Kovács Katalin már délelőtt a Maty-éren kezdett. Sikerrel vette az 500 egyes előcsatározásait, majd a délutáni fináléban – amelyben Benedek Dalma az utolsó indulási hely, a páros lehetőségének életben tartása érdekében nem állt rajthoz – ismét bebizonyította, hogy ő a legjobb egyesversenyző Magyarországon.
Programjában némi pihenő következett. Egy kicsit átgyúratta az izmait, letusolt, majd beült a hajóba olimpiai bajnok társával, Janics Natasával, s felevezett a páros rajtjához.
Ott két nagy és nem mellesleg pihent rivális várt rájuk: a vb-ezüstérmes Paksy Tímea, Benedek Dalma duó, no és az Európa-bajnoki címvédő Szabó Gabriella, Kozák Danuta páros. Az olimpiai időrend szerinti 65 percnyi pihenővel Kovács tehát nekirugaszkodott a harmadik számnak is…
És Janics Natasával kiváló futamot produkált. Bár a táv feléig úgy tűnt, versenyben lesznek velük Paksyék, a vége nem hozott a négy esztendővel ezelőtti szétlövésen tapasztalt, centiken múló élet-halál csatát. Kovács és Janics győztesként lendíthette lapátját a magasba, Paksy Tímeáék kevesebb mint fél hajóval a második, míg Kozák Danutáék a harmadik helyen érkeztek célba.
Vagyis Kovács Katalin keresztülvitte, amit hónapok óta eltervezett, amiről a válogatók előtt álmodott, és amiért nemcsak a vízen, de a parton is meg kellett küzdenie – mindhárom számban kivívta az olimpiai indulás jogát!
A csapat összetételéről a jövő héten elnökségi ülés dönt, ám Angyal Zoltán szövetségi kapitány már a futam után kijelentette: a látottak alapján támogatni fogja Kovács triplázását Pekingben.
Ebben bízik a versenyző is, aki az eredményhirdetés után állta az ünnepi pillanatokban kényesnek mondható kérdéseket is (lásd keretes írásunkat).
Világklasszisok sora szállt vízre férfi K–1 500 méteren is. Az előfutamok során búcsúzott a mezőnytől 1997 világbajnoka, Storcz Botond, ám a fináléban a háromszoros világ- és ötszörös Európabajnok Vereckei Ákos mellett a 2006-os Európa-bajnok Benkő Zoltán, no és az egykori egyes ifjúsági világbajnok, párosban és négyesben összesen háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán is lapátot ragadott.
S utóbbi, bár már rég indult egyesben tétversenyen, kiválóan teljesítette a távot. 450 méterig vezetett is, ám aztán „bekötött” („hiányzott a hajóból Kucsera” – viccelődött már a parton Kammerer), míg a mellette lévő pályán a jól hajrázó Vereckei Ákos megszerezte a győzelmet, amely az olimpiai csapatba kerülést jelentette számára. A dobogó legalsó fokára nagy meglepetésre nem az 1000 méteren már olimpiai induló Benkő Zoltán, hanem a pénteki győztes csapathajóban lapátoló Bozsik Gábor állt fel.
„Azt hiszem, mindannyiunk számára élet-halál harc volt ez a döntő, és úgy érzem, sikerült tökéletesen felkészülnöm a feladatra. Úgy gondolom, jó úton haladunk edzőmmel, Bakó Zoltánnal, amit az időeredményem is igazol, így pozitív érzésekkel tekintek az olimpia elé”– magyarázta Vereckei, aki elmondta: nem tesz különbséget az egyes és a négyes között, mindkét számra ugyanolyan erőbedobással készül.
S hogy mi történt az olimpia szempontjából már nem döntő fontosságú összecsapásokon?
Kenuban Vajda Attila távollétében Foltán László győzött, a férfi kajakpárosok csatáját a Kammerer, Kucsera duó hiányában Sík Márton és Csamangó Attila nyerte meg, míg a kenu kettesek versenyében némi meglepetésre Németh Gergő és Nagy Péter lett az első. A Kozmann György, Kolonics György duó ugyanis ezen a délutánon a poznani Világkupa 1000 méterén szerzett második helyet a fehérorosz Bahdanovics testvérpár mögött…
Eredmények a 21. oldalon