Kis foci mellé kiskapuk kellenek

Pajor-Gyulai LászlóPajor-Gyulai László
Vágólapra másolva!
2007.12.07. 23:33
Címkék
Sztrájkveszély volt a magyar profi futballban. Az ősszel két csapatnál (FC Fehérvár és FC Sopron) is munkabeszüntetéssel fenyegetőztek a labdarúgók, akik hosszú hónapokat vártak a pénzükre, amelynek kisebb részét – a sportágban alkalmazott módi szerint – munkabérként, nagyobb részét pedig a vállalkozói szerződésben foglaltak szerint számlára vehet(né)k fel. Ez súlyos problémának tűnik – de nem a cirkuszi furcsaságokat felvonultató magyar fociban.

Azért ez döbbenetes: ha elol vassuk az élvonalbeli edzők nyilatkozatait, akár hátra is dőlhetnénk. Jómagam kikapcsolhatnám a gépet, nincs miről írni, hiszen a magyar labdarúgásban anyagilag minden rendben, van pénz elegendő, a sportágban ez okozza a legkisebb gondot – mit lehet ezen elemezni?

Nem mintha a mesterek nem mondanának igazat: két klubot leszámítva ezen az őszön sehonnan sem érkeztek csődfenyegetettségről szóló hírek. Mindenki megkapta a maga járandóságát, legfeljebb egy-egy fizetési csúszás miatt vonhattuk össze a szemöldökünket, de ezek manapság már nem is számítanak szenzációnak, ráadásul maguk az érdekeltek sem igen foglalkoznak velük, mert tudják, ezek gyorsan kezelhető problémák, nagyobb kár senkit sem ér . Elgondolkodtató viszont, hogy két külföldi edző, a zalaegerszegi Szlavko Petrovics és a fehérvári Marijan Vlak egészen másként fogalmaz: lényegében tragikusnak látják a magyar futballban uralkodó pénzügyi állapotokat.

Utóbbi szavait akár elfogultnak is minősíthetnénk, hiszen az említett két kivétel egyike éppen a Fehérvár, és Marijan Vlak a meccsek zöme előtt azt sem tudhatta, játszanak vagy sztrájkolnak majd futballistái, ám Szlavko Petrovics élete ilyen szempontból áldásos békében zajlott az elmúlt fél évben, ő egész biztosan hideg fejjel, érzelmek nélkül ítéli botrányosnak a körülményeket.

Be kell látnunk: nem alaptalanul.

Nem csak a pályán, papíron is amatőrök

Persze annál nincs botrányosabb, hogy valaki nem kapja meg, ami a szerződés szerint jár neki. Ám azt sem nevezhetjük ideálisnak, ha a cél érdekében trükköket kell bevetni, ráadásul olyanokat, amelyek a sportolókat, esetünkben a labdarúgókat tökéletesen kiszolgáltatottá teszik. A legtisztább állapot ugyanis az, hogy a futballisták bejelentett munkavállalók, a

klub és a játékos is fizeti az adókat, az illetékeket, a gond csupán az, hogy így előbbi villámgyorsan tönkremegy, utóbbinak pedig felkopik az álla. Erre találták ki azt a módszert, hogy a labdarúgót minimálbéren vagy annál valamivel nagyobb fizetéssel bejelentik – lásd előbb –, s kötnek vele egy marketingszerződést (is), amely szerint azért kap pénzt, mert például az arcát, a nevét adja a klub tevékenységéhez, és ezt már megteheti vállalkozóként.

folytatás...
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik