Vadon Dávidot a szakemberek már serdülőként a legnagyobb tehetségek között tartották számon, s nem véletlen, hogy 2003 nyarán az MTK is szemet vetett a DVSC kapusára. A kék-fehérek szerződtették is az akkor 15 esztendős fiatalt, s hitték, hogy jó üzletet kötöttek, elvégre a fiú kisvártatva az U17-es válogatott meghatározó tagjává vált, ráadásul a nemzeti csapatban nyújtott teljesítményének köszönhetően élete lehetősége előtt állt. A magyar korosztályos válogatott ugyanis Prestonban játszott felkészülési mérkőzést Angliával (0–0), s Vadon Dávid produkciója megtetszett a Manchester City vezetőinek, akik szerződtették is a játékost.
„Nagy lehetőség előtt álltam, bár azt az angolok sem jelentették ki egyértelműen, hogy rövid időn belül profi szerződést kapok – emlékezett vissza a csaknem öt évvel korábban történtekre Vadon Dávid. – Kiszorítottam a City U17-es csapatából a világklasszis Peter Schmeichel fiát, Kaspert, és ezt a sikert senki sem veheti el tőlem. A vezetők aztán egy év után megköszönték a munkámat, mert Magyarországról rendszeresen leveleket kaptak, amelyben afelől érdeklődtek, mikor kapok végre profi szerződést.”
Úgy tűnik, hogy Vadon Dávid is – miként a legtöbb külföldre kerülő fiatal – csak másodlagos „tényezőnek” számított az üzleti érdekek mögött. Az mindenki előtt világos, hogy a profi futballban hatalmas összegek forognak kockán, csak éppen a játékos érdekeivel a legkevésbé sem foglalkozik senki. Legalábbis itthon nem.
Vadon Dávid amatőrszerződéssel került a Manchester Cityhez, amelyet azonban a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség szabályzata nem fogad el. Ez nagyban befolyásolja a játékosok boldogulását, ráadásul a külföldre kerülő fiatalok ideiglenes játékengedélyt kapnak, amelyet egy év elteltével véglegesítenek ugyan, ám ebből még nem következik, hogy a labdarúgó a későbbiekben profi szerződést kapna. És éppen ez a bizonytalanság az, ami az MTK vezetőit türelmetlenné tehette.
„Nem konkretizálnám az esetet az MTK-ra, mert a jelenség nem egyedi Magyarországon – jelentette ki Hrutka János, akinek a segítségével Vadon Dávid a Manchester Cityhez került. – Érthető a klubok félelme, elvégre pénzt szeretnének kapni a játékosért, ám a tapasztalatok szerint erre csak akkor van esélyük, ha tizenhat-tizenhét éves korukig értékesítik a piacképes labdarúgókat. Idősebb futballistával lényegesen nehezebb külföldi csapatot találni.”
S mire ez a nagy sietség? A korosztályonként meghatározott, nem éppen csekély nevelési költség. Sajnos a hazai és a nemzetközi szabály e tekintetben is eltérő, hiszen csak azokat az egyesületeket illeti meg ez az összeg, amelyekben itthon hat, külföldön 12 éves koruktól futballozott a játékos. És mivel a Manchester Citynél is nagy a kiválasztási ráta, az angolok sem garantálhatták, hogy Vadon Dávidot nem küldik el mondjuk két év elteltével. Igen ám, csakhogy ha a későbbiekben – de legfeljebb 23 éves koráig – a kapus profi szerződést kapna, már az angoloknak is járna a pénzből.
Vadon Dávid tehát hazatért, majd távozott az MTK-tól. Az idén nyáron az olasz ötödosztályban szereplő ASD Albese Calciónál járt próbajátékon, augusztusban azonban keresztszalagszakadást szenvedett. Sérülése óta éppen hétfőn kezdhette el a kocogást, s a tavasszal az édesapja által irányított, az NB III Tiszacsoportjában utolsó helyen szerénykedő Balkány SE-ben futballozhat, megpróbálva kiszorítani a kapuból a Tiszalökről szerződtetett Polgári Lászlót.
Egyébként Kasper Schmeichel már bemutatkozott a Premier League-ben a Manchester City profi labdarúgójaként.