Jó levegő, szép remények

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2008.06.23. 00:28
Címkék
A földmunkákkal már jórészt végeztek a kivitelező Gropius Zrt. munkásai az MLSZ Telkiben épülő edzőközpontjának 6.2 hektáros területén. Ha minden jól megy, tavaszra elkészül az „európai csúcsszínvonalat” képviselő létesítmény; és ha ugyancsak minden jól megy, az 1.4 milliárd forintos MFB-hitel törlesztése sem okozhat majd gondot, legalábbis Kisteleki István, a szövetség elnöke reményei szerint.

Ma már senki sem hinné el, hogy a rendszerváltás idején Telki számított Pest megye egyik legszegényebb településének. 1990-ben még vezetékes víz sem volt itt, a helyiek szerint Kádár János vadászati territóriumát szándékosan nem fejlesztették, hogy semmi se zavarja a szarvasokat, vaddisznókat. Aztán ráköszöntött a telkiekre a demokrácia, és az első szabadon választott képviselő-testület – valamint a gyorsan felbukkanó ingatlanfejlesztők – felismerték az abban rejlő óriási lehetőségeket, hogy a fővárostól kőhajításnyira fekvő Telki a tehetős budaiak alvóvárosa lehet. Ma a falu az egy főre jutó adóbefizetések alapján az ország leggazdagabb települése.

Danóczy Balázs, az önmagát függetlenként aposztrofáló 34 éves polgármester puritán irodájában fogad, a fiatal vállalkozó a legutóbbi helyhatósági választáson jókora meglepetésre érdemelte ki a helyiek bizalmát.

Gyönyörű környezet, fantasztikus adottságok

„Kétezer-hat végén vetődött fel, hogy falunkba csábítsuk az MLSZ UEFA-támogatással épülő, a nemzeti válogatottak részére tervezett edzőközpontját – mondja a polgármester. – Egyik képviselőnk hallott a tervezetről, mi kerestük meg Kisteleki Istvánt, aki valaha a szomszéd községben, Perbálon futballozott, s bár akadtak versenytársaink, a mi ajánlatunkat fogadták el. Telki az ország legjobb levegőjű települése a Zsámbéki-medence peremén, speciális, szubalpin mikroklímával, amely a nyári kánikula idején a várhatónál négy-öt Celsius-fokkal alacsonyabb hőmérsékletet eredményez. Közel van az autópálya, itt áll az ország első és legnagyobb magánkórháza, jó az infrastruktúra, gondolom, ezek nyomós érvek.”

Nyomósak. Mint ahogyan az is egy érv, hogy vajon mennyiért adták a földterületet.

„A kicsivel több mint hat hektár ára száznyolcvanmillió forint volt, az összeget időben kifizették. Ez kedvezményes ár, csakhogy nem pusztán pénzügyi tranzakcióként kezeltük a szerződést, hanem hosszú távú program részeként, melyben a sport és a rekreáció a kulcsszó. Háromezer-kétszáz lakosunk – amelyből kétezer-hatszáz a betelepülő, mint jómagam is – korösszetétele alacsony, s bár kétezer-hat vége óta gyönyörű tornatermet, ingyen használható műfüves kispályát is építettünk, szükség lesz majd arra, hogy a telkiek – bizonyos keretek között – ingyen használhassák a majdan megépülő MLSZ-sportcentrumot, és nem mellékesen a helyiek munkalehetőséghez jussanak. Számítunk még ezenkívül az iparűzési, építmény- és idegenforgalmi adóra, plusz a kétségtelenül megnyilvánuló PR-hatásra is. Ha a magánkórház megnövelte falunk ázsióját, nyilván az edzőközpont is hozzájárul ehhez, s minden felértékelődik Telkiben.”

A polgármester biztos abban, hogy a szerződésben kikötött negyven hónapos határidőn belül áll majd a létesítmény. Pedig van – illetve volt – bizonytalansági tényező: bár februárban megkezdődtek a földmunkák, áprilisban visszalépett a finanszírozástól az OTP, és a munkagépek levonultak a területről.

„Pánik akkor sem tört ki, óvatos, visszafogott optimizmussal figyelem a történéseket – mondja erre Danóczy Balázs. – Hogy miért? Mert az MLSZ vezetősége eddig mindig a szerződésnek megfelelően teljesített. Egy edzőközpont létesítésében mi lehet a kivetnivaló? Abszolút támogatandó a terv, akárki is legyen az MLSZ elnöke…”

A futballcentrum alapköve másutt pihen

Ezután lássuk a medvét, vagyis a 6.2 hektáros építési területet. Lóg az eső lába, a dombok tetejét súrolják a kiszakadni készülő felhők, tényleg az Alpokat idézi a látvány és a levegő is, ami – nem túlzás – harapnivalóan üde. A Legelődomb tetején balra kanyarodunk, s máris megérkeztünk a helyszínre. Gépmonstrumok planírozzák a talajt, a rúdon jókora zászló, rajta a kivitelező logója – van itt élet, megy a munka.

Szívesen megtekinteném az alapkövet, de ahhoz el kellene autóznom a Kánai útra…

„Kétezer-hét áprilisában írtuk alá az MLSZ-szel az építkezésről szóló szándéknyilatkozatot, közvetlenül az Európa-bajnoki pályázatunk elbírálása előtt, a rendezvénysátrat nem a szövetség által megvásárolt területen állították fel, s az alapkövet is ott rakta le Kisteleki István – mondja alapkőügyben Danóczy Balázs. – Szimbolikus esemény volt, a követ azóta kiemelték, és az MLSZ épületében őrzik. Apró szépséghiba, de nem múlik rajta semmi.”

Az MLSZ-elnök szerint remek a befektetés

Kisteleki István, az MLSZ elnöke hangja kezdetben erősen gyanakvó, amikor meghallja az obligát kérdést, miképpen tervezik a 2.4 milliárd forintnyi összköltség 58 százalékát kitevő 1.4 milliárdos MFB-hitel törlesztését, de aztán megenyhül.

„Kezdésként annyit, fogalmam sincs, miért állt el az OTP a hitel folyósításától, jóllehet szóbeli megállapodásunk már volt – mondja az MLSZ elnöke. – Az MFB húszéves futamidőre adja a kölcsönt, ez évi hetvenmilliós törlesztést jelent, de csak a négyesztendőnyi türelmi idő lejártával kezd ketyegni az óra. Számításaink szerint gond nélkül teljesítünk, sőt még nyereséget is termel majd az edzőközpont. Egyrészt harminc-negyvenmillió forint felszabadul évente azáltal, hogy nem kell bel- vagy külföldön drága edzőtáborozásokat tartani a különböző válogatottjainknak, másrészt a szálloda, az egyéb létesítmények olyan csúcsszínvonalat képviselnek, hogy más országok válogatottjai, klubcsapatai Telkibe járnak majd edzőtáborozni, s jelentős bevételekre számítunk a magánkórházzal kötendő együttműködéstől is. Ezekből a forrásokból bőven fedezhetjük az adósságot. A földterület száznyolcvanmillió forintos vételára tényleg jutányos volt, azóta felértékeltettük független szakértővel az ingatlant, és hatszáznyolcvanmillió forint jött ki.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik