Szenvedtek az oroszok

GYÖNGYÖSI BALÁZSGYÖNGYÖSI BALÁZS
2007.09.24. 23:33

A férfiak spanyolországi kontinenstornája után nyolc nappal rajtolt Olaszországban a női Európa-bajnokság. A nyitányon a házigazda olaszok öt ponttal (55–60) kikaptak a két évvel ezelőtt döntőig menetelő orosz válogatottól, de váratlanul szoros volt a találkozó. A férfi Eb küzdelmei során a sportág szerelmesei már hozzászokhattak az impozáns madridi sportkomplexum zsúfolásig telt lelátóihoz. Ehhez képest meglehetősen furcsa látványt nyújtott a C-csoport mérkőzéseinek otthont adó Chieti csarnoka, amely leginkább az egyébként általános iskolai tornateremként funkcionáló körmendi katlanra emlékeztetett. A kontinenstorna első kosarára nem kellett 17 másodpercnél tovább várni, ekkor Olga Artyesina egy mintaszerű hárompontossal adta meg a találkozó alaphangját. Eleinte a hazaiak egyáltalán nem találták az oroszok sok mozgásra épülő támadásvariációinak ellenszerét, így a hetedik percben Irina Oszipova duplájával már 15–6ra vezetett a sorozat legutóbbi kiírásának ezüstérmese. Az első negyed hajrájára azonban némileg váratlanul lábra kaptak az olaszok, és Laura Macchi dudaszó pillanatában eleresztett triplájával négy pontra csökkentették a hátrányukat (18–22). A folytatásban az orosz kispadon helyet foglaló edzőpáros cseppet sem lehetett elégedett a látottakkal, bár Marija Sztyepanováék várakozáson aluli kezdéséért a legkevésbé sem okolható Igor Grugyin, a Szamara trénere, illetve a Szpartak Moszkvát irányító, korábban Sopronban edzősködő Natália Hejková. (Ha a magyar válogatottat is a két legeredményesebb honi klubcsapat mestere, Rátgéber László és Székely Norbert dirigálná karöltve, talán nem itt tartanánk, és az Iványi Dalma, Béres Tímea vezérelte alakulat nem a tévékészülékeken keresztül figyelné a kontinenstornát...) A második etap hajrájában sem tudott komolyabb előnyt szerezni a jóval esélyesebbnek tartott orosz együttes, sőt a nagyszünethez közeledve többször is fordíthatott volna a házigazda. Ehhez azonban édeskevés volt a 28 százalékos mezőnybeli dobóhatékonysága (8/28 a félidőben). A 13. percben 21–22es állásnál előbb Dubravka Dacic, majd Raffella Masciadri rontott ziccert, hat minutummal később, szintén minimális orosz előnynél (29–30) Federica Ciampoli hibázott tiszta dobóhelyzetben. Kétszer tízpercnyi játék után 31–34 állt az eredményjelzőn. A térfélcsere sem hozott lényeges változást, a harmadik negyed során, ha csak néhány ponttal is, de mindvégig az orosz válogatott járt előrébb. A 32. percben Masciadri remekbe szabott triplájával egyenlítettek az olaszok (44–44), akik, mint utóbb kiderült, ezzel el is lőtték valamennyi puskaporukat. A következő 11 orosz pontra ugyanis nem érkezett válasz (44–55), így két perccel a vége előtt eldőlt a mérkőzés. Ha nehezen is, de nyert Igor Grugyin csapata.