Kutyavilág a quarterback luxusbirtokánKutyavilág a quarterback luxusbirtokán
A három horrortörténet közül Michael Vické a legbrutálisabb. Az Atlanta Falcons quarterbackje valóban igazi megasztár, az NFL egyik legfényesebb csillaga. Amikor 2001-ben a Falcons draftolta, minden idők legnagyobb újoncfizetését, hat évre 62 millió dolláros gázsit garantált irányítójának. 2004-ben egy további tíz évre szóló, összesen 130 millió dolláros hosszabbítást írt alá a játékos a klubhoz, tehát anyagi gondokról aligha beszélhetünk.
Nyilvánvaló, hogy beteges, ferde hajlamú emberrel állunk szemben.
Mert amit az április 25-én tartott razzia feltárt Vick 700 ezer dollár értékű virginiai birtokán, az a Hetedik című horrorfilm kockáira kívánkozna.
A rendőrök 54, kivétel nélkül súlyosan sérült harci kutyát, döntő többségben pitbullokat találtak, továbbá számos kutyatetemet. A nyomozás kiderítette, hogy a viadalokban megsérülő, tehát értéktelenné váló kutyákat a legváltozatosabb módszerekkel gyilkolták meg. Felakasztották, vízbe fojtották, áramütéssel végezték ki őket.
Az ingatlan területén vérrel áztatott küzdőteret, állatok kínzására alkalmas eszközöket, sőt olyan, csak a legszörnyűbb rémálmokban előbukkanó szerkezetet is találtak, amely arra alkalmas, hogy szukákat megerőszakoljanak benne…
Több tanúvallomás is van azzal kapcsolatban, hogy maga Michael Vicks végzett brutális módon a sérült kutyákkal, továbbá arról is, hogy ő szervezte a fogadásokat is. Amikor a szörnyű bűntény napvilágra került, a Nike-tól a Reebokig Michael Vick valamennyi szponzora azonnal felfüggesztette vagy megszüntette a támogatást.
A tárgyalás időpontja szeptember 25.
Virginia állam állatvédelmi törvényei kivételesen szigorúak: minden egyes elpusztított állatért – külön-külön – öt év börtön a maximális büntetési tétel.
Végzetes függőség okozta a vesztét
Tim Donaghyról senki sem mondta volna, hogy már elmúlt 40 éves – nem véletlenül nevezték NBA-körökben „babaarcú gyilkosnak” a liga egyik legtöbbet foglalkoztatott játékvezetőjét. Anyagi gondjai látszólag nem voltak, nem is lehettek, hiszen az elmúlt idényben több mint negyedmillió dollárt keresett profi bíróként – az pedig testvérek között is van vagy 50 millió forint.
Igaz ugyan, hogy szakmai körökben régóta szóbeszéd tárgyát képezték azok a különös eredmények, amelyek a Tim Donaghy által vezetett meccseken születtek.
Az idén június 20-án megcsörrent David J. Stern telefonja. Az FBI hívta a liga nagyfőnökét, s a hír, amelyet a zsaruk közöltek a sportvilág legdörzsöltebb csúcsmenedzserével, mellbevágó volt: egy NBA-bíró – Tim Donaghy – legalább két éve manipulálja a bajnoki mérkőzések eredményeit, miközben részben maga is fogad ezeknek a meccseknek a végkimenetelére.
A lavina elindult, napról napra dagadt a hólabda, s bár egy ideig úgy tűnt, talán még magát David J. Sternt is maga alá temeti, egyelőre úgy néz ki, Tim Donaghy egyedül viszi el a balhét.
Azért a baj nagyságát jól jelzi, hogy nyilatkozatában a komisszár a 61 éves múltra visszatekintő ligát megrázó legsúlyosabb válságról beszélt.
Tim Donaghy csütörtökön részletes beismerő vallomást tett, továbbá „feldobott” mindenkit, akivel kapcsolatban állt a két éve folyó manipulációsorozat közben. A bíró előtt összekulcsolt kézzel álló, alig hallható hangon suttogó, a bűnbánat élő szobrát formázó családos férfi esetleg meghatja a közvéleményt, de a bíróságot aligha. Maximum 25 éves börtönbüntetés vár rá, már eddig ki kellett fizetnie félmillió plusz 30 ezer dollárnyi bírságot, s az ügynek még egyáltalán nincs vége.
Tény, hogy Tim Donaghy szenvedélybeteg, antidepreszszánsokat szed, és nyilvánvalóan összeomlott az élete. Ez azonban csak magyarázat, de nem mentség.
A baj négy éve kezdődött, ekkor fogadott először a játékvezető sportmérkőzésekre. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, rövidesen akkora összegekkel tartozott uzsorásoknak, hogy kénytelen volt törvénytelen eszközökhöz folyamodni adósságai törlesztése érdekében.
Két éve kezdte el manipulálni a saját maga által vezetett mecscseket, s ezzel párhuzamosan bennfentes információkkal látta el az alvilágot. Egy-egy – helyesnek bizonyuló – tippért előbb kétezer, utóbb ötezer dollárt kapott.
Közben a szerencsejáték-felügyelet matematikusai szagot fogtak. Olyan eredmények, olyan pontkülönbségek fordultak elő sorozatban a Tim Donaghy által vezetett mérkőzéseken, amelyeknek statisztikai valószínűsége egy az ezerhez. Ilyesmi egyszer-kétszer előfordulhat.
Futószalagon aligha. Csak idő kérdése volt, mikor bukik le a manipulátor.
A 2006–2007-es alapszakaszban 139 mérkőzésen működött közre Tim Donaghy, továbbá nyolc playoff-találkozón.
Ezután joggal vetődik fel a kérdés: vajon mennyire reális a San Antonio Spurs bajnoki címe?
A „Kapáslövéshadművelet” buktatta le
A torinói téli olimpia előtt tette közzé a hírt az AP hírügynökség, hogy New Jersey állam rendőrsége nyolc hónapos, titkosszolgálati eszközöket is felhasználó akció során felgöngyölített egy, az egész országra kiterjedő szerencsejáték-hálózatot, melynek feje Rick Tocchet, az elmúlt két évtized egyik legeredményesebb NHL-csatára, a Phoenix másodedzője volt. A szervezet legalább 1.7 millió dollár értékben vett fel pénzt fogadóktól.
A „Kapáslövés-hadművelet” (Operation Slap Shot) azt is kiderítette, hogy bár tizenkét olyan személy is belekeveredett az ügybe, akik az NHL-hez kapcsolhatóak, a fogadásokat sohasem hokimeccsekre kötötték, hanem legnagyobbrészt NFLtalálkozókra.
A másfél évig húzódó ügy végére most pénteken került pont. Rick Tocchet – aki valamennyi ismerőse szerint remek fickó, továbbá közönségkedvenc volt, miközben évek óta törvényt sértett – megúszta a börtönt, jóllehet öt évet is kaphatott volna. Mivel együttműködött a bűnüldöző szervekkel, és töredelmes beismerő vallomást tett, továbbá korábban sohasem került öszszeütközésbe a törvénnyel, két évre próbára bocsátották. Ha ez idő alatt jól viselkedik, mentesül cselekménye minden jogkövetkezménye alól.