Az Ázsia-játékokon sikerrel szerepeltek.
Az Ázsia-játékokon sikerrel szerepeltek.
A labdarúgó-szövetség 1948-ban alakult, és 1955. május 6-án már le is játszották első hivatalos mérkőzésüket a török B-csapat ellen, akiktől egy kedélyes 7-0-s vereséget szenvedtek. Két év múlva megszerezték első győzelmüket, és a sportág egyre népszerűbb lett, egyre több fiatal próbálkozott meg vele. Az 1970-es évek végére mind jobb labdarúgókkal rendelkeztek, több kisebb tornagyőzelem után 1982-ben megnyerték az Ázsiai-játékokat. 1986-ban kijutottak a világbajnokságra, sőt, 1980 és 1988 között három alkalommal is szerepeltek az olimpián.
A számunkra búsemlékű mexikói vb-n a Raad Szalman – Halil Allave, Nadhum Szalim, Ganim el-Rubai, Saker Mahmud – Ali Sibab, Harisz Hasszan, Hanna Baszil, Natik Abidun – Ahmed Radhi, Husszein Szaeed összeállításban léptek pályára a brazil kapitány, Evaristo legényei, és szenvedtek 1-0-s vereséget Paraguaytól. Később ugyanúgy egyetlen góllal kaptak ki a belgáktól és a mexikóiaktól is, azaz egyáltalán nem szerepeltek rosszul. Ennek ellenére nem követték további vb-sikerek a mexikói kalandokat, azóta egyetlen világbajnokságra sem jutottak ki.
Hol van már az Ázsia Kupa-elsőség öröme?
A 2010-esre sem, hiszen az utolsó selejtezőbeli csoportmérkőzésen odahaza szenvedtek vereséget Katartól. Pedig igencsak bíztató előjelekkel indultak: 2004-ben az olimpián a negyedik helyen végeztek a fiatalok, majd „Mezopotámia oroszlánjai” megnyerték a 2007-es Ázsia Kupát, aminek folyományaként indulhatnak a 2009-es Konföderációs Kupán. Az iraki labdarúgás túlélte a közelmúltbeli Husszein-éra rémuralmát és a háborús sokkot, klubjaik egyre nagyobb szerepet játszanak a nemzetközi színtéren, válogatottjuk ismét megmutatta erejét, ám az újabb vb-szereplésre egyelőre még várniuk kell.
A vb-kudarc, majd a nyeretlenül zárt Golf-kupa miatt mennie kellett az Ázsia Kupa hősének, a portugál Jorvan Vieirának is, akinek utódja Bora Milutinovics, a nagy világvándor lett.