Aranyak vezérlik

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2006.10.29. 01:39
Címkék
Különös idény ez Rátgéber László pályafutásában. Még be sem fejeződött az előző, amikor két évre szóló, félmillió dolláros ajánlatot kapott Sabtaj Kalmanovicstól, a Szpartak Moszkva dollármilliárdos tulajdonosától, amelyet épeszű edzők nem szoktak visszautasítani. Aztán jött a nyár, a MiZo Pécs haláltáncával – bár a szankciók még mindig nem egyértelműek –, s a meghívás a FIBA Europe-tól földrészünk elitedzőinek müncheni konferenciájára. S hol van még a szezon vége…
Rátgéber László szívesen közkinccsé tenné huszonöt esztendô tapasztalatait
Rátgéber László szívesen közkinccsé tenné huszonöt esztendô tapasztalatait
Meggyesi Bálint
Rátgéber László szívesen közkinccsé tenné huszonöt esztendô tapasztalatait
Rátgéber László szívesen közkinccsé tenné huszonöt esztendô tapasztalatait
Rátgéber László szívesen közkinccsé tenné huszonöt esztendô tapasztalatait
Meggyesi Bálint
Rátgéber László szívesen közkinccsé tenné huszonöt esztendô tapasztalatait

– Tényleg, látja a szezon, vagyis az alagút végét? Pislákol némi fény?
– Most mire gondol? Klubcsapatomra, a Pécsre, amelynél tizennegyedik évadomat kezdtem, vagy általában a magyar kosárlabdasportra? Mert az valamivel nagyobb bajban van, mint a mi tízszeres bajnokcsapatunk.

– Az ember előbb a saját portája előtt söprögessen.
– Rengeteg rágalom érte a Pécs vezetőségét a mögöttünk álló hónapokban, megannyi erkölcstelen ember dolgozik a csapatunk ellen. Ennek ellenére tudatosan csendben maradok, most sem nevezem meg azokat, akik le akarják rombolni azt, amit hosszú évek alatt felépítettünk.

– És miért nem?
– Mert még nincs itt az ideje. Meg aztán egyelőre nincs is jogom hozzá. Amíg a tulajdonosaink nem fizetik ki az utolsó fillérig a klub adósságát – mert arról nem lehet vita, hogy a számlát ki kell egyenlíteni –, addig hallgatásra vagyok kárhoztatva. Ám ha egyszer kinyitom a számat, annak lesz visszhangja.

– Miképpen tudott így „elúszni” anyagilag a Pécs?
– Nem tudom. Talán kisebb fizetést kellett volna kérnem…?

– Komolyan kérdeztem.
– Tényleg nem tudom. Talán a vezetőség lehetett volna gondosabb, óvatosabb… Biztosan nem hiszi el, de nekem már évek óta fogalmam sincs arról, mekkora a csapat költségvetése, mennyit keresnek a játékosaim.

Szereti, ha övé a fôszerep, de tolakodni egyszer?en nem hajlandó
Szereti, ha övé a fôszerep, de tolakodni egyszer?en nem hajlandó
Meggyesi Bálint
Szereti, ha övé a fôszerep, de tolakodni egyszer?en nem hajlandó
– Úgy tűnik, nem akar komolyan beszélni erről…
– Most halálosan komoly vagyok. Tudatosan nem foglalkozom az anyagiakkal, máskülönben nem lenne energiám a szakmával törődni. Ha folyton emészteném magam, mekkora az adósságunk, egyetlen edzést sem tudnék levezetni. Az elmúlt idényben folyamatosan majd’ féléves bérünkkel tartozott a klub, nekem is, a játékosoknak is. Ilyen körülmények között nyertük meg sorozatban a negyedik, öszszesítésben a tizedik bajnoki címünket – ezt tartom edzői pályafutásom legnagyobb eredményének. Az, hogy egyetlenegyszer sem látszott meg a játékunkon a pénztelenség, mindennél többet elmond a csapat morális tartásáról.

– Kétélű fegyver ez. Mi lesz, ha a klubvezetőség cinikusan az idén is erre épít, mondván, felesleges pontosan fizetni, mert a csapat úgyis hozza majd az eredményt.
– Azért a hősiességből nem lehet rendszert csinálni. Egyszer még elmegy, de folyamatosan aligha. Amúgy a közönségünknek nem árt hozzászoknia a gondolathoz, hogy az előttünk álló Euroliga-idényben sokkal több vereségünk lesz, mint eddig volt. Jekatyerina Liszina és Albena Branzova távozott, Vajda Anna még csak lábadozik, s csupán Jennifer Whittle érkezett. Egy klasszis center hiányzik. Egyszerű matematika ez. A hazai bajnokságtól viszont nem félek. Ha csak a szakmán múlik, nem sokszor győznek le bennünket.

– Miből is vennének klasszis centert?
– Tényleg nincs realitása. Pedig nagy kár, hogy nem tudjuk megtenni. Most ugyanis van egy olyan magyar mag – Iványi Dalma, Fegyverneky Zsófia, Bujdosó Nóra, Krivacsevics Tijana, Béres Tímea –, amely négy jó légióssal megerősítve az Euroligát is megnyerhetné.

– Nemrég még arról álmodoztunk, hogy az Európa-bajnokságot is megnyerhetjük. A 2001-es kontinensbajnokságot úgy kezdtük, hogy megvertük az oroszokat…
– Aztán a végén hetedikek lettünk, és keresztre feszítették a csapatot, valamint a szövetségi kapitányt – engem. Két évre rá, Görögországban a tizedik helyen végeztünk, akkor még nagyobb volt a felzúdulás, én meg csak annyit mondtam, hogy az idő felértékeli majd ezeket az eredményeket.

– Így történt. Ma már a tizenkettőről tizenhat csapatra felduzzasztott Európa-bajnoki mezőnybe jutásunk is álom.
– Csodálkozik? Mit várunk attól a kosárlabda-társadalomtól, amelyik a saját szövetségi alapszabályát is képtelen helyesen megalkotni, sőt egyáltalán megszövegezni? Elképesztő mértékű vezetői válság bénítja a sportágunkat, mellette a kétségtelenül létező szakmai válság már-már eltörpül. A magyar kosárlabdasport manapság körülbelül annyira vehető komolyan, mint Monty Python repülő cirkusza.

– Ehhez képest a FIBA Europe meghívta önt, a cirkusz egyik sztárját az elitedzők tanácskozására, Münchenbe, többek között a két legutóbbi világbajnok férfiválogatott edzője, a szerb Szvetiszlav Pesics és a spanyol Pepu Hernández mellé.
– Azt hiszem, ezzel a meghívással a válogatottnál, illetve a Péccsel az Euroligában nyújtott produkciómat ismerték el. Münchenben beindítottuk a
FIBA Europe honlapján az edzők rovatát, másrészt létrehoztunk egy szakértői csoportot, amelynek feladata a fiatal edzők folyamatos képzése, oktatása – tanfolyamokon, s az interneten keresztül. Ha van ország, amelynek szüksége lenne ezekre az ismeretekre, akkor az hazánk. Nagyon kellenének a jó edzők – nem is elsősorban az élvonalban, minél lejjebb megyünk, annál inkább. Egyszer megkérdezték tőlem, hogyan kell gyerekeket kosárlabdára oktatni. Nos, ugyanúgy, mint egy válogatottat – csak sokkal jobban, színvonalasabban. Hazatérve felajánlottam, hogy közkinccsé teszem, ami a számítógépemben, s a fejemben van, tehát huszonöt év tapasztalatát, s a müncheni eszmecsere hozadékát. Csak annyit kértem az MKOSZ főtitkárától, tegyen egy linket a szövetség honlapjára, ahonnan el lehet jutni a FIBA Europe edzői rovatába. Ön szerint megtörtént?

Rátgéber László

Született: 1966. október 11., Újvidék
Sportága: kosárlabda
Klubjai. Játékosként: Vojvodina Novi Sad (jugoszláv, 1976–1984). Edzőként: Vojvodina Novi Sad (1985–1993), Pécsi VSK (1993–)
Legjobb eredményei. Játékosként: jugoszláv serdülőbajnok (1981). Edzőként: 9x magyar bajnok (1995, 1996, 1998, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006); 9x Magyar Kupa-győztes (1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006); 2x Euroliga-3. (2001, 2004); Euroliga-4. (2005); Eb-4. (1997); Eb-7. (2001); vb-10. (1998); 8x az év edzője (1995, 1996, 1998, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005); a Magyar sportért miniszteri oklevél (2002); Pro Civitate-díj (1996); a Villányi borok lovagja (1998); mesteredző (2003)
– Sejtem a választ.
– De nem is ez a legfájóbb. Már lassan két hete, hogy hazajöttem Münchenből. Mit gondol, hány edző érdeklődött az ott tapasztaltakról?

– Öt? Tíz?
– Egyedül Ránky Mátyás, a TF tanszékvezetője telefonált rám azzal, hogy hamarosan visszahív. Gondolja, hogy nekem kellene tolakodnom? Pedig higgyék el a kollégák, a bezárkózás sehová sem vezet. Az is szörnyű, hogy a férfi klubcsapataink gyakorlatilag feladták az európai kupaszereplést, s most már a női klubok közül is csupán a Pécs, a Sopron és a Szeged vállalja az európai megméretést. Alaphelyzet: az edző önmagától nem tanulhat. Nekem óriási szerencsém volt annak idején Újvidéken. Az édesapámtól és az édesanyámtól sajátíthattam el a szakmát, a városban pedig olyan edzőlegendáktól, mint az 1990-es világbajnok csapat mestere, Dusan Ivkovics vagy Miodrag Veszkovics, ha pedig útra keltem az egykori Jugoszláviában, annyi arany gazdájába botlottam, amennyivel már az Interpol is foglalkozna.

– Itthon ez a veszély nem nagyon fenyegeti.
– Bárcsak ez lenne a legnagyobb gond a kosárlabdánkkal!
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik