A Jao-szindróma

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2008.04.30. 01:39
Címkék
Kína jelképe? A nagy fal, az egyetlen olyan, ember alkotta objektum, amely az űrből is látható? Netán az agyaghadsereg? Vagy a pandamaci? Ugyan! Egy 27 éves, 229 centis óriás – meglehet, ő is látható az űrből –, bizonyos Jao Ming, a Houston Rockets sztárja, a világ egyik legjobb centere. Az olimpia megnyitója előtt száz nappal kezdődő sorozatunkat vele, a világhódító Kína legújabbkori hősével indítjuk útjára. Jao Minggel, akinek lábadozását 1.3 milliárd ember – földünk lakosságának egyötöde – figyeli lélegzet-visszafojtva.

Hogy mekkora Jao hatása? Ak kora, hogy midőn 2002 júniusában a játékost elsőként választotta ki a Houston Rockets a drafton, és egy kínai internetes újság online chatet rendezett az óriással, tíz perc leforgása alatt kilencmillióan kapcsolódtak rá a világhálóra – hat évvel ezelőtt, amikor az internet még többé-kevésbé gyerekcipőben járt! –, ennek következtében a honlap összeomlott, és csak másnap vált újból látogathatóvá…

Sohase fogadj a nagy Jao ellen!

Amikor a kosaras – a jelenlegi 141 kilójánál legalább 25 kilóval soványabban – megérkezett az Egyesült Államokba, a kétkedők tábora népesebb volt a bizakodókénál. Túlságosan gyenge felépítésű, az amerikai izomkolosszus centerek egyszerűen lefújják a pályáról – hangzottak a jóslatok. Charles Barkley, minden idők egyik legjobb kosarasa, a ESPN televízió népszerű kommentátora odáig merészkedett, hogy egyenes adásban kijelentette: ő bizony megcsókolja riportertársa, Kenny Smith ülepét, ha Jao újoncidényében legalább egy meccsen eléri a 19 pontot.

Nos, alig telt el két hét a szezonból, amikor december 17-én – éppen az aktuális bajnok Los Angeles Lakers, Shaquille O’Neal csapata elleni mérkőzésen – Jao mind a kilenc mezőnykísérlete plusz két büntetője célba ért. Ez bizony 20 pont – még akkor is, ha Shaq sérülés miatt nem játszhatott. Amúgy Barkley becsületére legyen mondva, betartotta ígéretét – igaz, csak nadrágon keresztül…

Nem kérdés: ő a világ egyik legjobb centere

A Jao-expressz azóta megállíthatatlanul robog.

Újoncidényében csak A m a r e Stoudemire előzte meg a Rookie of the Yearszavazáson, a kínait mind a hat évadjában beválasztották a nyugati All Star-csapat kezdő ötösébe, a 2005-ös All Star-mérkőzés előtt pedig 2 558 278 szavazatot kapott megjavítva a Michael Jordan által tartott abszolút rekordot. Ma már nem kérdés, hogy a világ egyik legjobb centere – még Shaq sem nagyon vonja kétségbe Jao fölényét –, csupán egyvalami lassítja némiképp az eddig töretlen száguldást: az utóbbi három évben egyre gyakoribb sérülések.

Jao nyelvi fejlődése is meghökkentő. A 2003-as atlantai All Star-hétvégén még egy kukkot sem beszélt angolul, egy Colin Pine nevű, éjjel-nappal szolgálatban álló személyi tolmács kísérte a monstrum minden lépését, tavaly viszont Las Vegasban már folyékony, tökéletes angolsággal válaszolgatott a riportereknek.

A milliárdos kínai piac

Bármennyire is zseniális kosaras a hórihorgas sanghaji, nehéz eldönteni, hogy a parketten vagy azon kívül nagyobb-e a hatása. Sokan egyébként azt is kétségbe vonják, hogy a Rockets játékereje miatt fizet 13 762 775 dollárt, azaz 2.2 milliárd forintot (a jelenlegi szezonban) Jaónak, aki ráadásul még egyszer sem tudta a rájátszás első körén túl vezetni a houstoniakat.

A lényeg ugyanis az 1.3 milliárdos kínai piac (nem a józsefvárosi…). Jao 11-es Rockets-mezéből ki tudja, hány milliót adtak el a hatalmas országban – természetesen nyilvánvaló, hogy döntő többségét hamisítvány formájában –, és a Reebok is kaszál a Jao kosarascipőkkel. (Két és fél évvel ezelőtt éppen a Jaoeffektus miatt vásárolta fel az Adidas a Reebokot 3.5 milliárd dollárért.)

Jao – akinek többek között a Coca-Colával, a McDonald’sszal és a Reebokkal van reklámszerződése – immár ötödik éve vezeti a Forbes magazin listáját, amely a leggazdagabb, legbefolyásosabb kínai hírességeket lajstromozza: a kosaras 2007-es, adózás előtti jövedelme 54.5 millió dollárt (8.7 milliárd forint) tett ki, őt a 110 gát olimpiai bajnoka, Liu Hsziang követi. Jao valóságos bevételeit egyébként nem könnyű megbecsülni, ugyanis a kínai állam – úgy hírlik – elveszi a játékos nettó keresményének felét, és az amerikai adóhatóság is minimum ötven százalékot levesz Jao bruttó béréből.

Legfrissebb hírek

Szoboszlai és Kerkez is bekerülhet a Premier League szurkolói álomcsapatába

Angol labdarúgás
18 perce

Válogatott: Vitális Milán, Csongvai Áron és Szalai Gábor is tagja Rossi legújabb keretének

Magyar válogatott
22 perce

Muhari Eszter lett az év legjobb vívója az Egyesült Államokban

Egyéb egyéni
33 perce

Eldől, bennmarad-e a magyar válogatott a jégkorong-vb-n: Svájc–Kazahsztán

Jégkorong
58 perce

„A 8-as nem lesz többé a pályán” – a CSM visszavonultatta Neagu mezszámát

Kézilabda
1 órája

„A fair play mindig belülről, szívből jön” – vallja a Nemzet Sportolója, Kamuti Jenő

Egyéb egyéni
1 órája

Férfi kézilabda Eb: esti meccseken játszik a magyar válogatott

Kézilabda
1 órája

Schmidt Ádám: A sportturizmus a turisztika egyik leggyorsabban fejlődő ágazata

Egyéb egyéni
1 órája
Ezek is érdekelhetik