Mindenféle rosszindulat nélkül állíthatjuk, az antifutball diadalát láthattuk kedd este a 0–0ra végződő Barcelona–Chelsea mérkőzésen. A gyakran tíz emberrel védekező vendégek képesek voltak arra, hogy megállítsák az idény során káprázatos támadójátékkal kirukkoló Barcelonát, érdemüket növeli, hogy még vérbeli balhátvéd hiányában is sikerült kikapcsolniuk Lionel Messit. Ebben a szezonban több csapat is próbálkozott már hasonló taktikával a gránátvörös-kékek ellen, de ilyen hatékonyan talán egyikük sem alkalmazta. Ebből a szempontból az antifutball nem tekinthető megbélyegzésnek, mert a zseniális Guus Hiddink tisztában volt vele: minden más (támadóbb) harcmodor öngyilkossággal érhet fel a katalánok ellen. A holland mester méltán volt büszke rendkívül fegyelmezett együttesére és Petr Cechre is, aki remek védésekkel segített be a védelmi megingásoknál.
„Ha valaki végignézi a Barcelona meccseit, láthatja, ebben a szezonban ez volt az első hazai összecsapása, amelyen nem szerzett gólt, vagyis jelentős eredményt értünk el olyan csapat ellen, amely egyébként nagyon szép futballt játszik – mondta Hiddink. – Petr Cech jól teljesített, többször megmentett minket a góltól, ráadásul sikerült Messit is semlegesítenünk, ami akkor is nagy szó, ha semmi sem garantálja, hogy ez a visszavágón is így lesz.”
A mérkőzés egyébként némiképp a tavalyi Barca–Manchester United elődöntőt idézte, amely szintén gól nélküli döntetlennel kezdődött, majd a visszavágón az Old Traffordon egy védelmi hibát követő Paul Scholes-bombagóllal az MU lépett tovább. Abból a párharcból is azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a Chelsea a Stamford Bridge-en sem támad majd ész nélkül, ezzel ugyanis a vendégek kezére játszana, akiket éppen azzal sikerült megfojtania, hogy minimális teret hagyott nekik.
Josep Guardiola, a katalánok vezetőedzője is elismerte, hiába próbáltak meg mindent, nehéz feltörni egy ilyen felfogásban futballozó ellenfél védelmét. Bár a szakember nem volt kifejezetten borúlátó, hangsúlyozta, Angliában ennél jobban kell játszaniuk. A korábbi kiváló labdarúgó Wolfgang Stark játékvezetőnek is tartogatott néhány keresetlen szót, főképp azt sérelmezve, hogy a 7:20-as szabálytalansági arány ellenére játékosai ugyanannyi sárgát kaptak, mint az ellenfél.
„Ez nagyon jellemző a mostani évadra: nálunk van a labda, mi támadunk, végül ugyanannyi vagy több lapot kapunk. Úgy érzem, ez nem fair.”
Guardiola azt is kiemelte, hogy szerinte Michael Ballackot ki kellett volna állítani, amikor ellökte az őt lehagyó, a büntetőterület felé robogó Andrés Iniestát – bár Stark az esetnél megítélte a jogos szabadrúgást, honfitársa végül nem kapta meg második sárga lapját. Sokan azt is számon kérik a német játékvezetőn, hogy nem adott tizenegyest a Barcának, miután José Bosingwa finom mezrántással elérte, hogy a helyzetnél egyébként egyensúlyát vesztő Thierry Henry a kapura fordulás helyett a földön kössön ki.
A lényegen persze ez sem változtat: a Barcelonának Londonban kell kiharcolnia a továbbjutást.