A Jao-szindróma

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2008.04.30. 01:39
Címkék
Kína jelképe? A nagy fal, az egyetlen olyan, ember alkotta objektum, amely az űrből is látható? Netán az agyaghadsereg? Vagy a pandamaci? Ugyan! Egy 27 éves, 229 centis óriás – meglehet, ő is látható az űrből –, bizonyos Jao Ming, a Houston Rockets sztárja, a világ egyik legjobb centere. Az olimpia megnyitója előtt száz nappal kezdődő sorozatunkat vele, a világhódító Kína legújabbkori hősével indítjuk útjára. Jao Minggel, akinek lábadozását 1.3 milliárd ember – földünk lakosságának egyötöde – figyeli lélegzet-visszafojtva.

Hogy mekkora Jao hatása? Ak kora, hogy midőn 2002 júniusában a játékost elsőként választotta ki a Houston Rockets a drafton, és egy kínai internetes újság online chatet rendezett az óriással, tíz perc leforgása alatt kilencmillióan kapcsolódtak rá a világhálóra – hat évvel ezelőtt, amikor az internet még többé-kevésbé gyerekcipőben járt! –, ennek következtében a honlap összeomlott, és csak másnap vált újból látogathatóvá…

Sohase fogadj a nagy Jao ellen!

Amikor a kosaras – a jelenlegi 141 kilójánál legalább 25 kilóval soványabban – megérkezett az Egyesült Államokba, a kétkedők tábora népesebb volt a bizakodókénál. Túlságosan gyenge felépítésű, az amerikai izomkolosszus centerek egyszerűen lefújják a pályáról – hangzottak a jóslatok. Charles Barkley, minden idők egyik legjobb kosarasa, a ESPN televízió népszerű kommentátora odáig merészkedett, hogy egyenes adásban kijelentette: ő bizony megcsókolja riportertársa, Kenny Smith ülepét, ha Jao újoncidényében legalább egy meccsen eléri a 19 pontot.

Nos, alig telt el két hét a szezonból, amikor december 17-én – éppen az aktuális bajnok Los Angeles Lakers, Shaquille O’Neal csapata elleni mérkőzésen – Jao mind a kilenc mezőnykísérlete plusz két büntetője célba ért. Ez bizony 20 pont – még akkor is, ha Shaq sérülés miatt nem játszhatott. Amúgy Barkley becsületére legyen mondva, betartotta ígéretét – igaz, csak nadrágon keresztül…

Nem kérdés: ő a világ egyik legjobb centere

A Jao-expressz azóta megállíthatatlanul robog.

Újoncidényében csak A m a r e Stoudemire előzte meg a Rookie of the Yearszavazáson, a kínait mind a hat évadjában beválasztották a nyugati All Star-csapat kezdő ötösébe, a 2005-ös All Star-mérkőzés előtt pedig 2 558 278 szavazatot kapott megjavítva a Michael Jordan által tartott abszolút rekordot. Ma már nem kérdés, hogy a világ egyik legjobb centere – még Shaq sem nagyon vonja kétségbe Jao fölényét –, csupán egyvalami lassítja némiképp az eddig töretlen száguldást: az utóbbi három évben egyre gyakoribb sérülések.

Jao nyelvi fejlődése is meghökkentő. A 2003-as atlantai All Star-hétvégén még egy kukkot sem beszélt angolul, egy Colin Pine nevű, éjjel-nappal szolgálatban álló személyi tolmács kísérte a monstrum minden lépését, tavaly viszont Las Vegasban már folyékony, tökéletes angolsággal válaszolgatott a riportereknek.

A milliárdos kínai piac

Bármennyire is zseniális kosaras a hórihorgas sanghaji, nehéz eldönteni, hogy a parketten vagy azon kívül nagyobb-e a hatása. Sokan egyébként azt is kétségbe vonják, hogy a Rockets játékereje miatt fizet 13 762 775 dollárt, azaz 2.2 milliárd forintot (a jelenlegi szezonban) Jaónak, aki ráadásul még egyszer sem tudta a rájátszás első körén túl vezetni a houstoniakat.

A lényeg ugyanis az 1.3 milliárdos kínai piac (nem a józsefvárosi…). Jao 11-es Rockets-mezéből ki tudja, hány milliót adtak el a hatalmas országban – természetesen nyilvánvaló, hogy döntő többségét hamisítvány formájában –, és a Reebok is kaszál a Jao kosarascipőkkel. (Két és fél évvel ezelőtt éppen a Jaoeffektus miatt vásárolta fel az Adidas a Reebokot 3.5 milliárd dollárért.)

Jao – akinek többek között a Coca-Colával, a McDonald’sszal és a Reebokkal van reklámszerződése – immár ötödik éve vezeti a Forbes magazin listáját, amely a leggazdagabb, legbefolyásosabb kínai hírességeket lajstromozza: a kosaras 2007-es, adózás előtti jövedelme 54.5 millió dollárt (8.7 milliárd forint) tett ki, őt a 110 gát olimpiai bajnoka, Liu Hsziang követi. Jao valóságos bevételeit egyébként nem könnyű megbecsülni, ugyanis a kínai állam – úgy hírlik – elveszi a játékos nettó keresményének felét, és az amerikai adóhatóság is minimum ötven százalékot levesz Jao bruttó béréből.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik