Az ellenzék kinn rekedt

ARDAY ATTILAARDAY ATTILA
Vágólapra másolva!
2009.02.12. 23:01
Címkék
A szöuli olimpiai aranyérmes csapat tagja, Fábián László a szövetség tisztújító közgyűlésén külön sorban ült – külön mindenkitől. Alig volt mellette valaki az alelnöki tisztért és az elnökségi tagságért folyó szavazáson, a Honvéd jelenlegi szakosztályelnöke pedig úgy látja: alig változott valami. Már persze a szabályokat leszámítva: 2009-től biatlonszerű záró számot rendeznek, holott valami hasonlót már két évtizede kitalált Fábián. A szövetségben akkor sem volt sok támogatója.

Öt hete a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségébe nem került be, pedig pályázott.Öt hete a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségébe nem került be, pedig pályázott.

Akkor nem voltam elkeseredve, annyi sok neves szakemberre lehetett szavazni. Az ottani tizenharmadik helyem szép eredmény, az öttusa viszont más kávéház.

Mire számított sportága közgyűlésén?

Bár voltak álmaim, igazából arra kellett volna készülnöm, ami történt. Leginkább az lepett meg, hogy szakmai bizottság alakult elnökség néven. Úgy gondoltam, már csak a kevés örömre okot adó pekingi szereplés miatt is változásra van szükség a sportágban – személyekben és gondolkodásmódban egyaránt. Látszatra a személyi változások megtörténtek, de a hozzáértők látják, ugyanazok állnak a jövőben is a háttérben, akik az elmúlt tizenkét évben irányították az öttusát. Dicséretes módon legalább fiatalokat hoztak helyzetbe maguk helyett. De ez a gondolkodás juttatta oda Magyarországon a sportágat, hogy juniorkor alatt minimális szinten létezik, már ami a sportolók létszámát illeti. Nagyon siralmas a helyzet.

Mit akar tenni ezek után a sportágért?

Az előző elnökség idején nem adtam be a pályázatomat a szövetségi kapitányi posztra, éppen azon szakmai és emberi okok miatt, amelyeket elmondtam. Azóta sincsenek kinevezve a kapitányok, s talán bárki más előtt is nyitva van még a kapu. Lehet, hogy most sokan azt hiszik, feladtam a küzdelmet, pedig nem.

Még akkor kezdődött az ellentét, amikor létrehozta a folyamatos öttusát?

Még sportoltam én is, amikor megszerveztem az első ilyen lebonyolítású versenyt a kilencvenes évek elején. Mint kiderült, tizennyolc évvel megelőztem a kort. Tíz alkalmat élt meg, aztán a hazai szövetség olyan jogdíjakat kért, és olyan költségekbe kényszerített, amelyeket nem tudtam vállalni. Ez is egy adalék, de az is, hogy én huszonöt éve honvédos vagyok, ott értem el a sikereimet. A vezetők többsége viszont nem a Honvédhoz kötődik, hanem rivális klubokhoz.

Mi volt a célja a folyamatos öttusával?

Én a sportágat akartam népszerűsíteni, a laikusoknak érthetőbbé tenni, hogy például lássák, ki hogyan áll a versenyben. És azzal is tisztában legyenek, milyen nehéz dolga van annak, aki csinálja. De nem akartam új lebonyolítási módot, a szabályok megváltozását.

És jót tesz majd az öttusának a szabályok módosítása?

Majd az élet megmutatja. De ha valóban az volt az oka a változásnak, hogy látványosabbá váljon a sportág, és látványosabb is lesz, annak nagyon örülök.

Versenyképesek maradnak a mieink?

ne. A magyar öttusa, az a magyar öttusa. Iránymutatója volt mindig is a nemzetközinek.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik