Mentális kihívás

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2007.08.09. 00:46
Címkék
Augusztus 4-én 24.53 másodperccel nyerte meg Dara Torres az 50 méteres női gyorsúszást az Egyesült Államok nemzeti bajnokságán, Indianapolisban – három nappal azután, hogy 100 gyorson is első lett. Önmagában ez az információ nem feltétlenül hozná lázba az embert, még akkor sem, ha hozzátesszük: ez Torres tizenötödik amerikai bajnoki címe. No de ha kiegészítjük két „aprósággal” (az elsőt huszonöt éve, 1982-ben szerezte, s mostani, országos csúcsot jelentő ideje pontosan megegyezik azzal, amellyel az ausztrál Lisbeth Lenton diadalmaskodott az idén tavasszal a melbourne-i világbajnokságon), akkor elkerekedik a szemünk.

Minden idők egyik leghihetetlenebb sportsztorija tizenöt hónappal ezelőtt kezdődött, azon a napon, amelyen – mint később kiderült – Torres 39 évesen megszülte első gyermekét, Tessa Grace-t.

„Délelőtt pocsékul voltam, ezért lementem az edzőterembe egy kicsit súlyzózni, majd tartottam magamnak egy úszótréninget. Mindjárt jobban éreztem magam, kimásztam a vízből, és megszültem Tessát…” – idézifel élete legfontosabb élményét a négyszeres olimpiai bajnok, mintha csak ez lenne a világon a legtermészetesebb módja egy kisbaba világrahozatalának.

Torres azonban minden, csak nem tucatnő.

Három hónappal a szülés után ismét rajtkőre lépett

Már az sem szokványos história, hogy valaki 39 évesen szül először – a Hoffman családban ekkorra megmásíthatatlan tényként fogadták a csapást, hogy sohasem részesülhetnek a gyermekáldás örömében. Pedig mind Torres, mind pedig a férj, David Hoffman egészségesnek tűnt, csak éppen nem akart összejönni az olyannyira várt terhesség.

Aztán megtörtént a csoda, s 2006 áprilisában megszületett a kis Tessa Grace.

Három hónappal később újrakezdte az edzéseket a negyedik iksz felé közeledő anyuka, s hamarosan veteránviadalokon aratta le a babérokat, olyan időkkel, amelyekkel a „normális” világversenyeken is döntőbe kerülhetett volna.

Közben két futam között megszoptatta a kis Tessát…

„Egy-egy ilyen veteránrendezvényen legalább ezren állnak rajtkőre, s amikor mind az ezren azt duruzsolják a füledbe, hogy milyen nagyszerű lenne, ha negyvenegy évesen kijutnál a pekingi olimpiára, egy idő után elbizonytalanodsz…”

Torres is így járt, olyannyira, hogy aztán otthagyta a veteránokat, s nekiállt az „igazi” edzésmunkának. Hamarosan már csak tizedmásodpercek választották el élete legjobb idejeitől. „Amikor hét év kihagyás után elkezdtem gyakorolni a sydneyi olimpiára, a tinédzserek között harminchárom évesen nagymamának éreztem magam. De tapasztalt nagymamának, s a rutin rengeteget segített. Egyetlen centit sem úsztam feleslegesen, edzőm, Richard Quick segítségével olyan programot állítottam össze, amelynél racionálisabbat el sem tudnék képzelni. A 2000-es játékokon végül két arany- és három bronzérmet szereztem.”

Úgy érezte, valami még hiányzik az életéből

Az úszónagyinak van gyakorlata a visszatérésekben. Először 1989-ben szállt ki a medencéből – 28 főiskolai bajnoki címmel, no meg egy-egy ötkarikás váltóaranyéremmel, ezüsttel és bronzzal a tarsolyában –, miután lediplomázott a University of Floridán, Miamiban. Két évet dolgozott az NBC tévétársaság sportosztályán, majd 1991 januárjában fejébe vette, hogy kijut élete harmadik olimpiájára, Barcelonába. Miután a 4x100as gyorsváltóval újabb elsőségnek örülhetett, 1992 őszén viszszatért a képernyőre, de most már a Discovery Channel, az ESPN, a TNT, majd a FOX News riportereként.

Ezúttal hét évig nem versenyzett, viszont a televíziós karriert modellkedéssel egészítette ki – olyan sikeresen, hogy a Sports Illustrated híres fürdőruhás számának 1994-es kiadásában ő volt az egyetlen „amatőr” a profi szupermodellek társaságában.

Aztán 1999 tavaszán megint nem bírta tovább, majd a sydneyi diadalmenet után hat esztendővel, 39 évesen végre teljesült nagy álma, és anya lehetett. Csakhogy úgy érezte, valami még mindig hiányzik az életéből. Valami olyasmi, amivel egyetlen úszó sem dicsekedhet a történelemben.

Az ötödik olimpia…

Hamar faképnél hagyta mind a négy bátyját

De hát, honnan is indult ez a csodalény, akinek a karrierjét – főleg mostanság, a kétkedőkkórusa kíséri?

Nos, Dara Torres egy ingatlanügynök és egy fotómodell ötödik gyermeke a hat közül. A családnak nem voltak anyagi gondjai, ami abból is sejthető, hogy már 1967-ben is a Beverly Hillsen laktak, s ma is ott élnek, csak két utcával arrébb. A kis – nem is olyan kicsi: felnőttként 180 centis – Dara hiperaktív kislány volt, nem fért a bőrébe, ezért kezdett el nyolcévesen úszni.

Egy esztendőn belül már mind a négy bátyját faképnél hagyta a medencében. 1982-ben, tizennégy évesen szerezte első felnőtt országos bajnoki címét, s 1983. január 29-én a hollandiai Amersfoortban 25.69 másodperccel megjavította Jill Sterkel világcsúcsát 50 méter gyorson.

Még nem töltötte be tizenhatodik életévét. Egy csodálatos karrier elindult.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik