Álom az éremszerzés

LIPICZKY ÁGNESLIPICZKY ÁGNES
Vágólapra másolva!
2008.06.19. 00:41
Címkék
Az elmúlt két olimpiáról aranyéremmel tért haza a Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor összetételű négyes. A régi aranykvartett ideje azonban lejárt, és bár a válogatók még nem értek véget, egy bizonyos: Pekingben új csapat teszi vízre a hajóját.

Négy évvel ezelőtt az athéni olimpián sporttörténelmet írt a férfi kajak négyes. A Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos és Horváth Gábor alkotta csapathajó az ötkarikás játékok történetének első olyan kvartettje volt, amely ugyanabban az összeállításban tudta megvédeni olimpiai bajnoki címét.

Sári Nándor fiai nagyot alakítottak a görög fővárosban, ám a felemelő pillanatok után 2005-ben mélyrepülés következett. A poznani Európa-bajnokság hatodik helye arra figyelmeztetett, hogy nem jó úton haladnak a versenyzők, akik a zágrábi világbajnokság kudarca (nem jutottak be az A-döntőbe) után le is tettek a közös jövőről. Storcz pihenőre vonult, Vereckei és Horváth edzőt váltott (a tavaly elhunyt Séra Miklóssal folytatták a felkészülést), míg Kammerer új társsal, a fiatal Kucsera Gáborral álmodott közös pároskarriert.

A világ egyik legjobb sztrókjaként megismert Kammerer jó döntést hozott, amelyet világ- és Európa-bajnoki címek sora támaszt alá, s úgy tűnt, Vereckeiéknek is sikerül újabb aranykorszakot nyitniuk: Gyökös Lajossal és Kökény Rolanddal közösen szenzációs diadalt arattak a 2006os szegedi vb-n.

Az elmúlt szezonban azonban – a pontevedrai Eb-ezüst után – csak a negyedik hely jutott amieinknek a világbajnokságon, amelyen már a súlyos beteg Séra Miklós távollétében szálltak vízre. Az edző tavaly októberi halála után csoportja felbomlott: a Kökény, Vereckei, Horváth trió Bakó Zoltánnal, míg Gyökös Szegeden, Nagy László és Hűvös Viktor csoportjával folytatta.

Május elején elérkezett az első verseny, az Európa-bajnoki és Vk-válogató, amelyen a fent felsorolt versenyzők három különböző hajóban szálltak vízre. Kammerer és Kucsera az egyesben Európa-bajnok Benkő Zoltánnal és a sprintvilágbajnok Kadler Viktorral kiegészülve fölényesen meg is nyerte a válogatót (egy héttel később a milánói Európa-bajnokságon negyedik lett ez az egység), míg a két év pihenő után visszatérő Storczcal újra összeülő Vereckei, Horváth, no és Kökény épphogy elcsípte a Vk-indulást érő második helyet a szegedi viadalon. Vereckeiék le is vonták a tanulságot, s két héttel később Storcz helyére visszahívták a hajóba Gyököst.

A június eleji szegedi Világkupán tehát a Kammerer, Kucsera, Benkő, Kadler összetételű hajó, illetve a Gyökös, Kökény, Vereckei, Horváth egység feszülhetett egymásnak. Feszülhetett volna, ha a finálét kormánylapáttörés miatt nem adják fel a párosban két diadalt szerző Kammererék. Ám feladták, míg Vereckeiék a szlovák, a kínai és a német egység mögött

a negyedik helyen értek célba. Az olimpiai válogató szempontjából tehát 1–0-ra ők vezetnek, és a június 27–29. közötti országos bajnokságon, amely a második válogató lesz, meg is válthatják pekingi repülőjegyüket.

Főként úgy, hogy hiába teszik vízre a hajójukat Kammererék is, Angyal Zoltán szövetségi kapitány tartja magát válogatási elvekhez: a férfiaknál nem járul hozzá 1000 méteren a duplázáshoz.

„A május eleji Európa-bajnoki válogató után, amelyet Kammererék egy hajóhosszal nyertek meg, még hajlottam volna a duplázásra – mondta Angyal Zoltán szövetségi kapitány. – Így Kammererék az első olimpiai válogatón a pekingi időrend szerint rajtolhattak a megnyert páros után négyesben is. Szerencsétlen helyzetet szült az ominózus kormánylapáttörés, amelyben, megmondom őszintén, nem igazán hiszek. Kameráék a Vk-n igazolhatták volna, hogy képesek a duplázásra, de nem éltek a lehetőséggel. A magyar bajnokságon viszont már nem ugyanolyanok a körülmények, így bármilyen eredmény születik, nem javaslom, hogy a páros után négyesben is szerepeljenek az olimpián. Még akkor sem, ha tisztában vagyunk vele, hogy Kammerer és Kucsera nélkül nincs aranyesélyes csapathajó Magyarországon.

Vagyis válaszút elé kerültek a versenyzők, és egyértelmű, hogy Kammererék az arannyal kecsegtető páros mellett döntenek.

Igaz, megeshet, hogy a Sáriféle csapathajó nélkül is választásra kényszerül a szövetségi kapitány, hiszen ha a válogatón (és az azt követő szétlövésen) nem Vereckeiék, hanem mondjuk az MTK fiatal kvartettje (Paumann Dániel, Tóth Dávid, Papp Sándor, Szalay Tamás) vagy a Sík Márton, Csamangó Attila, Boros Attila, Boros Gergely alkotta hajó nyer, akkor nem lesz elég a férfi kajakban megszerzett hét kvóta a pekingi csapat kialakításához.

„Kammerer és Kucsera már biztos részvevője az olimpiának, és nagyon úgy tűnik, hogy egyesben ötszázon és ezer méteren is más induló szerez kvalifikációt Pekingre. Vagyis így a csapathajóra mindössze három helyünk marad, ami azt eredményezi, hogy valakit ki kellene venni a válogatási sorozatot megnyerő négyesből, és beültetni helyette az ötszáz egyesben rajtoló kajakosunkat. Nagyon bonyolult ez a helyzet is, amelyre csak a válogatók után találhatunk megoldást – mondta a kapitány.

Nem véletlenül. A cél ugyanis a minél eredményesebb olimpiai szereplés. Ám jelen állás szerint férfi kajak négyesben az éremszerzés inkább csak álom.

PROGRAM

A férfi K–4 1000 méter előfutamait augusztus 18-án magyar idő szerint 9.30 órától, a középfutamokat augusztus 20-án 9.30-tól, míg a finálét augusztus 22-én 9.30-tól rendezik. A helyszín a Sunji evezős és kajak-kenu park.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik