Felvétel a magyar expedíció 1-es táboráról. A háttérben a Hidden Peak csúcsán vihar tombol. Erőss Zsolt technikai vezető tervei szerint az alpinisták egy része a jobbra látható gerincen, új útvonalon mászná meg a hegyet
Felvétel a magyar expedíció 1-es táboráról. A háttérben a Hidden Peak csúcsán vihar tombol. Erőss Zsolt technikai vezető tervei szerint az alpinisták egy része a jobbra látható gerincen, új útvonalon mászná meg a hegyet
Bár továbbra sem kedvez az időjárás a magashegyi alpinizmusnak a Karakorum-Himalája nyolcezres csúcsainak térségében, a Gasherbrum I. – más néven Hidden Peak – megmászására készülő, 11 tagú magyar csapat sikeresen felállította az 1-es tábort a hegyen, és a műveleteket az alaptáborból koordináló Kollár Lajos kivételével mindannyian eltöltöttek éjszakát 5900 méteres magasságban.
Az ott-alvásra elsősorban az akklimatizáció miatt van szükség, tehát azért, hogy az alpinisták szervezete fokozatosan hozzászokjon a nagy magasságban uralkodó körülményekhez, a ritkább levegőhöz.
Kollár Lajos jelentése szerint a csapat héfőn kora hajnalban akart elindulni, de az erős havazás miatt végül csak délelőtt 10 órakor keltek útra a Gasherbrum-gleccseren.
Az ismétlődő, intenzív hóesés nehezítette ugyan a mozgást és a tájékozódást, délután 5 óra tájban azonban elérték a kiszemelt helyet, és három sátorral létrehozták az 1-es tábort.
A nyolc magyar alpinista itt töltötte az éjszakát, majd kedden reggel 6 órakor megkezdte a visszatérést az alaptáborba, amelyet 11 óra körül el is ért.
Időközben reggel 9 órakor a hétfőn még az alaptáborban maradt Csíkos József és Vörös László velük ellenkező irányban eredt útnak, és 10 órás mászás után, meglehetősen fáradtan ők is elérték az 1-es tábort.
Az expedíció a továbbiakban folytatja a hegy ostromát. Következik a 2-es és a 3-as tábor létrehozása, amelyekre azért van szükség, mert egy csúcstámadás több napig tart, és az éjszakai menedékhelyet biztosítani kell a hgy magasabb régióiban is a csúcsmászóknak.
Mint arról többször beszámoltunk, a magyar csapat előbb a 8068 méter magas Hidden Peaket szeretné meghódítani, majd átvonul a „hegyek hegyéhez”, a 8611 méteres K2-höz, hogy azt is megmássza.
Ez a vállalkozás a magyar alpinizmus történetének egyik legjelentősebb vállalása, aminek a K2 az oka. A Mount Godwin-Austenként is ismert képződmény a világ legnehezebben legyőzhető csúcsa, s 1954-től mostanáig mostanáig mindössze 250 embernek sikerült feljutnia a tetejére.
A K2-nél tartózkodó expedíciók többségét pillanatnyilag jórészt megbénítja a mostoha időjárás. Ennek ellenére az amerikai Shared Summits nevű csapat három mászója, Chris Warner, Don Bowie és Bruce Normand kedden hajnalban erős hóesésben és csaknem 100 km-es óránkénti sebességgel tomboló szélben elindult az alaptáborból, hogy másodszor is kísérletet tegyen a csúcstámadásra.