A K1 után újra a szőnyegen

RÁC BENEDEK BALÁZSRÁC BENEDEK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2007.01.11. 01:53
Címkék
A birkózó olimpiai bajnok Majoros István szilveszterkor Japánban új sportágban debütált, a K1-ben próbálta ki magát. A vereség után azonban visszatér a birkózáshoz, ám megeshet, a másik sportágat sem hagyja abba.
Athénban boldogan ünnepelte olimpiai aranyérmét ? vajon lesz még sikere a birkózásban?
Athénban boldogan ünnepelte olimpiai aranyérmét ? vajon lesz még sikere a birkózásban?
Németh Ferenc
Athénban boldogan ünnepelte olimpiai aranyérmét ? vajon lesz még sikere a birkózásban?
Athénban boldogan ünnepelte olimpiai aranyérmét ? vajon lesz még sikere a birkózásban?
Athénban boldogan ünnepelte olimpiai aranyérmét ? vajon lesz még sikere a birkózásban?
Németh Ferenc
Athénban boldogan ünnepelte olimpiai aranyérmét ? vajon lesz még sikere a birkózásban?

A Franciaországban pénzért birkózó Majoros Istvánt az athéni olimpiai előtt Hegedűs Csaba, a Magyar Birkózószövetség elnöke hazacsábította, aki ezt olimpiai bajnoki címmel hálálta meg, amelyet világbajnoki bronzérem követett.

Majoros István

Született: 1974. július 11., Budapest
Súlycsoportja: 55 és 60 kg
Fogásneme: kötöttfogás
Klubja: Univer KTE
Edzője: Tihanics Tibor
Legnagyobb sikerei: olimpiai bajnok (2004, Athén); vb-3. (2005, Budapest); vb-7. (1999, Athén); Európa-bajnok (2000, Moszkva); Eb-5. (2006, Moszkva); ifjúsági vb-2. (1991, Barcelona), ifjúsági vb-4. (1992, Cali), serdülő-világbajnok (1990, Szombathely); 7x magyar bajnok (1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2003, 2005)
Aztán kipróbálta magát a K1-ben… A kétszer ötpercesre tervezett mérkőzésen végül négy perc alatt kikapott a japánok klasszisától, Jamamoto Norifumitól. A felkészülésnél az ökölvívó olimpiai bajnok, Kovács István segítségét is igénybe vevő Majoros többször próbált lábra támadni, erőltette a földharcot, rutinosabb japán ellenfelével azonban nem bírt, egy jobbfelütés után padlóra került, ahol kapott még néhány ütést, majd a mérkőzésvezető beszüntette a küzdelmet.

A 32 éves birkózó elutazása előtt elmondta, jelentős motiváció a meccsel kereshető pénz – információk szerint kétmillió forint –, de nem kizárólag ezért vállalta a párharcot. A mérkőzés utáni visszajelzések viszont pozitívak voltak a debreceni székhelyű FSPU Hungary céggel szerződő birkózóval kapcsolatban, így nem elképzelhetetlen, hogy Majoros Istvánt láthatjuk még a K1-ben, legközelebb talán a februári Európai Liga-sorozat budapesti selejtezőjében.

Azt azonban szögezzük le: a K1-es kirándulás nem jelenti azt, hogy Majoros szakítana eredeti sportágával, mivel többször is hangsúlyozta, a 2008-as pekingi olimpiáig folytatni szeretné. Ehhez persze előbb kvalifikálnia kell magát az egyelőre még kérdéses súlycsoportban. Az olimpiát 55 kilóban nyerte meg, majd még a 2005-ös, bronzéremmel záruló budapesti vb-n is hozta ezt a súlyt, a tavalyi, meglehetősen eseménydús évadban azonban már egy kategóriával feljebb, a 60 kilósok között birkózott.

„Álljon be a sorba!”

Hegedűs Csaba, a Magyar Birkózószövetség elnöke optimista Majoros István jövőjével kapcsolatban.

„Azt várom tőle, hogy álljon be a sorba, és készüljön fel a kvalifikációs világbajnokságra! – mondta az elnök. – A súlycsoport majd a nyáron eldől, de mindketten úgy gondoljuk, az ötvenöt kiló optimálisabb, a sikerekhez pedig óriási munkára van szükség. Ami a K1-et illeti: féltettem, de felnőtt embernek tartom, aki tisztában van tetteivel. Kettőnk között különlegesen mély emberi kapcsolat van, maximálisan tisztelem, becsülöm, bízom benne, hogy felszívja magát, és újra elporolja a világot.”
A 2006-os év bővelkedett jó és rossz emlékű eseményekben egyaránt. Az áprilisi moszkvai Európa-bajnokság előtt egy héttel ittasan balesetet okozott – ezt jogosítványa bánta –, az utazó keretnek azonban tagja maradhatott, az orosz fővárosban pedig zaklatott lelkiállapotban is az ötödik helyen végzett, ezzel az öt magyar pontszerző egyike volt. A világbajnokságra már apaként utazott – május 25-én született meg a lánya, ezután mondta, épp itt az ideje, hogy megkomolyodjon –, arról viszont nem kaphattunk teljes képet, mennyire volt jó döntés felmennie 60 kilóba, az első fordulóbeli vereség után a vigaszágas mérkőzés helyett ugyanis több társával együtt a dugóban üldögélt, így kiesett…

Komáromi Tibor, a 2006 végén búcsúzó kötöttfogású szakágvezető többször kifejtette: szerinte Majorosnak jobban feküdne az 55 kiló – amelyben tavaly Oláh Tibor a vb-n ötödik, az Eb-n 10. lett –, amit ő sem cáfolt, de hozzátette, 32 évesen már óriási nehézséget okoz a fogyasztás, főleg abban az esetben, ha majdnem tíz kilót kell leadnia.

Azt azonban már tavaly nyáron is cáfolta, hogy a kínai vb után visszavonulna, sőt kilátásba helyezte, hogy 2007-ben ismét megpróbálkozik a nagy fogyasztással, és a számára jóval sikeresebb súlycsoportban szeretne indulni a szeptember 17–23. között Bakiban rendezendő vb-n, innen az első tíz helyezett jut ki automatikusan az olimpiára, a tízen kívüliekre viszont még további megpróbáltatások várnak. A jó formában lévő Majoros István azonban (55 kilóban, de adott esetben 60 kilóban is) képes lehet kvalifikálni magát.

A kötöttfogású válogatott jelenleg Brassóban edzőtáborozik, bár Majoros egyelőre nincs ott a társakkal, a folytatásban ő is bekapcsolódik majd a Komáromi Tibort váltó Struhács György vezette válogatott munkájába.

Ha mégsem sikerülne kiharcolnia az olimpiai szereplés jogát, nem lenne meglepő, ha Majoros szakítana a birkózással, és kizárólag a K1-re koncentrálna. Ez azonban csak találgatás, és reméljük, az olimpiai bajnok szőnyegre lép előbb az idén Bakiban, majd jövőre Pekingben.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik