Nem könnyű úgy olimpiai esélylatolgatásba bocsátkozni, hogy az ember még azt sem tudja, kik képviselik a magyar színeket a pekingi olimpián. Női vonalon a hihetetlenül erős hazai kajakos mezőny (a válogató akár az olimpiai döntővel is felér) miatt különösen nehéz megtippelni az utazók névsorát, ám ugyanezen okból egyszerű olimpiai jóslatot fogalmazni: biztos, hogy lesz magyar arany, és mindhárom versenyszámban lesz magyar dobogós a pekingi játékokon.
Kezdjük az egyessel, amelyben Kovács Katalin a világ- és Európa-bajnoki címvédő, és aki már május elején a szegedi Eb- és Vk-válogatón felvette a kesztyűt hazai riválisaival. Szegeden Benedek Dalmával és Janics Natasával szemben győzött, s nyert szereplési jogot a válogatási rendszer alapján számára tét nélküli, sem Eb-, sem Vk-, sem olimpiai indulást nem befolyásoló viadalokon. Ugyanezen a versenyen nagyjából kiderült, hogy Kovácsnak a 2006-os világbajnok Benedek Dalmával kell majd megküzdenie a pekingi részvétel jogáért, hiszen az ötkarikás címvédő Janics Natasa (aki tavaly nagy vita után elhagyta Fábiánné Rozsnyói Katalin csoportját) harmadik helye azt jelentette: nem szállhat vízre egyesben a csütörtökön kezdődő, első olimpiai válogatónak számító szegedi Világkupán.
Amelyen, ha Kovács nyer, vagy második lesz (de nem végez előtte Benedek Dalma), máris ötkarikás indulónak tekintheti magát, hiszen az olimpiai táv világbajnoki címvédőjeként ennyi védettséghez jutott az idei válogatók során. Ha Kovácsot megelőzi Benedek, újra csatázniuk kell a június közepén rendezendő magyar bajnokságon.
Kovács helyzete ráadásul sajátossá vált az elmúlt hetek során. Tizenhárom esztendőnyi közös munka után ő is szakított Fábiánné Rozsnyói Katalinnal, aki az elmúlt egy esztendőben nemigen támogatta, hogy ismét egy hajóba üljön a csoportból korábban kiváló és Szegeden készülő Janics Natasával. Kovács azonban ragaszkodott párjához (akivel a 2004-es olimpiától a 2006-os szezon végéig verhetetlenek voltak minden távon), s ez feszültséget szült a csoporton belül, így végül a versenyző „kiállása” kiszálláshoz vezetett. Először csak a négyesből, majd a csoportból is.
A milánói Európa-bajnokságon aratott győzelem után ugyanis a versenyző bejelentette: a jövőben Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor edzője, Sári Nándor irányításával folytatja a felkészülést. Kovácshoz két fiatal versenyző is csatlakozott: mégpedig a milánói Eb-n az olimpiai távon diadalmaskodó Kozák Danuta, Szabó Gabriella páros. Utóbbiak akár meglepetést is szerezhetnek a párosválogatók során, s a Kovács, Janics kettősnek a Paksy, Benedek duóval vívott szegedi Világkupaütközet (ezen nemzetenként két-két egység indulhat) után a magyar bajnokságon feltehetőleg a fiatalokkal is meg kell mérkőznie a pekingi részvétel jogáért.
Kozákék csatlakozása a Sáricsoporthoz a négyesek életében is átírhatja az eddigi forgatókönyvet. A hirtelenjében formálódó Kovács, Janics, Kozák, Szabó egység ugyanis nagyon ígéretesnek tűnik, így mindenki kíváncsian várja összecsapásukat a Paksy, Benedek, Fazekas, Patyi (utóbbi a távozó Kozák Danutát váltotta a hajóban) kvartettel. Ám a hazai csatározásnál, a presztízsütközetnél is fontosabb, hogy a mieink mire jutnak az örök rivális német egységgel szemben.
S ha már a riválisoknál tartunk…
Párosban és négyesben szinte biztos, hogy magyar– német párharc lesz. Előbbiben feltehetőleg a világbajnoki címvédő Fanny Fischer, Nicole Reinhardt duó száll majd vízre, míg négyesben Carolin Leonhardt, Conny Wassmuth és Katrin Wagner-Augustin jelenti majd az alapját a német kvartettnek, amely a tavalyi vb-t Maren Knebellel, az idei Európa-bajnokságot pedig Nicole Reinhardt segítségével nyerte meg. Egyesben a magyarok legfőbb riválisa Katrin Wagner-Augustin lesz, ám a finn Anne Rikala és az olaszok 44 esztendős kedvence, Josefa Idem is dobogóra, sőt annak legfelső fokára érhet.
Mindenesetre a mi szempontunkból biztató, hogy az elmúlt öt világbajnokságon a triplázó Kovács Katalinnak és a 2006-ban diadalmaskodó Benedek Dalmának köszönhetően négyszer magyar kajakos győzött ebben a számban.