Miután eldőlt, hogy a Szombat helyi Haladás jogot szerzett a nemzetközi kupaindulásra, hívás érkezett a klubhoz. A vonal túlsó végén Havasi Mihály, a német Global Sportnet marketingcég korábbi magyarországi képviselője volt, s felhívta Tóth Miklós menedzser figyelmét az 1996-ban kötött szerződésre, amely szerint a klub nemzetközi mérkőzéseinek külföldön történő közvetítési jogaira kizárólag az általa korábban képviselt cég jogosult. A Haladás menedzsmentje 13 év távlatából érvénytelennek tartja a megállapodást, különösen azért, mert a szerződést a Haladás VFC vezetősége írta alá, s a gazdasági társaság 2002-ben megszűnt.
„A korábban megkötött szerződést nem kritizáljuk, hiszen ezerkilencszázkilencvenhatban testületi ülésen döntöttek a megállapodásról – jelentette
ki Czeglédy Csaba, a Szombathelyi Haladás többségi tulajdonosának képviselője. – Sőt tartalmilag sem rossz a dokumentum, csak éppen azóta eltelt tizenhárom év. A klub vezetői hétfőn Svájcba utaznak az Európa-liga sorsolására, ekkor egyeztetnek a cég képviselőivel is – de ha az eddig kapott ajánlatok jobbak, értelemszerűen nem fogadjuk el a Global Sportnet új feltételeit.”
A kilencvenes években valóban nem számított rossznak a németek ajánlata, hiszen a külföldi közvetítési jogok mellett szerepel többek között egy táblázat, benne különböző összegek, amelyek a Haladást illették volna, ha külföldön valamely televíziós csatorna műsorára tűzi a zöld-fehérek mérkőzését.
Csak egy adat: az első fordulóban Németországban közvetített meccsért a Haladás 600 ezer márkát kapott volna, azaz 1996-os árfolyamon 62 millió forintot.
Az ügy persze nem ennyire egyszerű, hiszen egy februári határozat szerint a magyar televíziós és marketingjogok a Magyar Labdarúgó-szövetség hatáskörébe tartoznak, vagyis ha a feleknek nem sikerül megegyezniük, a szombathelyiek szerint a német cég a továbbiakban az MLSZ-hez fordulhat panasszal.
„Bár még nem tisztázottak a közvetítési jogok, ismereteim szerint július elsejétől a Digi Tv rendelkezik a hazai nemzetközi mérkőzésekkel is – folytatta Czeglédy Csaba. – Bármelyik cég nyerje el azonban el a közvetítési jogokat, vélhetően az első hazai meccsünk idején még nem lép hatályba. A végleges szerződéstervezet még nem ismert, talán éppen ezért kaptunk ajánlatot a Digi Tv-től a július másodikai vagy kilencedikei hazai mérkőzésünkre.”
Visszatérve a Global Sportnet és a szombathelyiek kapcsolatára: a szerződés négy olyan szezonra érvényes, amelyben a Haladás a nemzetközi kupák valamelyikében jogot szerez az indulásra, ráadásul ha a klub vezetői a megállapodás lejárta előtt legalább három hónappal írásban azt nem mondják fel, a szerződés három évre automatikusan megújul. A német cég mindezért 35 ezer márkát, vagyis 3 millió 640 ezer forintot fizetett a Haladás VFC-nek. Mivel a szombathelyiek 1996 óta most indulnak először a nemzetközi kupában, Havasi Mihály felhívta a vezetők figyelmét a 13 évvel korábban kötött megállapodás érvényességére.
„Valóban jelentkeztem a Haladásnál, de csak azért, mert erre a németek megkértek – mondta Havasi Mihály. – Már három éve nem dolgozom a Global Sportnetnél, így csak megbízást teljesítettem. Korábban a Debrecennel, a Győri ETO-val és a Haladással kötöttünk szerződést, mert úgy véltük, e három klub a legesélyesebb arra, hogy a nemzetközi kupákban induljon.”
Ha a Szombathelyi Haladás vezetőinek nem sikerül megállapodniuk a Global Sportnettel, vélhetően akkor sem kell pereskedéstől tartaniuk, hiszen a német cég a közelmúltban a DVSC-nél és a Győri ETO-nál is bejelentkezett követelésének érvényesítésére, végül hoppon maradt.
Magyarországon ugyanis 1997 januárjától valamennyi élvonalbeli klub gazdasági társaságként működik, így a Szombathelyi Haladást működtető kft. nem vállal felelősséget a jogelőd által vállalt kötelezettségért.