Skaliczki László tanítványai a litvánok elleni párharcban idegenben nyertek 28–23-ra, majd Tiszaújvárosban a kisebb hullámvölgyek ellenére is végig vezetve győzték le riválisukat 31–30-ra. A férfi kézilabda-válogatott ezzel kijutott a januári, norvégiai Eb-re, amelyen olimpiai pótselejtezős résztvételi jog szerezhető. Az Athénban negyedik helyen végző együttes a Skaliczki-érában hat világversenyből immár az ötödikre kvalifikálta magát. Az Eb-csoportokat június 22-én sorsolják Oslóban.
Könnyebb vagy nehezebb párharcra számított?
Azt hittem, nehezebb dolgunk lesz – válaszolta Skaliczki László –, hiszen a felkészülés elején elvégzett orvosi vizsgálatból is kiderült, hogy a hosszú és fárasztó szezon után szerény erőben, mondhatni lestrapált állapotban vannak játékosaink. Szerencsére Kaunasban nem tudták kihasználni frissességüket a litvánok, mindössze egy indításgólt lőttek, szemben a tiszaújvárosi tízzel. Hozzáteszem, az első mérkőzésen a bírók játékfelfogása jobban kedvezett nekünk, ellenben a viszszavágón a két horvát játékvezető több ítélete is minket sújtott. Ezzel együtt sikerült kettős győzelemmel kiharcolni a továbbjutást, ami a mai kézilabdában nem lebecsülendő eredmény.
Tiszaújvárosban úgy tűnt, az elején megszerzett ötgólos előny után már a mérkőzés végét várták a játékosok.
Szerintem nem erről volt szó, noha a statisztika azt mutatja: emberelőnyből mindöszsze egy gólt szereztünk, míg ötöt kaptunk olyan szituációban, amikor mi voltunk többen a pályán. A szinte elviselhetetlen hőségben sok volt a labdaeladás, a végén pedig a kiállítások fogtak meg bennünket, ezért is lett szorosabb az eredmény.
A két meccsen végig a mi kezünkben volt az irányítás?
Igen, hiszen a litvánok csak futottak az eredmény után. Ez azért nagy eredmény, mert ellenfelünk kondicionálisan sokkal jobb állapotban volt, játékosai kétszer annyit futottak, hiszen pihentebbek voltak.
Mi döntött a mieink javára?
A nehéz helyzetekben néhány fiatal játékosunk bizonyította, hogy lehet rá számítani. Nem szabad elfelejteni, hogy a miénk az egyik legfiatalabb csapat a világ elitjében.
Milyen gondokat látott?
A szokásosnál több volt a hullámzás a teljesítményünkben. Játékunkban akadtak remek periódusok, ugyanakkor keveset mozogtunk labda nélkül, s néhány érthetetlen technikai hibát követtünk el. Ha az utóbbiak számát sikerülne csökkentenünk, sokat javulhat az eredményességünk.
Egyetért azzal, hogy ennél többet tud a csapat?
A jelenlegi állapotában, a pokolian fárasztó szezon után, nem túl sok felkészüléssel ez volt a maximum, amit ki tudott hozni magából. A célunk a továbbjutás volt, amit kettős győzelemmel el is értünk. Más lehet a helyzet, ha elegendő időnk lesz összerázódni az Európa-bajnokság előtt.
A következő idényben új feladatkörben is kipróbálhatja magát.
Elvállaltam a DVSC-Aquaticum női együttesének szakmai igazgatói tisztét. Amikor megkerestek a debreceni klub vezetői, már az első megbeszélésen egyeztettük, hogy ha esetleg megegyezünk, a válogatott mellett mennyi időt tudok a Lokinál tölteni. Érdekes helyzet lesz, hiszen új szakosztályi modellt próbálunk ki, és úgy érzem, tudok segíteni.
Mennyi időt tölt a cívisvárosban?
Lesznek olyan periódusok, amikor egyfolytában ott leszek, a válogatottprogramok ideje alatt kevesebb időm jut klubcsapatomra – ám ekkor is egyeztetek Varga József vezetőedzővel, és próbálom segíteni a munkáját.