Spiegelnek a klubtörténet tán legjobb kapusa, az Európa-bajnok Ángel Iribar.

És a játékosok meghálálják a törődést. A csapat egyik legnagyobb klasszisa, Joseba Etxeberría például ebben a szezonban lemondott fizetéséről, mondván, ezzel akarja kifejezni háláját azért, amit a klub tett érte karrierje folyamán.

Kell-e ennél nagyobb elismerés?
Legfrissebb hírek

Felvette a Hírességek Csarnokába Diogo Jotát a Wolves

Angol labdarúgás
8 perce

Kl-selejtező: Szegeden játssza visszavágóját a Kassa

Európa-konferencialiga
24 perce

Egy meg nem kapott üzenet, avagy búcsú Kőrösi Lászlótól

Minden más foci
34 perce

Futballklub lett Snoop Dogg és Modric közös biznisze

Angol labdarúgás
51 perce

Varga Zsolt örül, hogy nehéz meccseket játszottak eddig a vb-n

Vizes vb 2025
1 órája

Női futball-Eb: videohívást fogadott a sajtótájékoztatón az angol válogatott kapusa

Minden más foci
1 órája

Ötszörös pénzért értékesítheti az FTC Raul Gustavót, de Baráth Péter is távozhat – sajtóhír

Labdarúgó NB I
2 órája

Férfi kézilabda: visszatért Szegedre Herbert Gábor

Kézilabda
2 órája
Ezek is érdekelhetik